بررسی روزنامه‌های صبح سه‌شنبه؛ ۱۱ تیر

روزنامه‌های صبح سه‌شنبه تهران در میان گزارش‌های داخلی خود اختلافات پدید آمده بین روحانیون قم را مهم دیده و از زبان محمد یزدی از مصباح یزدی انتقاد کرده‌اند.

در میان گزارش‌های خارجی نیز حوادث قاهره و بحران مصر با اهمیت دیده شده است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

گزارش دلخوری مدیران رسانه‌ها در جریان اولین دیدارشان با رییس جمهور منتخب، و ادامه فشارهای جناح تندرو بر حسن روحانی و خط و نشان کشیدن‌هائی برای استفاده از افرادی که این جناح با آنان مخالفند و هشدارهای کسانی مثل گروه‌های کفن پوش از جمله مطالب دیگر روزنامه‌های امروز است.

خط و نشان ها برای رئیس جمهور منتخب

ریحانه طباطبایی در بهار نوشته از هنگامی که شعار اعتدال رای آورده است، تندروها و رادیکال‌های وابسته به جریان اصولگرایی پرکار‌تر شده‌اند. سرمقاله‌نویس کیهان که یک روز پیش از انتخابات تمامی جریان‌های اصولگرایی را به اتحاد و اجماع تشویق می‌کرد و حتی شب آخر از آنان عاجزانه تقاضا می‌کرد که یکی شوند که اگر با هم یکی نشوند نه تنها آخرت خود را باخته‌اند که دنیا را هم واگذار کرده‌اند حالا مدافع سرسخت حسن روحانی شده است.

به نوشته این گزارشگر تندروهای اصولگرا که تا یک روز مانده به برگزاری انتخابات، حسن روحانی را کلید‌دار فتنه می‌خواندند و اصولگرایان را هشدار می‌دادند که مبادا اجازه دهند چهره‌ای نزدیک به اصلاح‌طلبان که هاشمی و خاتمی هردو او را تایید می‌کنند رای بیاورد، حالا حسن روحانی را اصولگرا می‌خوانند و دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اند. نویسندگان بعضی روزنامه‌های صبح،‌ روز انتخابات درپیامک‌های خود خبر از سونامی سعید جلیلی دادند و همه را تشویق به رای دادن به دشمن‌ مستکبران و ثروتمندان و کاخ نشینان کردند.

مسعود رفیعی‌طالقانی در مقاله ای در بهار نوشته محمود احمدی‌نژاد در هشت سال زمامداری امور اجرایی کشور، مضاف بر همه عملکردهای حیرت‌انگیز در اقتصاد و سیاست خارجی و فرهنگ و جامعه، یادگار ویژه دیگری از خود برای جامعه سیاسی ایران بر جای گذاشت و آن‌وارد کردن اصطلاح‌های عجیب و غریب در سیاست و ادبیات سیاسی ایران بود؛ مهم‌ترین آن‌ها این‌که حزب به چه کار یک کشور می‌آید؟ مردم از جناح بازی خسته‌اند و نیز این‌که من‌به هیچ دسته، گروه، حزب و جناحی تعلق ندارم و به‌آن افتخار می‌کنم.

با این مقدمه نویسنده اشاره کرده که دو روز پیش رییس‌جمهوری منتخب، آقای حسن روحانی،نیز در کنفرانس افق رسانه از ادبیاتی استفاده و تاکید کردند که وامدار هیچ حزب، گروه، جناح و جریانی نیستند؛ البته می‌توان به حسن روحانی حق داد که زیر بار فشار سنگین محافظه‌کاران کمر خم کند؛ آن‌هایی که هر روز در تریبون‌هایشان دولت را ملک‌طلق خود می‌دانند و رییس‌جمهوری منتخب را برآمده از خود‌و به یک ماه پیش خود نگاهی نمی‌کنند که چه سودا‌ها در سر داشتند.

مقاله بهار با تاکید بر این که نفی فعالیت های حزبی با حسن روحانی اعتدال‌گرای اصلاح‌طلب و تحول‌خواه نسبتی ندارد نوشته آقای روحانی! برای گریز از سهم‌خواهی ها حق دارید به هر روش سیاسی متوسل شوید، اما نباید اصل تعلقات جناحی را انکار کرد بلکه باید موضوع سهم خواهی‌ها را به رسانه‌های آزادی که شما به آن باور دارید بکشانید تا افکار عمومی خود در این‌باره قضاوت کنند.

اولین برخورد بد روحانی و مطبوعات

چند روزنامه امروز از اولین دیدار مدیران رسانه ها با رییس جمهور منتخب خبر داده اند که به دلیل ناهماهنگی مسئولان رسانه ای آقای روحانی به کدورت انجامیده است.

شرق در گزارشی از مسیر ناهموار تعامل رسانه ها با رییس جمهور منتخب نوشته و خبر داده که‌مدیران رسانه‌ها به مراسمی تحت عنوان «جلسه رییس‌جمهور منتخب با مدیران رسانه‌ها» دعوت شدند و براساس دعوتنامه قرار بود هر یک از مدیران رسانه‌ها پنج‌دقیقه فرصت برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور منتخب در اختیار داشته باشند اما پس از حضور در این جلسه مسوول اطلاع‌رسانی به آنها اعلام می‌کند رئیس‌جمهور در این جلسه حضور نخواهد داشت. برخی مدیران در اعتراض به این وضعیت جلسه را ترک کردند.

ابتکار در سرمقاله خود ضمن تحسین از نظرات رییس جمهور منتخب درباره نحوه تعامل دولت و رسانه ها نوشته به غیر از نشست روز گذشته، اهالی رسانه در نشست خبری روزهای پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیز به گونه ای دیگر و در مقام خبرنگار مهمان او بودند. در همه این نشست‌ها هرچقدر که روحانی از خود چهره ای صاحب سخن با ذهنی حسابگر و دقیق به نمایش گذاشت و نشان داد که در این عرصه مشاورانی خوب و صاحب نظر دارد، اما دست اندرکاران و مجریان برنامه‌های وی شلخته و ناهماهنگ و شاید بدون برنامه نشان داده اند. که امید است این شلختگی ظاهری موقتی باشد و تا پیش از تحویل گرفتن کلید پاستور برطرف گردد.

شرق به همین مناسبت در مقاله ای با عنوان "گام اول لرزان" نوشته‌هرچند، حضور دیرهنگام روحانی و متقاعدکردن برخی از حاضران به بازگشت، موجب شد تا جلسه کوتاهی برگزار شود، اما رخدادهای این نشست، زیبنده دولتی نیست که منادی «تدبیر» است و تاکید ویژه بر تعامل با رسانه‌ها و ایجاد ارتباط «دوسویه» با آنان دارد. البته، منصفانه باید اذعان کرد که نفس حضور دیرهنگام رییس‌جمهور منتخب در جمع مدعوین و وعده او برای تشکیل «جلسه مفصل‌تری در آینده»، بیانگر این نکته است که روحانی در وقوع این رخداد ناخوشایند، تعمد و نقشی نداشته است.

به تعبیر این روزنامه‌ رخداد دیروز، اولین و تنها نشانه عملکرد غیرحرفه‌ای مسوولان جدید رسانه‌ای روحانی نیست بلکه از آغازین روزهای فعالیت این تیم، خبرنگاران حوزه دولت، به دفعات از برخورد غیرحرفه‌ای و آمرانه آنان با همکاران رسانه‌ای خبر داده و گلایه خود را به مدیران خویش منتقل می‌کردند.

حذف ارز مرجع دارو

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته همزمان با اجرایی شدن قانون بودجه ۹۲ کشور خبر می‌رسد که دولت طی بخشنامه‌ای الزام‌آور تخصیص ارز مرجع به تمامی کالاهای اساسی و دارو را به حال تعلیق درآورده است و دستور داده تخصیص ارز مرجع به دارو و کالاهای اساسی ممنوع شود. در حالی که به نظر می‌رسید داستان ارزمرجع تمام شده و کالاهای اساسی با همان روال قبلی برای واردات ارز مرجع دریافت می‌کنند ولی بخش خصوصی مدعی است که در دو ماه اخیر ارزی دریافت نکرده و البته مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را تکذیب می‌کنند.

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

"باز هم التهاب" عنوان مقاله ای از محمدرضا خباز در شرقاست که در آن آمده: در مدتی که در کشور به دلیل انتخابات و فضای پس از آن، اثری از اظهارات مسوولان دولتی نبود، بدون هیچ‌گونه اقدامی، ۱۲‌درصد بر ارزش پول ملی افزوده شد و قیمت‌ها در بازار ارز و طلا و به تبع آن سایر بخش‌ها، کاهنده شد. اما روز گذشته بار دیگر، نگرانی و التهاب به بازار بازگشت.

در ادامه مقاله شرق آمده باید گفت دولت اگر هنری داشت، در هشت سال گذشته که کشور تحویل آنها بود نباید اجازه می‌داد بهای دلار که با ۹۰۰ تومان تحویل دولت شده بود با میانگین سه‌هزارو۵۰۰ تومان تحویل داده شود. اگر بخشنامه‌های پرتعداد ارایه‌شده موثر بود وضعیت شاخص‌های اقتصادی کشور به این حال و روز نمی‌افتاد. حالا درست یک ماه مانده به تنفیذ ریاست جمهوری منتخب، انجام اقداماتی که برای مردم و دولت منتخب، مشکلات بیشتری تدارک ببیند پسندیده نیست.

جهان صنعت که همین موضوع را تیتر اول خود قرار داده در سرمقاله اش نوشته دولت جدید هنوز روی کار نیامده باید به جنگ گرانی برود، قدر مسلم با یک «نه» بزرگ روبه‌رو می‌شویم. دولت روحانی تا ابلاغ نشدن بخشنامه حذف ارز ۱۲۲۶ تومانی باید دست به کار شود و جلوی این تصمیم اشتباه در این شرایط را بگیرد در غیر این صورت خودش دچار دردسر می‌شود.

نویسنده این مقاله تاکید کرده‌ دولت آینده باید بداند مردم در شرایطی با شور و شوق به پای صندوق‌های رای رفتند که از گرانی و وضعیت اقتصادی موجود خسته بودند و به‌دنبال گزینه‌ای برای باز کردن گره از مشکلات اقتصادی رفتند اما اگر قرار باشد با آمدن دولت جدید قیمت‌ها دو برابر شود از نظر سیاسی نه به صلاح مملکت است و نه به شرایط فعلی کمک می‌کند.

فتح الله آملی در سرمقاله اطلاعات نوشته اینکه می‌شنویم و می‌بینیم بسیاری از داروها از فهرست داروهای بیمه‌ای حذف شده‌اند یا بسیاری از داروها حتی در بازار آزاد هم به آسانی دست یافتنی نیستند و اینکه دریابیم برای تأمین هزینه‌های درمان، عده‌ای مجبورند به حراج و تاراج دارایی اندک خود روی آورند، چه نسبتی با آموزه‌های دینی، اخلاقی و انسانی و اجتماعی می‌تواند داشته باشد؟

نویسنده مقاله تاکید کرده: انتظار داریم دولت جدید به هر آنچه که در سایه بی‌تدبیری، امیدهایی را به نومیدی تبدیل کرده پایان دهد و از جمله به این خواسته دلسوزان ملک و ملت و از جمله توصیه و تأکید چندین و چندباره رهبری نظام که: «اطرافیان بیمار نباید جز دغدغه درمان خود بیماری بیمارشان، دغدغه دیگری داشته باشند»، جامه عمل بپوشاند.

هشت سال احمدی نژاد‌ و شوخی های ترسناک با وی

Image caption کارتون جواد تکجو، جام جم

مرتضا گلپور در مقاله ای در تهران امروز نوشته:هشت‌سالی که بر کشور گذشت، آنقدر چیزهای عجیب دارد که تا سال‌ها می‌توان درباره آنها صحبت کرد. بی‌آنکه بخواهیم از جاده انصاف خارج شویم یا عملکرد و تلاش دولت‌های نهم و دهم را نادیده بگیریم، نقص‌هایی در این سال‌ها وجود داشته است که برای جلوگیری از تکرار آنها، باید درباره آن سخن گفت. از جمله این که دولتمردان‌در قبال مفهوم توسعه تکلیف‌ها را یکسره کرده بودند. زیرا اساسا نه به توسعه قائل بودند، نه آن را هدف خود عنوان می‌کردند و نه هیچ‌یک از مفاهیم و واژگان استاندارد علمی مربوط به پیشرفت را قبول داشتند.

از جمله مثال های دیگر مقاله تهران امروز این است که نمی‌توان در اغلب استان‌های محروم‌دانش‌آموزی را یافت که توانسته باشد رتبه‌های برتر کنکور را کسب کند. در استان سیستان‌وبلوچستان و نیز برخی از استان‌های دیگر، شهرهای بسیاری را می‌توان یافت که حتی یک سالن سینما هم ندارند، چه رسد به یک سالن تئاتر. برخی حتی یک پارک و بوستان شهری نیز ندارند که خانواده‌ها فرزندان خود را برای تفریح به آنجا ببرند.

آیدین سیارسریع در ستون طنز قانون به نقل از سایت های خبری از «شوخی معنادار روحانی با احمدی نژاد»‌خبر داده آن جا که رییس جمهور منتخب به رییس جمهور فعلی که به دیدارش رفته بود و بعد خود صحنه را تجسم کرده: وقتی آبدارچی مرکز تحقیقات استراتژیک می‌گوید حاج آقا کافی میکس و کلوچه بیارم برای پذیرایی؟ آقای روحانی می‌گوید نه آن را بگذار برای ناهار خودمان، چند تا بیسکوییت مونده تو یخچال، با آب معدنی بیار که اگه تو گلوش گیر کرد یه قلپ آب معدنی بخوره بره پایین. دقایقی بعد آقای احمدی نژاد سر قرار حاضر می‌شود و آقای روحانی با اشاره به بیسکوییت و آب معدنی می‌گوید: «ببخشید وضع مالی ما اینجا خرابه و میوه و شیرینی نداریم، بودجه این مجموعه به دستور شما قطع شده است!»

طنزنویس قانون بر همین اساس چند سناریو دیگر را هم در نظر آورده: احمدی‌نژاد به دیدار علی لاریجانی می‌رود. لاریجانی پاهایش را می‌گذارد روی میز و کل جلسه را به دیدن فیلم‌های خانوادگی احمدی‌نژاد اختصاص می‌دهد و گاهی هم به احمدی‌نژاد تخمه آفتابگردان تعارف می‌کند و با لبخندی بر لب می‌گوید: حالا می‌بینی این کارا چقدر زشته؟

در ادامه ستون بعد از شرح شوخی گازانبری و تقریبا معنادار قالیباف با احمدی‌نژاد، و شوخی بی معنی محسن رضایی با احمدی‌نژاد از شوخی معنادار مرتضوی با احمدی‌نژاد حکایت کرده: مرتضوی پشت در دفتر احمدی‌نژاد کمین می‌کند، احمدی‌نژاد تا وارد دفتر می‌شود مرتضوی از پشت می‌گوید: پخخخخخ. احمدی‌نژاد اعتنایی نمی‌کند، سرش را به نشانه تاسف تکان می‌دهد و می‌گوید: داری ناامیدم می‌کنی، خیلی ضعیف بود.عمرا دیگه بتونی مثل قبل بقیه رو بترسونی.

جنگ پارازیت و ماهواره ها

Image caption طرح حمید رضا خاتونی در صفحه اول بهار

بهار قطع کامل پخش برنامه های تلویزیونی ماهواره ای جمهوری اسلامی را بهانه گزارش اصلی خود قرار داده و در آن نوشته: تصاویر برفکی، مواج و نویز‌دار یا قطع کامل شبکه؛ این حاصل جنگ ماهواره‌ای ایران و غرب است. تا پیش از اجرای تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، ایران روی بعضی امواج ماهواره‌های غربی پارازیت می‌فرستاد. غربی‌ها ماهواره‌هایشان را به ایران اجاره نمی‌دادند یا قرارداد‌های قدیمی را یک‌سویه فسخ می‌کردند؛ اما با اجرای آخرین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه ایران سرویس‌دهنده پخش برنامه‌های شبکه انگلیسی‌زبان پرس‌تی‌وی‌و شبکه اسپانیایی‌زبان هیسپان و شبکه عربی العالم هم از ماهواره یوتل‌ست متوقف شد.

ناشکری کردیم؟

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: در یکی دو سال اخیر وضعیت اقتصادی کشور واقعا بی‌سر و سامان بود‌: یک روز مرغ گران می‌شد و یک روز تخم‌مرغ، یک روز گوجه‌فرنگی نایاب می‌شد و یک روز روغن نباتی ،یک روز سکه آنقدر گران می‌شد که عموم بدهکار مهریه بدبخت‌تر از قبل می‌شدند و یک روز تورم آنقدر افزایش می‌یافت که بقیه افراد هم وضعیتی مثل بدهکاران مهریه پیدا می‌کردند، یک روز دلار بالا می‌جهید و یک روز ریال با سر شیرجه می‌رفت در استخر خالی ..

در ادامه این ستون آمده: به هر‌حال اقتصاد کشور وضعیتی داشت که خدا نصیب هیچ زنده و مرده‌ای نکند...واقعا دستشان درد نکند که در همه این روزها هیچکدام احساس کوچک‌ترین نگرانی نداشتند و توانستند در این زمینه استثناهایی ماندگار در میان مردم باشند. با این همه نمی‌دانم چه شد که وضعیت عوض شد؟ آیا ما شهروندان ناشکری کردیم؟! آیا آن طور که باید و شاید قدر این مسوولان را ندانستیم؟

طنزنویس مردم سالاری در پایان نوشته‌متاسفانه و با کمال شرمندگی‌، گویا راحتی و آسایش مسوولان اقتصادی ما کمی تا قسمتی به هم خورده است و همین موضوع باید باعث شرمندگی همگان باشد! در این راستا وزیر‌اقتصاد گفته که «نگران توقف اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها هستم». واقعا این احساس نگرانی را باید کجای دلمان بگذاریم؟

کارتون روز

Image caption کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

مطالب مرتبط