بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۹ تیر

روزنامه‌های امروز تهران سخنان تازه اکبر هاشمی رفسنجانی را درباره ماجرای رد صلاحیتش با اهمیت دیده و در عین حال به حوادث مصر پرداخته و در مقالات متعددی از محمد مرسی رییس جمهور برکنار شده انتقاد کرده‌اند.

Image caption تیتر و عکس حجت‌الله سپهوند در صفحه اول آرمان

بحث پیرامون عملکرد دولتی که در حال رفتن است و شرح وضعیت بد اقتصادی کشور از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

فرش قرمز سعودی‌ها جلو پای روحانی

بهاردر گزارشی نوشته فرش قرمز سعودی‌ها پیش پای منتخب مردم ایران پهن می‌شود؛ به‌زودی و در جریان سفر حسن روحانی به ریاض، سفری که به ادعای روزنامه های عربی وزیر کشور عربستان و یکی از نزدیکان به روحانی در تدارک انجام آن هستند، مسیری بازگشائی می شود که در اواخر دوران دولت محمود احمدی‌نژاد مسدود شده بود.

به نوشته این روزنامه در هشت سال گذشته، تهران و ریاض از هم دور شدند؛ دور دور؛ آن‌قدر که طی مسافت میان دو کشور هم طولانی شد و دست‌نیافتنی. البته از جانب سعودی‌ها که درخواستی برای سفر به تهران وجود نداشت، هرچه بود از جانب تهران بود و دولت محمود احمدی‌نژاد. با این حال انجام این سفر هم همچون دیگر سفرها نیازمند فراهم‌شدن مقدماتی بود که در هشت سال گذشته کمتر فراهم شد. هرچه مهمان مشتاق به این سفر بود، میزبان بی‌میل. عامل هم تنش در روابط دوجانبه‌که و همزمان با آغاز تحولات و ناآرامی‌ها در خاورمیانه و شمال افریقا موسوم به «بهارعربی» به اوج خود رسید.

روزنامه بهار مهم‌ترین اختلافات تهران و ریاض را در گذشته، صدام حسین دانسته و در حال حاضر موضوع سوریه و حکومت بشار اسد را باعث‌اختلافات ژئوپلیتیک دیده و نوشته اگر روحانی بتواند تغییری در فضای روابط عربستان و ایران به‌وجود آورد که ماهیت فرقه‌ای رقابت دو کشور برای گسترش نفوذ را کاهش دهد، همه اطراف درگیر در بلندمدت سود خواهند برد. گام نخست برای انجام این مهم هم از سوی حسن روحانی با سفر به ریاض برداشته می‌شود؛ سفری که انجام آن جدی است.

دولت احمدی‌نژاد خوب بود یا ؟

مدیر روزنامه کیهان بعد از بارها هشدار به رییس جمهور منتخب که از اصلاح‌طلبان دوری گزیند، در سرمقاله امروز این روزنامه ضمن اعتراف به این که هشدارهایش موثر نبوده و به نظر می‌رسد در دولت حسن روحانی اصلاح‌طلبان هم شرکت خواهند داشت، موضوعی جدید مطرح کرده و اعلام داشته که می‌خواهد پرده از توطئه‌ای جدید بردارد.

توطئه جدید به نظر حسین شریعتمداری این است که اصلاح‌طلبان و دست‌اندرکاران دولت هاشمی به فریبی مشغول شده‌اند و آن انکار خدمات برجسته و کم‌نظی ر- و در پاره‌ای از موارد بی‌نظیر - دولت کنونی. انگار قرار است «ویرانه»ای از دولت دهم به دولت یازدهم تحویل داده شود! این در حالی است که تمامی شواهد موجود حاکی از آن است که دولت ایشان در خدمت‌رسانی به مردم و عمران و آبادانی کشور نه فقط نقش برجسته‌تری از همه دولت‌های پیشین داشته است، بلکه خدمات دولت‌های نهم و دهم در طول تاریخ دولت‌ها، از مشروطه تاکنون بی‌نظیر بوده است.

یادداشت روز کیهان بدون اشاره‌ای به تمام انتقاداتی که از سوی همه جناح‌های سیاسی در ماه گذشته در جریان بوده نوشته همین ویژگی منحصر به‌فرد، دولت احمدی‌نژاد را در کانون توجه و حمایت گسترده و بی‌دریغ توده‌های عظیم مردم و شخصیت‌های دلسوز قرار داده در حالی که فتنه‌گرانی که احتمالا در دولت آقای روحانی به کار گرفته می‌شوند مانند گذشته باز می‌خواهند به بهانه توسعه سیاسی، خدمت به مردم را وا نهند؟

Image caption کارتون علی کاشی، مردم‌سالاری

اما مصطفی گوهربین در مردم‌سالاری نوشته درحالی که حسن روحانی کمتر از یک ماه دیگر کار خود را آغاز خواهد کرد، آمارها حکایت از مشکلات و بحران‌های کم سابقه‌ای دارد که فراروی دولت آینده قرار دارد. محمود احمدی‌نژاد در آخرین گزارش تلویزیونی خود، دولت را بدون هیچ بدهی معرفی کرد و گفت‌ذخایر ارزی امروز ایران در تاریخ بی‌نظیر است، اما‌مشکلات و بحران‌ها به حدی است که حتی از باور تیم‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی حسن روحانی فاصله‌های بسیاری دارد.

نویسنده به آمار دولتی و گزارش های مرکز پژوهش های مجلس اشاره کرده که نشان می دهد نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته (۱۳۹۱) منفی ۹ دهم درصد و تورم ۳۱ و نیم درصد بوده است و نوشته احمدی‌نژاد مدعی است از ابتدای کار دولت بدهی خارجی کشور روند نزولی داشته و در دولت او تعهدات خارجی افزایش نیافته در حالی که آمار رسمی‌بانک مرکزی، بدهی‌های خارجی دولت را دارای روندی صعودی دانسته که در سال ۱۳۸۶ رکورد تاریخی ۲۸ میلیارد و ۶۴۷ میلیون دلار را ثبت کرده است.

مردم‌سالاری نوشته دولت منتخب در شرایطی امور را در دست می‌گیرد که قابل مقایسه با هیچ دوره‌ای نیست. امروز مدیر اجرایی باید به گونه‌ای مدیریت کند که هم زندگی مردم بچرخد و هم خطاها و اشتباهات هشت ساله را اصلاح کند و از آن مهم‌تر مواجهه با انتظاراتی است که در بستر زمانی مناسب قابل تحقق است اما اکثرا عجله دارند و فکر می‌کنند فورا با شروع مدیریت جدید باید این انتظارات برآورده شود.

تورم خطرناک است با آن شوخی نکنید

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله جهان صنعت نوشته رشد شتابان تورم در ماه‌های اخیر و تلاش دولت برای تغییر نرخ ارز مرجع از ۱۲۲۶ تومان به نزدیک ۲۵۰۰ تومان ابعاد نگران‌کننده‌ای پیدا کرده است. با وجود اینکه رییس کل بانک مرکزی تاکید می‌کند تغییر ارز مرجع به گران‌تر شدن قیمت کالاها و خدمات منجر نمی‌شود اما کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند این اتفاق با توجه به نقش و سهم واردات در تولید و کالاهای مصرفی شاید با کمی تاخیر رخ ‌دهد.

Image caption شهریه مدارس، کارتون احمد عربانی، بهار

به نوشته این اقتصاددان، رشد شتابان تورم چند پیامد دارد؛ قدرت خرید شهروندانی که درآمد آنها از مزد و حقوق به دست می‌آید کاهش می‌یابد، قدرت رقابتی تولیدات داخلی در برابر کالاهای خارجی باز هم ضعیف‌تر شده و به رکود فروش تولید منجر می‌شود، میل به سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد و بی‌ثباتی در کسب‌وکار افزایش می‌یابد.

در سرمقاله جهان صنعت آمده دولت دهم در شرایط بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری اقتصادی قرار دارد و گویا توجه ندارد که گرانی روزافزون منجر به خشم و اندوه گروه‌های تهیدست جامعه خواهد شد. در حالی که دولت جدید تا پایان شهریورماه کارش را آغاز می‌کند همه مسوولان نهادهای قدرت سیاسی باید به موضوع تورم شتابان توجه اکید کرده و با این عنصر خطرناک شوخی نکنند.

پویا جبل‌عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در شرایط حاضر که دولت جدید با شعار ارتباطی نزدیک‌تر با دنیای خارج قصد حضور در قدرت را دارد، به نظر می‌رسد که بازار ارز و طلا دارای بازدهی بالایی نباشد. نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه دولت جدید آن‌چنان تمایل به دلار زیر ۳۰۰۰ تومان ندارد و در عین حال به دنبال ایجاد ثبات‌ در بازار است. از سوی دیگر عدم افزایش نرخ دلار و رسیدن آن به کانال ۴۰۰۰ تومان بستگی مستقیم به موفقیت دولت در تحقق شعار‌هایش دارد.

نویسنده با پیش‌بینی این که ارز در همین نرخ‌ها می‌ماند و بازار طلا هم شوکی دریافت نمی‌کند، نوشته: بازار مسکن نیز در پی شوک قیمتی زمستانه دچار رکود خاص خود شده است؛ رکودی که در آن قیمت‌های پیشنهادی عرضه‌کنندگان به بازه‌های درخواستی متقاضیان نمی‌رسد و عملا معاملات افت می‌کند.

دنیای اقتصاد نوشته در چنین شرایطی است که سرمایه‌های مالی پناهی به جز بازار موازی دیگر یعنی بورس را ندارد. بازدهی‌های چشمگیر اخیر در بازار سهام نیز موید این مطلب است که با سرخوردگی‌های کنونی در بازار‌های دیگر، بورس می‌تواند، جذب‌کننده سرمایه‌های مالی باشد؛ اما نشانه‌های دیگری نیز وجود دارد مبنی بر اینکه رشد رخ داده، تخلیه نشود.

ربودن فامیل دور

Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

روزنامه جوان از قول حمید مدرسی تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی کلاه‌قرمزی درباره سوءاستفاده شبکه‌های ماهواره‌ای از عروسک‌های این مجموعه نوشته. او گفته متأسفانه شاهد استفاده از نام، چهره و شخصیت عروسک «فامیل دور» در برنامه سیاسی یک شبکه فارسی‌زبان بودم.

روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران نوشته آقای مدرسی توضیح داد: این مجموعه مورد توجه گسترده مخاطبان قرار گرفت و یک بار دیگر تجربه تلخ سال‌های گذشته در خصوص سوءاستفاده شبکه‌های خارجی از عروسک‌های این مجموعه تکرار شد. سال‌های گذشته شخصیت «جیگر» از مجموعه کلاه قرمزی چند ماهی تیتر خبر شبکه‌های ماهوار‌ه‌ای شد.‌در فضای مجازی با تیتر «جیگر ممنوع‌الکار شد» به این مطلب دامن زدند.

انتصاب تازه احمدی‌نژاد، میراث فرهنگی

رضا سلیمان نوری در گزارشی در قانون نوشته محمود احمدی‌نژاد هرچند در آخرین ماه حضور خود در پاستور قرار دارد اما شواهد و قرائن بازگو کننده آن است که وی پایان دوره هشت ساله ریاست جمهوری خود و در نتیجه خروج از این ساختمان را هنوز باور نکرده است. او با‌ وجود اینکه با قرار گرفتن با چهره‌ای خندان در کنار رئیس جمهور منتخب سعی داشت به جامعه القا کند که صدای مردم را شنیده و به رای ایشان تمکین می‌کند، اما با صدور برخی احکام و دستورات، حکایت متفاوتی را منعکس می‌کند.

به نوشته این گزارش آخرین مورد از این اقدامات احمدی‌نژاد، حکمی است که وی برای آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای صادر کرد و او را همزمان به عنوان رئیس بنیاد ایرانشناسی و رئیس هیات امنای آن یعنی جانشین مرحوم دکتر حسن حبیبی (معاون اول سابق هاشمی‌رفسنجانی و سید محمد خاتمی و نماد اعتدال گرایی در دهه‌۷۰) تعیین کرد.

قانون نوشته‌این انتصاب در حالی صورت می‌گیرد که بنا بر توافق رئیس جمهور‌مستقر و رئیس جمهور‌منتخب، گروه انتقال دولت تشکیل شده و در حقیقت دولت حاضر در وضعیت انتقالی قرار دارد. در همین حال دکتر روحانی رئیس جمهوری منتخب در دیدار با وزرا و مدیران ارشد دولت از آنها خواسته است تا از عزل و انتصابات در این دوره زمانی پرهیز کنند. با وجود این خواسته دکتر روحانی ، احمدی نژاد مدیر جدید برای بنیاد ایرانشناسی منصوب کرد.

مسعود مرعشی در طنزانه روزنامه قانون نوشته احمدی‌نژاد در مراسمی در سازمان میراث فرهنگی بشارت داد: احمدی‌نژاد به عنوان آخرین میراث فرهنگی ایرانیان ثبت جهانی شد. باید پرسید چرا آقای احمدی‌نژاد میراث فرهنگی است و این‌ها می‌تواند جواب باشد: الف) ایشان شکسته‌نفسی کرده. نه تنها میراث فرهنگی، که میراث سیاسی، اقتصادی، هنری، اجتماعی، رفاهی، تفریحی و سرگرمی هم هست. ب) ایشان میراث فرهنگی شده، تا مایه عبرت جهانیان و آیندگان باشد. ج) کسی خواسته با آقای احمدی‌نژاد شوخی کند، ایشان هم بی‌شیله‌پیله است... باور کرده. د) پیام اخلاقی: مراقب عتیقه‌های خود باشیم.

آقای احمدی‌نژاد گفته: «نام من در دنیا محبوب است». منظور ایشان چیست؟ الف) یعنی ایشان را در خانه «محمود احمدی‌نژاد» و در دنیا «محبوب احمدی‌نژاد» صدا می‌کنند. ب) کلا نام «محمود» نه در دنیا، که در تاریخ هم نام محبوبی است.

کارتون روز

Image caption ماه رمضان و گرانی، کار فیروزه مظفری، شرق

مطالب مرتبط