احمدی نژاد دستگاه جراحی هوشمند به پوتین هدیه داد

رسانه های ایران می گویند محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور در جریان سفر به روسیه "سامانه راهبری جراحی هوشمند (نویگیشن)" به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هدیده داده است.

آقای احمدی نژاد دوشنبه هفته جاری برای شرکت در مجمع صادر کنندگان گاز، به مسکو پایتخت روسیه سفر کرده بود.

بر اساس گزارش ها آقای احمدی نژاد در جریان دیدار با ولادیمیر پوتین، این سامانه را به عنوان "هدیه فناورانه از سوی جمهوری اسلامی ایران" به کشور روسیه اهدا کرده.

ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران می گوید طراحی و ساخت این دستگاه توسط متخصصان ایرانی انجام شده و فن آوری آن فقط در معدودی از کشورهای پیشرفته مانند آمریکا و آلمان وجود دارد.

بنابر این گزارش، این سامانه امکان انجام اعمال جراحی پیچیده در حوزه‌های مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی و ستون فقرات را با کم‌ترین خطا برای جراح فراهم می کند و همچنین به عنوان یک سامانه مکان‌یاب در حین جراحی یاری‌دهنده جراح با دقت یک میلی‌متر است.

ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران می گوید اهدای "هدایای فناورانه" در راستای "دیپلماسی علم و فناوری" از سال ۱۳۸۹ در سفرهای خارجی آقای احمدی نژاد آغاز شد.

رئیس جمهور ایران تاکنون در سفرهای خود به برزیل، ونزوئلا، بولیوی، سوریه، ترکیه، جمهوری آذربایجان، قطر، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان، نیجریه و مالی هدایای مشابهی به این کشورها اهدا کرده است.