ایران: تحریم‌های تازه آمریکا گامی اشتباه در زمانی اشتباه بود

Image caption هر فرد یا شرکتی که برای ایران خدمات مالی، جنسی، فنی فراهم کند مشمول تحریم ها می شود و هر گونه ارتباط مالی و تجاری آن با ایالت متحده قطع خواهد شد

ایران اعمال تحریم‌های تازه آمریکا علیه خود را "گامی اشتباه در زمانی اشتباه" توصیف کرد که کمکی به حل مسئله نمی کند و تنها بر میزان بدبینی‌ها در ایران می‌افزاید.

عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز دوشنبه ۱۰ تیر (اول ژوئیه)، از اینکه دولت آمریکا به سیاست اعمال تحریم ادامه می دهد ابراز تعجب کرد و گفت: "اینکه پس از انتخابات باشکوه مردم ایران دوباره توسل به این شیوه ادامه پیدا می‌کند جای تعجب بیشتر دارد، البته آنها مدعی هستند که این تحریم از قبل در دستور کار قرار گرفته و در شرایط فعلی فقط اجرایی شده است، اما به هر حال در حتی خود آمریکا کسانی بوده‌اند که پیشنهاد کرده‌اند این تحریم‌ها اعمال نشود و یا به عقب بیافتد."

بر اساس دستور اجرایی باراک اوباما، مرحله تازه‌ای از تحریم‌های آمریکا علیه ایران از امروز به اجرا در می‌آید که از جمله شامل صنایع کشتیرانی، بیمه، انرژی، خودروسازی، پول ایران، تجارت فلزات گرانبها و معامله با افراد و نهادهایی می‌شود که مشمول تحریم هستند.

اولین نشانه های این تحریم در توقف پخش برنامه‌های رادیو تلویزیونی دولتی ایران از ماهواره‌های غربی ظاهر شد و سرویس دهنده ارتباطات ماهواره‌ای اروپا (اینتل‌ست) از امروز پخش شبکه‌های پرس‌تی‌وی، هیسپان و چند شبکه دیگر را قطع کرده است.

کاخ سفید در بیانیه ای علت این تحریم‌ها را "مداومت ایران در عدم رعایت الزامات بین‌المللی" ذکر کرده که به عدم پیشرفت مذاکرات هسته ای ایران با پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان (۵+۱) اشاره دارد.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که برداشتن تحریم‌ها می‌تواند به عنوان یک اقدام "اعتمادساز" به حل و فصل موضوع هسته‌یی ایران سرعت بدهد.

او در اشاره به تحریم های تازه افزود: "در زمانی که همه‌ دنیا به دنبال نشان دادن حسن نیت در رابطه با ایران هستند، آمریکایی‌ها به میزان بدبینی‌ها نسبت به خود در ایران همچنان اضافه می‌کنند."

آقای عراقچی گفت که اعمال تحریم های تازه، "کار را برای هر گروهی که بخواهد مذاکره کند سخت‌تر می‌کند."

آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی ایران را به عدم شفافیت در فعالیتهای هسته‌ایش متهم می‌کنند و از ایران می‌خواهند بروشنی نشان دهد قصد تولید سلاح اتمی ندارد.

ایران این اتهامها را رد می‌کند و می‌گوید فعالیتهای هسته‌ایش صلح آمیز است.

تهران معتقد است که با وجود همکاری با آژانس، کشورهای غربی بدون شواهد کافی و با اهداف سیاسی ایران را به ساخت سلاح اتمی متهم می‌کنند.

جیکوب لو وزیر خزانه داری آمریکا امروز اظهار امیدواری کرده تحریم‌های جدید باعث توقف برنامه هسته‌ای ایران شود چرا که "گزینه های دیگر بدتر هستند."

تحریم‌های تازه

تحریمهای جدید در درجه اول شامل ریال می‌شود و "هر معامله قابل توجهی" که با ریال ایران انجام شود یا هر حساب بانکی ریالی، مشمول تحریم های تازه است.

با این حال در قانون تازه تعریف دقیقی از "معامله قابل توجه" ارائه نشده است.

هدف از این تحریمها ضعیف کردن هر چه بیشتر واحد پول ایران است. تحریم های آمریکا در پایان تابستان سال گذشته باعث شد ارزش ریال به نصف کاهش پیدا کند.

با اینکه پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری قیمت دلار در ایران حدود ششصد تومان کاهش پیدا کرد، اما با اعمال این تحریم ها قیمت دلار در ایران با حدود چهارصد تومان افزایش امروز به بیش از ۳۴۰۰ تومان رسید.

تحریم دیگر شامل صنایع خودروسازی می شود. این صنعت که یکی مهمترین منابع اشتغال و درآمد ایران است در دورهای قبلی تحریم آسیب جدی دید و با دشواری زیادی برای ادامه فعالیت روبروست.

Image caption آمریکا اخیرا برای اولین بار شرکت‌های پتروشیمی ایران را در فهرست تحریم قرار داد

دولت آمریکا معتقد است که بعضی مواد اولیه و ماشین آلات که در ظاهر برای صنایع خودروسازی ایران خریداری می‌شود در نهایت برای پیشبرد برنامه هسته‌ای بکار گرفته می‌شود.

صنعت پتروشیمی هم در فهرست تحریمهای تازه است. درآمدهای ارزی ایران به شدت به صادرات نفت و محصولات نفتی وابسته است.

در صنعت نفت، هر گونه فعالیتی در زمینه اکتشاف، استخراج، تولید پالایش در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی مشمول تحریم شده است.

صنعت کشتی‌رانی و کشتی‌سازی ایران هم در تحریم های جدید هدف قرار گرفته است. این تحریم در کنار تشدید تحریم بیمه‌ای ایران، فعالیت نفتکش‌های ایرانی و بیمه آنها را با مشکلی بزرگ روبرو می‌کند.

حتی پیش از اعمال تحریم‌های جدید، تجارت و معامله ایران با طرفهای خارجی به رکودی بی‌سابقه رسیده بود.

اکنون نگرانی طرف‌های معامله با ایران با ابهامی که در عبارت "معامله قابل توجه" وجود دارد بیشتر خواهد شد.

به نظر می‌رسد این دور از تحریمها بیشتر از اینکه نهادها و شرکتهای ایرانی یا آمریکایی را هدف گرفته باشد به قصد محدود کردن افراد یا موسسات غیر آمریکایی و غیر ایرانی است.

با اجرای قانون جدید، کسانی که تحریم‌ها را نقض کنند فقط از معامله با آمریکا محروم نمی شوند بلکه برای دریافت خدمات بیمه و بانکی هم با مشکل مواجه می‌شوند.

مطالب مرتبط