سازمان پزشکی قانونی ایران: ۹۲ نفر تا ۱۰ تیرماه در خزر غرق شدند

Image caption استان مازندان با ۴۵ عملیات رکورددار حوادث دریایی است

هر سال با شروع فصل تابستان و افزایش سفر به سواحل دریای خزر در شمال ایران، تعدادی از مسافران که برای شنا به دریا و رودخانه‌های منطقه می‌روند، غرق می‌شوند، از آغاز سال جاری تا ۱۰ تیرماه، ۶۳ نفر در استان مازندران و ۲۹ نفر در گیلان غرق شده‌اند.

محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات سازمان هلال احمر ایران امروز ۱۶ تیرماه با اشاره به اینکه در یک ماه اخیر ۱۱۷ نفر از غرق شدن حتمی نجات پیدا کرده اند، گفته که استان مازندان با ۴۵ عملیات نجات رکورددار حوادث دریایی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی شنا در مناطق ممنوعه و آشنا نبودن به فنون شنا را از دلایل عمده خطر غرق شدن در سواحل دریا برشمرده است.

بر اساس اعلام فدراسیون نجات غریق و غواصی ایران، از ابتدای سال ۸۳ تا پایان ۸۸ تعداد ۱۰۸۶ تن در سواحل دریای خزر غرق شده اند. آمارها نشان می دهد که به ازای هر ۷۰ هزار شهروندی که به شمال سفر کرده اند یک تن به خانه بازنگشته است.

بررسی های کارشناسان نشان می دهد که سن بیشتر غرق شدگان دریای خزر عمدتا در محدوده ۲۰ سالگی است. این تلفات در فصل گرما، یعنی از اواسط خرداد ماه تا اوایل مهر ماه بیشتر از سایر ماههای سال است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران اخیرا گفته که در خرداد ماه امسال ۲۱ نفر شامل ۱۹ مرد و دو زن در استان مازندران غرق شده اند، و اضافه کرده: "این آمار در هفته نخست تیرماه و آغاز فصل تابستان (یکم تا هشتم تیر) به ۲۵ نفر رسید که ۲۲ نفر از این تعداد مرد و مابقی زن بودند."

بر اساس اعلام سازمان پزشکی‌قانونی از میان ۶۳ مورد غرق‌شدگی استان مازندران، ۵۵ تن در خارج از طرح سالم‌سازی و از ۲۹ مورد غرق‌شدگی استان گیلان نیز ۱۶ تن در خارج از طرح سالم‌سازی دریا جان خود را از دست داده‌اند.