پایان خوش سفری طولانی: گزارشی از محل مسابقه والیبال ایران-کوبا

زمانی که تیم ملی والیبال ایران برای بازی با ایتالیا و کوبا راهی این دو کشور میشد خوشبین‌ترین طرفداران این تیم هم تصور نمی‌کردند ایران بتواند هر دوی این تیم‌های پرسابقه در لیگ جهانی و پرافتخار در والیبال دنیا را در خانه‌شان در مجموع شکست دهد و از ۱۲ امتیاز ممکن این چهار بازی، ۹ امتیاز بگیرد.

بازی شنبه شب با تیم کوبا در ورزشگاه دپورتیوای شهر هاوانا، پایان خوشی برای این سفر طولانی ملی‌پوشان ایرانی بود. ایرانی های توانستند در حضور بیش از هفت هزار تماشاگر کوبایی این تیم را ۳ بر یک شکست دهند و هر ۳ امتیاز این بازی (و مجموعا ۵ امتیاز از دو بازی) را به دست آورند.

عصبانیت ولاسکو

ایران در ابتدای بازی مثل دو ست اول بازی قبل با کوبا از میزبان خود جلو افتاد. اما ورق به تدریج برگشت و چند اشتباه پیاپی بازیکنان ایران باعث شد کوبایی ها به ایران برسند.

خولیو ولاسکو، سرمربی آرژانتیتی ایران که به وضوح از بازی بازیکنانش راضی نبود، سعید معروف، کاپیتان و پاسور اصلی ایران را از زمین بیرون کشید و مهدی مهدوی پاسور دوم تیم را به زمین فرستاد و تا آخر ست دوم معروف را از روی نیمکت بلند نکرد. اما مهدوی هم نتوانست روند بازی را به نفع ایران تغییر دهد و در نهایت کوبا ست اول را با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ برد.

بازگشت به بازی

در ست دوم سعید معروف به زمین برگشت و بازیکنان ایران با تمرکز بیشتری شروع به بازی کردند. اما کوبایی ها که از برد ست اول روحیه گرفته بودند جلو افتادند. اما نهایتا این ایران بود که در اواسط ست امتیازش را با کوبا مساوی کرد و در نیمه دوم هم بهتر عمل کرد و توانست ۲۵ بر ۲۰ کوبا را شکست دهد. امیر غفور که در نهایت بهترین بازیکن میدان هم شناخته شد نقش پررنگی در بردن این ست داشت.

ست سوم در اختیار تیم ایران بود. ایران از همان ابتدا از حریف جلو افتاد و به تدریج این فاصله را بیشتر کرد تا نهایتا با ۷ امتیاز اختلاف ۲۵ بر ۱۸ کوبا را شکست دهد.

ست چهارم در حالی آغاز شد که هر دو تیم انگیزه مضاعفی برای برنده شدن در آن داشتند. ایرانی ها می خواستند بازی را ۳ بر یک تمام کنند و هر سه امتیاز بازی را بگیرند. کوبایی ها هم با توجه به نتایج ضعیف و غیرقابل انتظاری که در این دوره لیگ جهانی گرفته اند (۸ باخت در ۹ بازی اول) میخواستند این دهمین و آخرین بازی را بازنده نباشند.

همین مسئله باعث شد دو تیم در ست چهارم شانه به شانه هم جلو بروند. با این که کوبا در اوایل ست چهار امتیاز از ایران جلو افتاد اما ایران خیلی زود نتیجه را مساوی کرد و دو تیم تا امتیاز ۲۰ - ۱۹ به سود ایران قدم به قدم بالا رفتند. در اینجا بود که حمله های موثر کوبا و اشتباه های بازیکن ایران باعث شد کوبا ۳ امتیاز پشت سر هم بگیرد و بازی ۲۲ - ۲۰ به سود کوبا شود.

موسوی، بهترین مدافع روی تور جهان

ولاسکو وقت استراحت فنی گرفت و بعد از آن بازیکنان ایران پنج امتیاز متوالی گرفتند که چهار تای آنها حاصل دفاع خوب مدافعان روی تور به ویژه محمد موسوی بود. موسوی که بهترین مدافع روی تور لیگ جهانی تا این لحظه هم هست، با دفاع های آخر بازی اش، عملکرد خوب خود در بازی های گذشته به ویژه بازی با ایتالیا را کامل کرد.

تیم ایران بار دیگر ابتدا از حریف عقب افتاد و بعد توانست بازی را ببرد. خصوصیتی که پیش از این در تیم های ایرانی زیاد دیده نمیشد و به گفته ولاسکو ناشی از قدرت روحی بالای بازیکنان ایران است.

بازی به جای بحث

خولیو ولاسکو بعد از بازی از پیشرفت مداوم ایران در لیگ جهانی گفت و اینکه بازیکنانش یاد گرفته اند که وقتی خوب بازی نمی کنند با هم بحث نکنند و بازیشان را بکنند و سعی کنند اشتباه را در بازی جبران کنند.

نکته ای که به ویژه در جاهایی از ست اول که ایران مداوم امتیاز از دست میداد مشهود بود و با اینکه در چهره بازیکنان میشد تشخیص داد که از عملکرد بعضی همبازی هایشان رضایت ندارند، اما ابراز این نارضایتی در حد غرهای زیرلب محدود ماند و به بحث کلامی نرسید.

حالا بازیکنان ایران باید به تهران برگردند تا آخرین بازی هایشان در لیگ جهانی امسال را جمعه و شنبه آینده با آلمان برگزار کنند.

با نتایج بازی های این گروه در این جمعه و شنبه، ایران شانس صعود به دور بعد را از دست داده اما آلمان کماکان بخت صعود دارد و اگر بتواند از هر دو بازی خود با ایران در تهران ۳ امتیاز بگیرد، مجموع امتیازهایش به ۲۰ می رسد و بالاتر از روسیه ۱۹ امتیازی خواهد ایستاد.

جشن در تهران

باید دید آلمانی های با انگیزه حریف بازیکنان ایران که با این بردها روحیه مضاعفی گرفته اند و در تهران در مقابل ۱۲ هزار تماشاگری بازی خواهند کرد که می خواهند برد در برابر ایتالیا و کوبا را هم با تاخیر در حضور بازیکنانشان جشن بگیرند، می شوند یا نه.

با این که ایران میزبان این بازی است اما احتمالا آلمان ها بعد از یک پرواز شش ساعته شاداب تر به تهران خواهند رسید. اعلام شده بود که قرار است دولت ایران یک هواپیمای اختصاصی به کوبا بفرستد تا تیم با پرواز مستقیم و بدون توقف به تهران برگردد. اما رئیس فدراسیون والیبال پیش از بازی با کوبا اعلام کرد که این هواپیما به دلیل همکاری نکردن کشورهایی که در مسیر بوده اند امکان پرواز به سمت کوبا را پیدا نکرده است. به این ترتیب بازیکنان ایران دوباره سفری طولانی (احتمالا حدود ۲۴ ساعت) و خسته کننده در پیش دارند.

البته ولاسکو بعد از بازی تاکید کرد که شرایط در لیگ جهانی سخت است و به بازیکنانش هم گفته که ما آدم های قوی ای هستیم و آدم قوی شکایت نمی کند.

مطالب مرتبط