مادر ستار بهشتی: نبش قبر کنید

Image caption مادر ستار بهشتی از برخورد مسئولان ایرانی با پرونده مرگ فرزندش ناراضی است

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی در واکنش به گزارش نهایی پزشکی قانونی که در آن عنوان شده "ضربات وارد شده به ستار بهشتی نوعا کشنده نبوده و نمی توانسته منجر به مرگ شده باشد" خواهان نبش قبر فرزندش شده است.

خانم عشقی در مصاحبه‌ای با سحام نیوز (از سایت‌های مخالف دولت ایران)، گفت: "جای تعجب و تاسف است وقتی متهمی در برابر من و وکیل، ادعا به قتل و شکنجه بیش از حد ستار می کند، چطور دادستان کل کشور به جای اینکه باید مجری قانون باشد و قانون را اجرا کند از بی قانونی حمایت می کند؟ من به عنوان مادر ستار، برای اینکه به این دوگانه گویی‌ها و این حرف‌هایی که گفته می‌شود، پایان دهم، همین جا خطاب به دادگاه و مسئولین عالی رتبه قضایی اعلام می کنم که نبش قبر و معاینه جسد ستار زیر نظر پزشکان مورد اعتماد مردم و پزشکان سازمان ملل را خواستارم."

مادر ستار بهشتی همچنین گفته است: "اگر آقایان ادعا می کنند که ستار در اثر شکنجه کشته نشده، درخواست نبش قبر فرزندم را حتما انجام بدهند، چرا که اگر ستار زیر شکنجه کشته نشده چرا کفنش خونی بود؟ چرا سر و صورت او کبود بود؟ چرا جنازه را تحویل خود ما ندادند؟ چرا آنهمه فشار روی ما آوردند؟ چرا ما را این همه تهدید می کردند؟ چرا از من به زور رضایت گرفتند؟ کاش پرونده پسرم را به دادگاه بفرستند، بعد از من تقاضای رضایت داشته باشند. بخاطر یک مامور خاطی، نظام دارد هزینه می دهد. این رفتار مسولین با ما درست نیست."

روز سه شنبه، ١٨ تیر (٩ ژوئیه)، خبرگزاری مهر به نقل از احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران، گزارش کرد که رسیدگی به پرونده ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ نویس ایرانی، در این سازمان خاتمه یافته و گزارش نهایی کمیسیون پزشکی سازمان تکمیل و برای مراجع قضایی ارسال شده است.

آقای شجاعی به خبرگزاری مهر گفت که "در جریان معاینات تخصصی پزشکی قانونی، دو نظریه مطرح شد" و در نظریه اولیه، اين احتمال بررسی شد که ستار بهشتی بر اثر فشار روحی یا به دلیل ضربه هايی که به او وارد شده، درگذشته است.

رئیس پزشکی قانونی گفته است که به عقیده پزشکان رسیدگی کننده به پرونده، "ضربات وارد شده به ستار بهشتی نوعا کشنده نبوده و نمی توانسته منجر به مرگ شده باشد." او توضیح داده است که به تشخیص این سازمان، ضربات به نقاط حساس بدن وارد نشده بود.

وی افزوده است که آزمایش های سم‌شناسی نیز صورت گرفته اما نشانه‌ای از اینکه "مرگ او را غیر طبیعی نشان دهد" مشاهده نشده است.

آقای شجاعی گفته است که "در نظریه دوم، مرگ بر اثر ضربه و فشار روحی به صورت توامان مطرح شد که پس از بحث در باره این احتمال، به عنوان گزارش نهایی پزشکی قانونی ارسال شد."

پزشکی قانون با گزارش "مرگ بر اثر ضربه و فشار روحی" نتیجه‌گیری را به قضات محول کرده است.

رئیس سازمان پزشکی با اعلام اینکه با ارسال گزارش نهایی، رسیدگی به پرونده مرگ ستار بهشتی در این سازمان خاتمه یافته، افزوده است "البته پزشکی قانونی نتیجه معاینات خود را اعلام کرده و تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده قضات است."

ستار بهشتی، ٣٢ ساله، در آبان‌ماه سال گذشته توسط پلیس فتا، مسئول کشف و پیگیری جرایم سایبری، بازداشت و به دلیل فعالیت در شبکه اجتماعی، به "اقدام علیه امنیت ملی" متهم شد. او در جریان بازداشت درگذشت و در گورستان رباط کریم، محل زندگی اش به خاک سپرده شد.

اعضای خانواده ستار بهشتی، گفته بودند هنگام دفن جسد وی آثار کبودی را در بخش هایی از بدن او مشاهده کردند و علامحسین محسنی اژه ای در اولین اظهار نظر خود وجود ضربه و کبودی بر بدن او را تایید کرد.

مطالب مرتبط