هشدار پیمانکار سابق: فازهای باقیمانده پارس جنوبی در این شرایط به تولید گاز نمی‌رسد

پارس جنوبی
Image caption پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است

غلامحسین خواجه علی، مدیرعامل برکنار شده شرکت سپانیر، وابسته به سپاه پاسداران، ضمن انتقاد از "کتمان" مشکلات توسط مسئولان، می‌گوید که تنها با رفع تحریم‌ها می‌توان پروژه پارس جنوبی را "نجات" داد.

آقای خواجه علی امروز سه شنبه ۱۱ تیر (دوم ژوئیه) به خبرگزاری مهر گفت: "تحریم عامل بسیاری از تأخیرها [در پیشرفت پروژه پارس جنوبی] است. وقتی نمی توان ال سی گشایش کرد و نقل و انتقال منابع مالی را انجام داد، چطور می توان یک فاز پارس جنوبی را راه انداخت؟"

او گفته است که خرید کالا و تجهیزات مورد نیاز پروژه پارس جنوبی عملا در اثر تحریم ها متوقف شده یا با تأخیرهای طولانی روبرو است.

به گفته آقای خواجه علی، شرکت ملی نفت ایران روپیه و یوان (پول های ملی هند و چین) را در اختیار پیمانکاران می گذارد، اما تجهیزات مورد نیاز با این پول ها قابل وارد کردن نیست.

پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی جهان، زیر آبهای خلیج فارس قرار دارد و بین ایران و قطر مشترک است.

در سال های اخیر و با خروج پیمانکاران بزرگ بین المللی از پارس جنوبی، فازهای باقیمانده این پروژه به سپاه پاسداران سپرده شد، اما پیشرفت آنها عمدتا به دلیل کمبود منابع مالی و مشکلات روز افزون ناشی از تحریم های بین المللی و یکجانبه علیه ایران بسیار کند بوده است.

دولت آمریکا در تحریم های تازه ای که از دیروز علیه ایران اعمال کرد، کل بخش انرژی ایران را در کنار کشتیرانی، بیمه، خودروسازی و خرید و فروش فلزات گرانبها مشمول تحریم کرده است.

بانک مرکزی و چند بانک دیگر ایران در کنار خرید نفت خام از این کشور از قبل مشمول تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا بوده اند و ایران هم در فروش نفت و هم در انتقال پول ناشی از آن با مشکل روبروست.