بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – شانزده تیر

روزنامه های امروز صبح تهران همچنان اعتراض ها و تظاهرات مصر را در صدر اخبار خود نقل کرده و به بحث درباره این که حسن روحانی اصولگراست و نه اصلاح طلب ادامه داده اند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

پیروزی والیبالیست های ایران در کوبا، و نقد گزارش اقتصادی محمود احمدی نژاد بخش دیگری از مطالب مهم روزنامه های امروز را شامل می شود.

رای روحانی از کجا آمد

کریم ارغنده‌پور در مقاله ای در اعتماد نوشته نتایج انتخابات ۲۴ خرداد نشان داد که رییس‌ جمهور منتخب در روستاها و شهرهای کوچک بیش از شهرهای بزرگ و مراکز استان رای آورده است. یعنی قشرهای فرودست و دهک‌های پایین‌تر درآمدی بیش از فرادستان، طبقه متوسط و بالاتر به ایشان رای داده‌اند. حالا می توان پرسید چرا؟ به خصوص وقتی پاره‌یی شعارهای دیگر نامزدها برای فرودستان می‌توانست نمودهای جذاب‌تری داشته باشد، مثلا یارانه ماهانه نفری ۱۲۰ هزار تومان. یا کسانی که گفتمان خود را عدالت‌خواهانه و با تکیه بیشتر بر فرودستان قرار داده بودند.

نویسنده در تحلیل آرای نامزد پیروز انتخابات نوشته آقای روحانی در بین نامزدهای شش گانه مشهورترین نامزد نبود ضمن اینکه فراگیری رسانه‌های مکتوب و اینترنت و ضریب نفوذ آنها نیز در مناطق روستایی و شهرهای کوچک اگر ناچیز نباشد بسیار کم است و تلویزیون نیز در طول سال‌های گذشته کمتر از بیشتر نامزدهای دیگر تصویر و سخن او را پوشش داده بود. در این صورت سوال مقدر این است که دلایل این اقبال در روستاها و شهرهای کوچک کدام بوده‌اند؟

مقاله اعتماد اظهار نظر کرده: بیشتر تشکل‌های موجود از منافع طبقات متوسط یا قشر خاصی از آنها دفاع می‌کنند و تشکلی که بیشترین همت را برای دفاع از اقشار ضعیف جامعه داشته باشد خیلی کم است. در هشت سال گذشته شخص آقای احمدی‌نژاد گفتمانی را ایجاد کرد که به نظر می‌آمد بیشترین میلش در برقراری ارتباط با این طبقه است. حال که او بدون پشتوانه از قدرت خداحافظی می‌کند و با آرای تغییرخواهانه اخیر، بعید است بتواند حداقل در کوتاه‌مدت گوی سبقت را در جلب‌توجه این طبقه نسبت به رقبایش نصیب خویش سازد.

از نوع مصری

Image caption سقوط در مصر، سعید نوروزی، شرق

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار نوشته مصر که مدت‌هاست آبستن حوادث است، اصولا خاورمیانه پتانسیل بالایی برای «آبستن حوادث شدن» دارد. اما در دو سال اخیر، مصری‌ها همت بیشتری از خودشان نشان داده‌اند. از آنجا که ما کارشناس مسائل خاورمیانه، کارشناس ارشد مسائل مصر، دکترای مسائل قاهره و فوق دکترای مسائل اسکندریه هستیم، تصمیم گرفتیم ایده‌های خود را درباره اتفاقات اخیر آنان بیان کنیم. خوشبختانه در ایران به تحلیل مالیات تعلق نمی‌گیرد، حتی اگر آبدوغ خیاری باشد.

احتمال اول: استراتژی مبارزه سیاسی مردم مصر، منحصر به فرد و بی‌نظیر است. آن‌ها از استراتژی «پوشکی» بهره می‌برند. تبارشناسی پوشکی: ایرانیان تا اواسط دهه ۶۰، فرزندان خود را «کهنه» می‌کردند. از میانه دهه ۶۰ به بعد، خانواده‌های ایرانی از پوشکی با برند «مبارک» استفاده می‌کردند. مصری‌ها بعد از «حسنی مبارک» که سرنگون شد، محمد مرسی را بر سر کار آوردند. بعد از یکسال او هم سرنگون شد و احتمالا با توجه به تبارشناسی فوق، رییس‌جمهوری بعدی مصر «عنبر مای بی‌بی» خواهد بود!

طنزنوشته بهار در نهایت آورده: مصری‌ها از انتخاب رییس‌جمهوری جدیدشان کاملا راضی بودند. هیچ مشکلی هم با او نداشتند. اصلا به قول اخبارگوهای صدا و سیما: «جنبش محمد مرسی خون تازه‌ای در نیل رگ‌های مردم پرشور مصری جاری کرده بود!» اما مصریان از قدیم‌الایام با ایرانی‌ها سر لج افتاده‌اند و اصلا آبشان با ما به یک جا نمی‌ریزد. یک سال از جنبش محمد مرسی merci می‌گذشت که ایرانیان جنبش «روحانی متشکریم» را راه انداختند. مصری‌ها هم از سر لج، نه تنها دیگر از رییس‌ جمهورشان تشکر نکردند، که اصلا او را به بدترین شکل ممکن ساقط کردند.

آیا هاشمی به نماز جمعه برمی گردد

رضا رئیسی در گزارشی در آرمان نوشته هاشمی چهار سال است که دیگر خطبه نمی‌خواند و نماز جمعه اقامه نمی‌کند. پس از آن نماز جمعه تیرماه ۸۸ دیگر کسی ‌آقای هاشمی را در قامت خطیب جمعه تهران ندیده و با سیر تحولاتی که طی شد و اعتدال و عقلانیتی که به‌ واسطه همت ملت و تدبیر حاکمیت بر جامعه مستولی شده اکنون بسیاری منتظرند تا در ادامه این مسیر همپوشان و برای بسط هر چه فزون‌تر آن در سطوح مختلف جامعه شاهد بازگشت ‌هاشمی به تریبون نماز جمعه باشند. نکته‌ای که دیگر در شرایط موجود با آن حساسیت‌ها روبه‌رو نیست و می‌تواند در طول فضای ایجاد شده فعلی قرار بگیرد.

گزارشگر این روزنامه پیش بینی کرده ‌هاشمی‌ رفسنجانی نیز بی میل به حضور در این جایگاه نباشد چرا که وی همواره منافع ملی را مقدم بر هر گزاره‌ای می‌داند. روزی که عده‌ای عزم مجمع تشخیص مصلحت می‌کردند تا او را قانع به حضور در انتخابات کنند هیچ کس را چنین گمانه نبود که هاشمی رفسنجانی با چنین اقبال خارج از وصفی روبه‌رو شود.

به نوشته آرمان: صادق زیبا کلام استاد دانشگاه تهران و یکی از ‌هاشمی‌شناسان قهار که جلوتر از همه کاندیداتوری وی را پیش‌بینی کرده بود در همین خصوص گفت: اگر آقای هاشمی بیاید یک میلیون نفر به نماز جمعه خواهند رفت!

Image caption در فکر تسخیر فضا، کارتون حسین کشتکار، جوان

پیامدهای حذف ارز مرجع، مخرب یا مفید؟

علی دینی‌ ترکمانی در بهار پیرامون حذف ارز مرجع نوشته بعد از مدت‌ها بحث و نظر درباره حذف ارز مرجع، طبق اخبار اعلام‌ شده به‌ نظر می‌رسد این تصمیم در حال عملیاتی‌ شدن است. دلیل این امر نیز بسته‌ شدن بودجه سال‌ جاری با ارز مرکز مبادلات ارز است. با توجه به کاهش تقریبا ۵۰‌ درصدی درآمدهای حاصل از فروش نفت، تنها راه برای تثبیت درآمدهای ریالی حاصل از فروش درآمدهای ارزی نفتی افزایش قیمت آن است.

این مقاله پیش بینی کرده: با حذف نرخ ارز مرجع انتظار می‌رود نرخ ارز در بازار آزاد افزایش پیدا کند. برخلاف تحلیل‌های رایج مبنی بر این‌که اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند و نرخ آن به‌سمت قیمت تعادلی حرکت کند بازار باثبات می‌شود، همراه با چنین سیاستی تقاضای سفته‌بازانه در بازار ارز نیز افزایش پیدا می‌کند و بنابراین موجب افزایش نرخ ارز بازار آزاد می‌شود. دلیل افزایش تقاضای سفته‌بازانه پیش‌بینی سرمایه‌گذاران از تاثیر این سیاست بر افزایش قیمت‌ها و از آنجا بر نرخ ارز در بازار آزاد است.

مجید حریری در آرمان نوشته حذف ارز مرجع، اتفاقی است که بسیار دیر رخ داد، چرا که ‌باید زودتر از این، ارز مرجع حذف می شد و چند نرخی بودن ارز از بین می رفت. چرا که هرچه نرخ‌های کمتری در بازار وجود داشته باشد و اختلاف این نرخ‌ها نیز کمتر باشد، به نفع اقتصاد بوده و سلامت آن را تضمین می‌کند. آنچه که در یک سال گذشته روی داد این بود که با وجود راه‌اندازی اتاق مبادلات ارزی، ارز مرجع چندان در سفره مردم تاثیرگذار نبود.

نویسنده معقتد است اگر ارز مرجع در اقلام اساسی تاثیرگذار بود باید افزایش قیمتی معادل ۲۰ درصد را نشان می‌داد؛ در حالی که این میزان افزایش تا حدود ۱۰۰ درصد هم بالا رفت و این نشان می‌دهد که اختلاف قیمت ارز ۱۲۲۶ تا ارز دیگر - چه آزاد و چه مبادله‌ای - در جیب افرادی رفته که از شرایط موجود سوءاستفاده کردند.

مقاله آرمان بدین جا می رسد که: در صورت حذف ارز مرجع می‌توان حمایت‌هایی که از اقشار آسیب‌پذیر انجام می‌شود را به شیوه ارائه کوپن یا در بخش دارو به صورت نقدی انجام داد. هر چند که باید در این میان حمایت‌های اجتماعی از این افراد صورت گیرد. قطعا در این میان راه‌حل مناسبی برای حمایت از این اقشار وجود دارد که لزوما نباید به صورت نقدی باشد.

آماری که درست نیست

بهمن آرمان در مقاله ای در اعتماد به بررسی محورهای اصلی صحبت‌های اخیر محمود احمدی نژاد پرداخته و نوشته: اصولا اطلاعاتی که از ایران به محافل بین‌المللی داده می‌شود آمارهایی هستند که آنچنان اعتمادی به آنها نیست. حتی در پیش از انقلاب هم‌ چنین بوده است. بعید به نظر می‌رسد که رتبه اقتصادی ایران از ۲۲ به ۱۷ رسیده باشد. اگر چنین بود ایران را به عنوان عضو گروه ۲۰ دعوت می‌کردند در حالی که چنین اتفاقی نیفتاده است.

نکته دیگر این که: آن چیزی که در ایران به عنوان بورس وجود دارد در عمل یک بورس متناسب با استانداردهای بین‌المللی نیست. از طرفی مشاهدات و موجودی حساب ذخیره ارزی، ادعای صفر شدن بدهی دولت در پایان دوره ریاست‌ جمهوری را رد می‌کند. تا پایان ماه نهم از سال ۱۳۸۶ یعنی دومین سال ریاست‌ جمهوری احمدی‌نژاد، ۷.۹ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی و غیر دولتی اختصاص یافت و این طرح‌هایی که افتتاح می‌شود یا افتتاح شده کلا مربوط به آن سال است بنابراین اینکه بدهی‌های دولت صفر شده بعید به نظر می‌آید و به نظر می‌رسد که بیشتر آمار‌سازی و رقم‌سازی باشد تا یک رقم واقعی.

در ادامه مقاله اعتماد آمده که سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز و پتروشیمی شدیدا کاهش یافته است و شاهد مدعا این که در بخش گاز و در بخش پتروشیمی و بخش پالایشگاه‌های نفت شدیدا عقب هستیم. به ویژه درباره برداشت گاز طبیعی از حوزه پارس جنوبی و حوزه‌های نفتی مشترک با سایر کشورها و همچنین ایران در برداشت گاز از حوزه پارس جنوبی نسبت به قطر بسیار عقب است و بعید به نظر می‌آید که رقم سرمایه‌گذاری ۱۷۶ میلیاردی در این حوزه درست باشد و اگر درست است بایستی مصداق‌های عملی آن اعلام شود. چند واحد پتروشیمی و چند پالایشگاه ساخته شده؟ و چند فاز پارس جنوبی به مرحله بهره‌برداری رسیده؟ واقعیت این است که به هدف‌های خود نرسیده‌ایم.

حمایت‌مان کنید

شهرام شهیدی در طنزانه قانون نوشته: دوران کلید کردن است . بخت همه دارد باز می‌شود . درها باز می‌شود ( نمی‌دانم چرا مدارس بازگشایی نمی‌شود؟) بخت ورزش باز شده آن هم چه جور! خانه سینما می‌خواهد باز شود. کلید در هیچ دوره تاریخی از عصر یخ‌بندان به بعد این همه مورد اقبال عمومی ‌نبوده. عقل چه حکم می‌کند؟ استفاده از کلید حتی به صورت ابزاری. ما هم زندگی داریم باید نان درآوریم. لذا از امروز ما هم زده‌ایم تو کار کلیدسازی. نه که فکر کنید تخصص ما ساختن کلید قفل است ها. نخیر.

نویسنده سپس به طعنه نوشته: ما هر نوع کلیدی را ساپورت می‌کنیم (برخی برادران تذکر می‌دهند ساپورت منکراتی است. خب ما هر نوع کلیدی را حمایت می‌کنیم ) مثلا کلید کنکور. کلید سوالات آزمون‌های نهایی دبیرستان‌ها. کلیدهای دیجیتال. کلید صندوق عقب. قفل‌های رمزی. و... و... فقط چون هنوز برای حل مشکل طرح زوج و فرد کلیدی نیافته‌ایم لذا فعلا یک روز در میان در خدمت شما خواهیم بود. و البته راه‌های ارتباطی ما با شما برقرار است. ای‌میل بزنید قفل‌تان را مطرح کنید ما در صدم ثانیه (ظرف چهل و هشت ساعت ) کلید سوال شما را می‌سازیم و ارائه می‌دهیم. تا بر اساس یک هم‌اندیشی برای همه قفل‌های کشور و چه بسا جهان کلیدسازی کنیم ( البته این کلید سازی هرگونه الگوبرداری از سندسازی یا هر نوع استفاده از ایده‌های پیشین مدیریت جهانی را تکذیب می‌کند).

در پایان این طنزنوشته آمده: ما منتظر ارتباط شما هستیم. شما هم منتظر ما بمانید. جای دوری نمی‌ رود!

کارتون روز

Image caption شعار، کارتون احسان گنجی، اعتماد

مطالب مرتبط