احمدی نژاد: مدتی است در قضیه هسته‌ای دخالت ندارم

احمدی نژاد
Image caption احمدی نژاد در نخستین گزارش عملکرد ریاست جمهوری خود از دستاوردهای مثبت این دوره سخن گفت

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، بخشی از عملکرد هشت ساله دولت خود را تشریح کرده اما خود را در قبال فشارهای ناشی از مساله هسته‌ای مسئول ندانسته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ، آقای احمدی نژاد با حضور در یک برنامه تلویزیونی در شامگاه گذشته، اولین گزارش از عملکرد دولت خود طی هشت سال گذشته را ارائه کرد و گفت که چهار گزارش دیگر در سطوح مختلف تهیه شده که در جلسات مختلف به تشریح آنها خواهد پرداخت.

محمود احمدی نژاد، که دومین دوره ریاست جمهوری او اواسط مردادماه به پایان می رسد، گفت که نخستین گزارش او به میزان تحقق تعهدات دولت در سال ١٣٨٨، یعنی آغاز دومین دوره ریاست جمهوری اختصاص دارد هر چند در ادامه برنامه، مسایل مختلف مربوط به دو دوره ریاست جمهوری خود را هم مطرح کرد.

آقای احمدی نژاد این گزارش را با پاسخ به سئوالی در مورد تصمیم به ورود به صحنه مبارزات انتخاباتی در سال ١٣٨٤ آغاز کرد.

وی در جواب به این سئوال که به چه دلیل فکر می‌کرد در این مبارزه موفق می‌شود، گفت که قبل از کار به عنوان شهردار تهران هم در سطوح مختلف مدیریتی فعالیت داشت و نتیجه گرفته بود که "ملت ایران می‌تواند در بالاترین سطح زندگی کند و می‌تواند شایسته‌ترین، مرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین باشد" و افزود که برنامه او این بود که "کشوری برپا کنیم که در آن از فقر و تبعیض و محرومیت خبری نباشد، همه شاد باشند و در مسیر کمال حرکت کنند و لذت انسان بودن را ببرند".

آقای احمدی نژاد با اظهار اینکه برای رسیدن به ریاست جمهوری "احساس تکلیف" کرده بود، گفت در آن زمان، "رابطه احزاب و جناح‌ها با من خوب نبود و من هم رابطه‌ام با آنها خوب نبود" و افزود که تقریبا همه احزاب و جناح‌ها با ورودش به انتخابات مخالف بودند و هیچ گروه و حزبی از او حمایت نکرد.

وی گفت که در زمان مبارزات انتخاباتی، نظر سنجی‌ها حاکی از آن بود که شانس او برای پیروزی بسیار اندک است اما افزود: "من صد در صد مطمئن بودم و این را از چند ماهی قبل از انتخابات می‌دانستم، البته اعلام نکردم چون مشغول کار بودم و روزهای آخر وقتی که ثبت نام کردم، اعلام کردم."

در مورد وعده‌های انتخاباتی، آقای احمدی نژاد گفت که برنامه‌ای را ارائه داده بود که "بر عدالت، خدمت‌رسانی، توسعه مهرورزی، پیشرفت و تعالی همه جانبه و بازگشت دولت به مردم و باز کردن حلقه های بسته‌ای که شکل گرفته بود" مبتنی بود.

وی در عین حال تاکید کرد که هرگز قول نداد که "به مردم پول می‌دهم یا اضافه می‌کنم، تنها وعده‌ای که به مردم دادم این بود که تمام توان و وجود خود را برای تحقق این برنامه‌ها به کار بگیرم و ملت هم بزرگواری کردند، لطف کردند و فرزند کوچک خود را به خادمی انتخاب کردند."

یکی از شعارهای انتخاباتی آقای احمدی نژاد در سال ١٣٨٤ این بود که "نفت را سر سفره مردم می‌آوریم" که بعدها باعث خرده‌گیری برخی از منتقدان شد. همچنین، در ماه‌های قبل از انتخابات دوره دوم ریاست جمهوری، مخالفان آقای احمدی نژاد اصرار او برای تصویب و اجرایی کردن لایحه "هدفمندی یارانه‌ها" با هدف توزیع پول نقد را به تلاش برای اثرگذاری بر آرای مردم تعبیر کردند.

"در قضیه هسته‌ای دخالت ندارم"

Image caption احمدی نژاد در مورد برنامه هسته‌ای و تبعات آن از خود رفع مسئولیت کرده است

محمود احمدی نژاد گفت که "دولت نهم و دهم در یکی از سخت‌ترین شرایط تاریخی مستقر شدند، وقتی آمدیم افغانستان و عراق اشغال بود و آمریکا هم هر روز تهدید می‌کرد، یعنی دولت نهم در سایه تهدیدهای مکرر آمریکا به پایان رسید." وی رکود جهانی را نیز در شرایط ایران بی تاثیر ندانست.

با وجود اینکه آقای احمدی نژاد در طول دوره اول و حدود دو سال اول دوره دوم ریاست خود از حمایت و همسویی کامل رهبر جمهوری اسلامی و در نتیجه، نهادهای حکومتی برخوردار بود، وی در گزارش شامگاه گذشته گفت که "در یک شرایط سخت داخلی هم بودیم و در داخل هم فشارها به دولت نهم و دهم واقعا خیلی سنگین بود."

در مورد فشارهای خارجی، آقای احمدی نژاد از "تحریم‌های ناجوانمردانه یک‌سویه" نیز سخن گفت و تلویحا سیاست هسته‌ای را عامل این وضعیت دانست.

وی گفت: "بالاخره بحث‌های هسته‌ای را وارد نمی‌شوم، اینکه چطور می‌شد حل شود و فرصت‌هایی را داشتیم یا نداشتیم، اینها به کنار، من هم مدتی است که دخالتی در این قضیه ندارم، اما بالاخره تحریم‌ها یک فضا درست کرد و شرایط سختی را ایجاد کرد."

برخی ناظران گفته‌اند که رهبر جمهوری اسلامی شخصا سیاست هسته‌ای را در اختیار دارد و در این زمینه، به تلاش نافرجام آقای احمدی نژاد در حدود سه سال پیش برای جلوگیری از تشدید تحریم‌های بین‌المللی اشاره می‌کنند.

در اردیبهشت سال ١٣٨٩، ظاهرا به ابتکار محمود احمدی نژاد و وزیر خارجه وقت ایران، نشستی با حضور رئیس جمهوری وقت برزیل و نخست وزیر ترکیه برای حل و فصل بحران هسته‌ای برگزار و به صدور بیانیه تهران، حاوی راهکاری برای توافق بین ایران و جامعه جهانی منجر شد اما این تلاش از حمایت لازم داخلی و واکنش مطلوب خارجی برخوردار نشد و نتیجه‌ای نداشت.

در پی تشدید تحریم یکجانبه غرب به خصوص از حدود دو سال پیش و وخامت شرایط اقتصادی، بحث‌هایی در مورد علل این بحران صورت گرفته و در حالیکه مخالفان آقای احمدی نژاد در نهادهای مختلف حکومتی، سیاست‌های اقتصادی دولت او را باعث بروز این وضعیت دانسته‌اند، مقامات دولتی تلویحا تحریم‌های ناشی از لاینحل ماندن پرونده هسته‌ای را مقصر قلمداد کرده‌اند.

از جمله سیاست های اقتصادی دولت که مورد انتقاد مخالفان آقای احمدی نژاد قرار گرفته، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بوده است.

هر چند برنامه حذف یارانه‌ها مورد حمایت اکثر مقامات و نهادهای حکومتی قرار داشته، اما به گفته مخالفان دولت، پرداخت یارانه نقدی همزمان با افزایش بهای اقلام یارانه‌ای، زمینه بروز تورم لجام گسیخته را فراهم آورده است.

آنان همچنین دولت را متهم کرده‌اند که به منظور تامین بودجه پرداخت یارانه نقدی، به مداخله در بازار ارز پرداخت که باعث سقوط کم سابقه ارزش ریال جمهوری اسلامی و تشدید تورم شد.

آقای احمدی نژاد در بخش‌های دیگری از گزارش شامگاه گذشته، عملکرد دولت خود در زمینه‌های اقتصادی از جمله حذف یارانه سوخت را مورد ستایش قرار داد و از اقداماتی مانند سفرهای استانی و دریافت نامه‌های متعدد از مردم به عنوان دستاوردهای مثبت دولت خود یاد کرد.

وی نتیجه گرفت که اگرچه هنوز مشکلاتی وجود دارد اما "رفاه عمومی بالا رفته است" و افزود "این آثار نشان می‌دهد که یک قدم به سمت عدالت پیش رفته‌ایم، البته تا عدالت کامل، فاصله زیادی داریم و باید عدالت را عدالت اصلی ایجاد کند."

خبرگزاری مهر در گزارشی از برنامه تلویزیونی شامگاه گذشته آقای احمدی نژاد نوشته که وی گفته مجموع ذخایر جمهوری اسلامی با احتساب ذخایر طلا بالای ۱۰۰ میلیارد دلار است و افزوده: "سرمایه صندوق توسعه ملی نیز بالای ۵۰ میلیارد دلار است، این هدیه این دولت برای دولت های بعدی است."

محمود احمدی نژاد در مورد گزارش‌های بعدی خود گفت که گزارش دوم مربوط به "تئوری حرکت دولت در داخل و خارج" و آثاری است که در صحنه داخلی و بین‌المللی داشته، سومین گزارش که پنجاه صفحه است در جلسه کارگزاران با رهبر جمهوری اسلامی در ماه رمضان ارائه می‌شود، و گزارش پس از آن نیز از طریق تلویزیون پخش خواهد شد.

قرار است آقای احمدی نژاد گزارش آخر خود را به خداحافظی و تشکر از مردم اختصاص دهد.

مطالب مرتبط