بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران؛ ۱۲ تیر

روزنامه‌های امروز صبح تهران همچنان عکس و گزارش اعتراض‌های مردم مصر را در صدر اخبار و گزارش‌های خبری خود آورده و در مقالاتی از گرانی دارو به شدت انتقاد کرده‌اند.

ادامه بحث‌هائی درباره کابینه آینده و گرفتاری‌های دولت حسن روحانی از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست که در عین حال از زبان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره امکان انتخاب زنی به ریاست جمهوری را مطرح کرده و به انتقاد از آخرین سفر احمدی‌نژاد و صد تن از خانواده‌ها و همکارانش پرداخته و آن را سوء استفاده از بیت‌المال خوانده‌اند.

رو سینه را هفت آب شوی از کینه‌ها

سعید حجاریان در مقاله‌ای در شرق به یادآورده: هنگامی که در بیمارستان «سینا» در سکرات موت دست و پا می‌زدم، او به آقای خاتمی تلفن کرده و جویای وضعیت من شده بود. (در فکر آش و سبزی بیمار خویش بود! ) اکنون که وی در بستر احتضار افتاده و چشم جهانی نگران اوست، وظیفه اخلاقی حکم می‌کند که دست آرزومندی از آستین دعا درآورم و برای مردی که قلبی بی‌کینه نسبت به بشریت داشت، آرامش روان از خدای مقلب القلوب استدعا کنم.

مدیر روزنامه توقیف شده صبح امروز در توصیف نلسون ماندلا با اشاره به مردان بزرگ قاره آفریقا نوشته‌هیچ‌یک در قواره رهبری جهانی چون نلسون ماندلا نبوده‌اند، کسی که توانست سیاهپوستان آفریقای جنوبی را از شهروندی درجه چهارم بر مصدر امور کشور خود بنشاند و نظام آپارتاید را الغا و امحا کند.‌او ۲۷ سال زندان را به جان خرید تا به همه بفهماند بنی‌آدم اعضای یکدیگرند و خداوند به نفس انسان کرامت داده تا دیگر نگرو و سیاه‌برزنگی از زبان‌ها بیفتد و آدمیان به قلوب بنگرند نه به قشور.

در ادامه مقاله حجاریان نقل شده که هنگامی که ماندلا به ایران سفر ‌کرد به او خبر دادند که اینجا‌یک زندانی وجود دارد که بیش از تو در زندان بوده است (یکی از زندانیان توده‌ای که هم قبل و هم بعد از انقلاب را تجربه کرده بود) و او تنها تقاضایش از مسوولان ایران آزادی وی بود که اجابت شد.‌گمان دارم که وظیفه شورای شهر تهران است که برای نکوداشت نام این رادمرد راه آزادی، دست به کار شده و مکانی را به اسم وی به ثبت برساند و همچنین از آقای خاتمی درخواست می‌کنم خود را برای سفر به آفریقای‌جنوبی و شرکت در مراسم بزرگداشت ماندلا آماده کند.

ریاست جمهوری زنان

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

ابوالفضل ابوترابی در مقاله‌ای در قانون نوشته اصل ۱۱۵ قانون اساسی می‌گوید رئیس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی انتخاب شود که واجد شرایط ایرانی‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشد. یکی از مباحثی که در این سال‌ها بارها از طرف برخی افراد مطرح‌شده، تفسیر رجل سیاسی و امکان کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری است.

به نوشته این مقاله بر اساس اصل ۹۸ قانون اساسی، تفسیر این قانون به عهده شورای نگهبان است که با تصویب سه‌چهارم آنان انجام می‌شود. بنابراین از منظر حقوقی قانون اساسی شرایطی را برای رجل سیاسی مشخص کرده است و شورای نگهبان را مسئول تفسیر قانون اساسی عنوان می‌کند؛ شورای نگهبان در تفسیر رجل سیاسی در قانون، صریحا مبنا را برای رجل سیاسی، مرد بودن تشخیص داده است.

مقاله قانون افزوده: بنابراین در حال حاضر این تفسیر از رجل سیاسی، در اجرای قانون انتخابات مبنا قرار می‌گیرد. اما امکان این موضوع وجود دارد که دوباره از شورای نگهبان برای تفسیر رجل سیاسی سوال شود و شورای نگهبان هم می‌تواند در گذر زمان نظر خود را تغییر دهد.

آخرین سفر خارجی و عدالت در مقصد

نادر قاضی‌پور در مقاله ای در آرماننوشته با پایان‌یافتن دولت دهم، فرصت محمود احمدی‌نژاد برای مسافرت‌ها همراه مدیران و خانواده‌های آنها به اقصی نقاط جهان هم رو به پایان است. متاسفانه رویه غلطی که رئیس این دولت گذاشت این بوده که در هر مسافرت، انبوهی از افراد غیرمربوط را با خود همراه می‌کرد. این رویه‌در آخرین روزهای فعالیت این دولت در سفر به مسکو تکرار شده و‌خبر رسیده که حدود ۱۰۰ همراه‌رئیس‌جمهور به هتل‌های گرانقیمت مسکو رفته‌اند و‌از بیت‌المال به نفع خود سوء استفاده کرده‌اند.

این نماینده مجلس تاکید کرده :اگر به جای صد نفر، حتی هزار نفر هم همراه رئیس‌جمهور به سفرهای خارجی بروند هیچ ایرادی ندارد اما این امر منوط بر این است که این افراد کارشناس و استاد یک مساله‌ای باشند و سفر آنها در یک حوزه مثل نفت یا انرژی برای ایران برکات و فوایدی داشته باشد و یا این‌که افراد همراه رئیس‌جمهور کارشناسان زبده‌ای باشند که به واسطه چنین سفرهایی در کارخانه‌های خارجی، دانشگاه‌های متعدد‌حضور پیدا کنند و سفر آنها ارمغانی برای سرزمین ما داشته باشد.

مقاله آرمان در نهایت آورده: دولتی که خود را «دولت مردم محور» می‌نامد، به گونه ای عمل کرده که کمتر کسی باشد که از پایان یافتن این دولت ناراحت است. مجلس‌در حال بررسی است اما دولت بعدی باید در خاطر داشته باشد که دولت نگهبان بیت‌المالی است که هر مرد و زن روستایی از آن حق استفاده دارند و روا نیست این پول صرف سفرهای کم‌فایده نزدیکان رئیس‌جمهور به یک کشور خارجی شود.

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته:‌سال گذشته زمانی که محمود احمدی نژاد و هیات همراه برای آخرین بار به نیویورک سفر کردند، بسیاری اعتراض کردند که چرا او‌که زمانی دم از ساده زیستی می‌زد و سر سفره نان و پنیر می‌نشست، بیش از صد نفر از‌همسر و فرزندان‌اعضای دوست‌داشتنی دولت را‌با پول ناقابل بیت‌المال به نیویورک برده است؟! البته که این اعتراض، اعتراض درستی نبود، چون عکس گرفتن با سفره نان و پنیر و ادعای ساده زیستی سر جای خودش است و سفر به نیویورک سر جای خودش.

نویسنده با اشاره به این که در سفر آخرین به مسکو هم‌هیئتی متشکل از بیش از ۱۰۰ نفر، به‌ همراه احمدی‌نژاد در این سفر حضور یافته‌اند وهمسر احمدی‌نژاد و همسران برخی معاونان، دستیاران و وزرای رئیس‌جمهور از جمله افرادی هستند که در این هیئت اعزامی حضور دارند نوشته فکر نکنید این اقدام فقط و فقط در راستای سیاحت بروبچ در روسیه بوده.

اشاره طعنه‌آمیز ستون مردم سالاری این است که دولتمردان بارها و بارها تاکید کرده بودند که تا آخرین ثانیه روز ۱۲ مرداد به خدمت به مردم ادامه می‌دهند ؛ و چه خدمتی هم بالاتر از این که خانواده دولتمردان بتوانند گشت و گذاری در روسیه داشته باشند. تازه اگر بخواهد عدالت برقرار شود، باید برای همه برقرار شود حتی برای آمریکا و روسیه. واقعا این بی‌عدالتی نبود که خانواده دولتمردان به آمریکا بروند اما به روسیه نروند؟

آمار را باید نجات داد

Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

حسین عباسی در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به انتخاب رییس‌جمهور جدید ابراز امیدواری کرده که‌توجه به برنامه‌ریزی‌های بلندمدت بیشتر شود که‌الزاماتی دارد که فراهم کردن آمار و اطلاعات دقیق، شفاف و سریع از مهم‌ترین آنها است.

به نوشته این مقاله اختلاف مراکز مختلف تولید و ارائه آمار و اختلاف ارقام ارائه شده از سوی مراکز مختلف موجب ایجاد سردر گمی در میان محققان و تصمیم‌گیران شد. آمار نرخ تورم از این جمله است. در مواردی مانند آمار بیکاری حتی تعریف متغیرهای آماری تغییر کرد و در نتیجه کاربری اطلاعات منتشره را خدشه دار کرد. تولید بسیاری از آمارها متوقف یا دچار وقفه شد. آمار تولید و رشد اقتصادی مدت زمان زیادی منتشر نشد و آماری هم که از زبان برخی مسوولان منتشر شد با واقعیات اقتصادی همخوانی نداشت و از سوی محققان اقتصادی، برخی مراکز تولید آمار و نیز سایر مسوولان با تردید مواجه شد.

سرمقاله دنیای اقتصاد ادعا کرده از انتشار بسیاری از جزئیات آماری خودداری شد و شفافیت در تعریف، اندازه‌گیری و انتشار آمار کاهش یافت. امروزه استاندارد تولید انتشار آمار در بسیاری از کشورهای جهان بهبود یافته است. خلاصه اینکه انتشار منظم و شفاف آمار اقتصادی دقیق، نه کاری است از سر تفنن و نه مصداق افشای اسرار، بلکه فقط به منزله شفاف کردن فضای تصمیم‌گیری است برای اتخاذ تصمیمات بهتر و کارآتر.

رجعت پیکان

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

قانون در گزارش اصلی خود با چاپ عکسی از پیکان اولین خودرو ساخت ایران نوشته اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴، آخرین پیکان تولیدی از خط تولید بیرون آمد، اسحاق جهانگیری وزیر صنایع دولت خاتمی بر کاپوت آن نوشت، پیکان ارابه‌ای بود که صنعت خودرو بر دوش آن شکل گرفت و امروز به موزه می‌رود تا نظاره‌گر اعتلای این صنعت باشد.‌هنوز یک دهه از نظاره‌گری پیکان نگذشته است که زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت پیکان به گوش می‌رسد.

به نوشته این روزنامه یک عضو کارگروه حمایت از تولید در واکنش به تحریم‌های صورت گرفته از سوی آمریکا برای صنعت خودروسازی ایران می‌گوید باید تکنولوژی تولید خودرو در ایران مورد بازنگری قرار گیرد و از این رو تولید خودرویی مانند پیکان دور از ذهن نیست.

ایران و آتشفشان خاورمیانه

جعفر گلابی در اعتماد نوشته این چه آتشی است که به جان خاورمیانه افتاده است؟ از مصر تا ترکیه از سوریه تا افغانستان چون کوه آتشفشانی به لرزه درآمده است، همه جا مردم در خیابانند؛ یکی به شادی و دیگری به فریاد و اعتراض ! آیا رستاخیز این منطقه مهم و استراتژیک جهان فرا رسیده است؟ آیا مسیر پوست‌اندازی و تغییر و تحول جهان از دروازه‌های همین نقطه عبور خواهد کرد؟ آیا پشت اراده «تغییری» که خنده و شادی و برافروختگی و خشم و نارضایتی مردم آن را نمایان می‌کند آنقدر فکر و اندیشه و مسوولیت‌شناسی و آینده‌نگری و تامل و صبر و حوصله وجود دارد که در نهایت میوه شیرین پیشرفت و توسعه بدهد و آرامش و رفاه را به ارمغان بیاورد؟

نویسنده مقاله اشاره کرده که ایران همزمان صفحه دیگری باز کرده‌است، پرده جدیدی روی صحنه آورده‌ایم: انتخاباتی آرام و واقعگرایانه که شادی‌های عظیم به همراه داشت، نظرها را به صندوق جادویی رای جلب کرده است، جوانان منطقه‌نتیجه انتخابات ایران را به دقت زیرنظر دارند، می‌خواهند ببینند که آیا بالاخره این جعبه جادوی رای ایران به ثمر خواهد نشست؟ آیا مردم پارس از راه ارزان ولی پرفکر و مدرن انتخابات به آرزوهای دیرین و نسبی خود خواهند رسید؟

مقاله اعتماد سرانجام نوشته: این ادعای بزرگی است ولی می‌شود آن را با بدیهیات زمانه سنجید، مگر می‌شود رییس‌جمهور ایران هنوز جامه انتخابش به زیور تنفیذ و تحلیف آراسته نشده از سوی فرانسه و برای حل مساله سوریه دعوت شود و آگاهان و نخبگان منطقه معنای سیاسی آن را لمس نکنند؟ روزی که بیکاری کم، سرمایه‌گذاری افزون و تولید ایران رونق بگیرد، روزی که توسعه قضایی عدالت ایرانی را زبانزد کند، روزی که توسعه فرهنگی روزنامه‌های آزاد و مسوول ایران را صاحب سبک کند و خبرگزاری‌های حرفه‌یی ایرانی از الجزیره پیشی بگیرند، ایران دوست داشتنی‌ترین کشور منطقه می شود.

نویسنده این مقاله بزرگ‌ترین تهدید برای کشور را که چه بسا تهدیدات دیگر را فعال کند و باز هم روز از نو روزی از نو بشود همانا افراط و تندروی و دشمن‌سازی و کوبیدن طبل‌های نامهربانی و مرزبندی‌های خشک و کور و خط و نشان کشیدن است، ادب پیروزی را اصلاح‌طلبان با اعلام عدم سهم‌خواهی نشان دادند، آیا ادب عدم پیروزی را اصولگرایان با کنترل افراطیون که بیش از همه به این جناح ضربه زده‌اند نشان خواهند داد؟

گرمکن و شلوار، تن تماشاگران کوبایی کنیم

Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

بهار در گزارش اصلی خود نوشته رییس رسانه ملی، برای جلوگیری از تکرار حاشیه‌های مسابقه والیبال ایران- ایتالیا در مسابقه ایران با کوبا راه‌حل ارائه کرد؛ پوشاندن «گرمکن و شلوار بر تن تماشاگران مسابقه والیبال ایران و کوبا».

به نوشته این گزارش: پخش مستقیم مسابقه والیبال ایران-ایتالیا از رسانه ملی با حاشیه‌های بسیاری همراه بود. پخش تصاویر تماشاگرانی که پوششی خارج از عرف حاکم بر جمهوری‌اسلامی ایران داشتند با واکنش‌های متفاوتی در عرصه مجازی و رسمی روبه‌رو شد.

ما اصلا چرا طنز می‌نویسیم؟

آیدین سیارسریع در طنزانه قانوننوشته: چقدر ارزش پول پایین آمده، و‌چقدر تورم بالا رفته. مثلا ما قبلا با دویست هزار تومان حقوق ماهانه، هم ازدواج می‌کردیم، هم اجاره خانه می‌دادیم و خلاصه چرخ زندگی را می‌چرخاندیم اما حالا چی؟ دیگر با این مبلغ فوقش بشود از دادگاه تبرئه شد! الان دویست تومان بگذاری کف دست یکی فحش هم بهت نمی‌دهد، شاید حتی عصبانی هم بشود و شما را مورد سوءقصد قرار دهد و بعد که شما به دیار باقی شتافتید با همان دویست تومان یک جوری قضیه را حل و فصل کند.

نویسنده این ستون ادامه داده: قیمت گوشت هم بالا رفته و عرصه را برای مردم تنگ‌تر کرده است. لازم است نهادهای حقوق بشری به پایین بودن قیمت گوشت حساسیت نشان داده و هرگونه انتخابات را در ایران تحریم کنند، اصلا انصاف نیست گوسفند یا گاوی که یک عمر زحمت می‌کشد، ۶ کیلویش باشد ۲۰۰ هزار تومان. وجدانمان چه می‌گوید؟

طنزانه قانون ادامه داده: آنهایی که در دولت آقای روحانی می‌خواهند تصدی امور را در دست بگیرند فکری به حال وضعیت اقتصادی مردم و از همه مهم‌تر مسئولان سابق بکنند. آمدیم و فردا یکی از این مسئولان به علت سرعت غیرمجاز ۲۰۰ هزار تومان جریمه شد، آیا می‌تواند جریمه را بپردازد؟ آمدیم و یکی فردای روزگار ... بگذریم. اصلا الان چه موقع طنز نوشتن است؟ در زمانی که ۶ کیلو گوشت، قیمت دویست هزار تومان دارد کدام آدم عاقلی طنز می‌نویسد؟ برویم دنبال یک شغل بهتر! مثلا ریاست تامین اجتماعی را خیلی تعریف می‌کنند.

عکس روز

Image caption خیارچینی زنان لر، عکس از سجاد درویشی، آرمان

مطالب مرتبط