فریبا پژوه روزنامه نگار ایرانی بازداشت شد

فریبا پژوه روزنامه‌نگار ایرانی روز گذشته چهارشنبه ۱۹ تیرماه در منزل‌اش بازداشت و روانه زندان شد.

سه مامور مرد و یک مامور زن صبح روز چهارشنبه به منزل خانم پژوه مراجعه کردند و پس از بازرسی و تفتیش منزل، وی را به همراه خود بردند.

نزدیکان این روزنامه‌نگار ایرانی به ‌بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که خانم پژوه دیروز و امروز - پنجشنبه - با خانواده‌اش تماس تلفنی داشته و گفته است که 'شرایطش خوب است، شب گذشته را در انفرادی گذرانده'، اما از دلیل بازداشتش صحبتی نکرده است.

اعضای خانواده فریبا پژوه به دادسرای اوین هم مراجعه کرده اما پاسخی دریافت نکردند هر چند مسئولان دادسرا قول داده‌اند که "این بازداشت طولانی نخواهد بود."

فریبا پژوه، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس، پیش از این نیز در جریان انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران بازداشت و پس از صدو بیست و چهار روز حبس، با سپردن پنجاه میلیون تومان وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود. این روزنامه‌نگار در دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمد.

هم‌اکنون دست‌کم ۲۶ روزنامه‌نگار در زندان‌های ایران به سر می‌برند و گفته می‌شود که چند سال اخیر، نزدیک به ۵۰۰ روزنامه‌نگار ایرانی کشورشان را ترک کرده‌اند.

تعدادی روزنامه‌نگار ایرانی هم با وثیقه‌های سنگین در انتظار صدور یا اجرای احکام قضایی خود هستند.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران در نقض آزادی بیان، بین ۱۷۹ کشور جهان در جایگاه ۱۷۴قرار دارد.

مطالب مرتبط