طرح توسعه امام زاده جعفر در بافت تاریخی یزد متوقف شد

محمدرضا عظیمی زاده، شهردار یزد در دیدار روز گذشته خود با حامیان میراث فرهنگی یزد اعلام کرد که دستور توقف اجرای طرح توسعه امامزاده جعفر در بافت تاریخی یزد را صادر کرده است.

مهدی صادق احمدی، یکی از اعضای حامیان میراث فرهنگی یزد که در این دیدار حضور داشته، با اعلام این خبر به خبرگزاری کار ایران(ایلنا) گفت که شهردار یزد پس از بازدید از خانه‌های تخریب شده در این بافت تاریخی قول داد اجرای طرح توسعه متوقف شود و "در صورت فشار بر وی برای ادامه طرح، حاضر به استعفا از شهرداری است."

آقای احمدی همچنین گفته است که شهردار توضیح داده که ابتدا نمی خواسته اجرای این طرح را قبول کند ولی "با اصرار مسئولین و باتوجه به واگذاری زمین‌های معوض مسئولیت را پذیرفت که البته تخریب‌ها "پلاک به پلاک" با هماهنگی با میراث انجام شد."

هفته گذشته پس از تخریب تعدادی از منازل قدیمی بافت تاریخی شهر یزد در "طرح توسعه‌ امامزاده جعفر" در محله بعثت این شهر، گروهی از مردم و دانشجویان یزد نسبت به این اقدام اعتراض کرده و خواهان توقف هرچه سریع‌تر این تخریب‌ها شدند.

به اعتقاد فعالان میراث فرهنگی، مردم و دانشجویانی که برای جلوگیری از تخریب خانه‌های تاریخی به محله‌ بعثت رفتند، بر این باورند که "طرح توسعه‌ امامزاده جعفر فقط برای ایجاد پارکینگ محلی نیست، بلکه احتمال قبرفروشی نیز در این منطقه وجود دارد."

"طرح توسعه امامزداده جعفر" شامل حدود چهار هکتار از بافت تاریخی پیرامونی در فاصله بین امامزاده و خیابان قیام یزد است که به منظور افزایش صحن امامزاده قرار است تخریب شود.

براساس گزارش‌ روزنامه بهار این طرح که از همان ابتدا با مخالفت و واکنش مردم محلی مواجه شده بود، با عدم توافق مالکان و ساکنان بافت تاریخی درباره وقف و فروش، وارد فاز جدیدی شده و به "تهدید و ارعاب" مردم محلی توسط مسئولان کشیده شده است.

طرح جامع امامزاده جعفر به کارفرمایی اداره اوقاف در سال ۱۳۸۸ آغاز شده است.

بر اساس شجرنامه‌ای که در سایت رسمی امامزاده جعفر آمده وی نوه امامزاده ابو جعفر محمد و از نوادگان امام جعفر صادق است. تاریخ احداث بقعه سال ۵۷۵ هجری – قمری و تاریخ بازسازی آن سال ۱۳۵۴ شمسی و مساحت فعلی اعم از زمین و ساختمان آن بیش از ۵۸ هزار متر مربع است.

مطالب مرتبط