نمایشگاه بین‌المللی تهران؛ 'کادوی احمدی نژاد به ضرغامی'

اکبر ترکان نماینده حسن روحانی رئیس جمهور منتخب در امور انتقال دولت، نسبت به واگذاری نمایشگاه بین المللی تهران به صدا و سیما (سازمان رادیو و تلویزیون دولتی) اعتراض کرده و این اقدام دولت را "نوعی قدردانی متقابل" توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای ترکان گفته که حتی اگر واگذاری نمایشگاه بین المللی به صدا و سیما با این نیت صورت نگرفته باشد باز هم "ممکن است این گونه تصور شود که چون صداوسیما در مراسمی از رئیس جمهور تقدیر کرد، او هم متقابلا با واگذاری اراضی با ارزش نمایشگاه بین المللی قصد جبران آن را داشته است."

به گفته آقای ترکان اگر "دولت قصد چنین کاری را به صورت عادی داشت، هشت سال برای این کار فرصت بود و می توانستند مثلا شش ماه قبل این کار را انجام دهند نه اینکه بعد از قدردانی از رئیس جمهور چنین کاری را انجام دهند."

صدا و سیما روز یکشنبه شانزدهم تیر با دعوت از محمود احمدی نژاد طی مراسمی با عنوان "نکوداشت هشت سال تلاش جهادی" از دوران ریاست جمهوری هشت ساله وی تقدیر کرد.

در این مراسم عزت الله ضرغامی رئیس صدا و سیما در باره آقای احمدی نژاد گفت که "احمدی نژاد ذخیره ارزشمندی برای جمهوری اسلامی ایران است."

آقای ضرغامی با تمجید از رئیس جمهور گفت که "آقای احمدی نژاد شخصیت کم نظیری است و به سرعت به شخصیت جهانی تبدیل شد."

این مراسم در حالی برپا شد که عملکرد آقای احمدی نژاد با انتقادات گسترده ای مواجه است و در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، نامزدها به نقد عملکرد وی در عرصه داخلی و خارجی پرداختند تا جایی که برخی می گویند که دلیل موفقیت آقای روحانی در انتخابات، نحوه مدیریت نادرست آقای احمدی نژاد بوده است.

چند روز بعد از مراسم نکوداشت آقای احمدی نژاد توسط سازمان رادیو و تلویزیون، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد که هیات دولت تصویب کرده است که زمین نمایشگاه بین المللی تهران که در کنار صدا و سیما قرار دارد، به این سازمان واگذار شود.

آقای رحیمی گفت که دولت برای "توسعه کمی و کیفی شبکه های سازمان صدا و سیما از داخلی گرفته تا بین المللی" تصویب کرده است که زمین نمایشگاه در اختیار این سازمان قرار بگیرد.

معاون اول آقای احمدی نژاد در عین حال تاکید کرد که اگر "ایرادی به این مصوبه گرفته شود دولت با ارسال لایحه فوریت دار از مجلس شورای اسلامی در این باره درخواست خواهد کرد تا این زمین در اختیار صدا و سیما قرار گیرد."

دستور ده سال پیش احمدی نژاد برای تعطیلی نمایشگاه

بعد از اعلام واگذاری نمایشگاه زمین بین المللی به صدا و سیما برخی رسانه های ایران این اقدام رئیس جمهور را "کادوی ویژه آقای احمدی نژاد به آقای ضرغامی" توصیف کرده و نوشتند که صدا وسیما با تجلیل از آقای احمدی نژاد مزدش را گرفت.

آقای ترکان می گوید که "زمین نمایشگاه بین المللی زمین بسیار با ارزشی است و از وقتی که بحث واگذاری آن مطرح شد، خیلی‌ها برایش نقشه کشیدند."

به گفته نماینده ویژه آقای روحانی در امور انتقال دولت، نمایشگاه بین المللی، بهترین فضا برای برگزاری نمایشگاه های تخصصی است و اشکالی ندارد که در اجرای قانون خصوصی سازی واگذار شود "اما کاربری آن نباید تغییر کند و برای من سکوت وزیر صنعت، معدن و تجارت در قبال این اقدام، عجیب است."

بحث در باره نمایشگاه بین المللی تهران از ده سال پیش همواره مطرح بوده است به خصوص این بحث زمانی بالا گرفت که محمود احمدی نژاد شهردار تهران بود و تصمیم گرفت که نمایشگاه را تعطیل کند و شورای شهر تهران هم اعلام کرد که دیگر اجازه برگزاری هیچ نمایشگاهی را در این مکان نخواهد داد.

آقای احمدی نژاد حتی گروهی را برای تعطیلی نمایشگاه فرستاد اما چون آنها حکم قضایی برای تعطیلی نمایشگاه بین المللی نداشتند، نتوانستند کاری از پیش ببرند.

همان موقع دولت محمد خاتمی با اعتراض نسبت اقدام شهرداری تهران اعلام کرد که نمی توان نمایشگاه بین المللی را به طور یک طرفه تعطیل کرد بدون آنکه مکانی دیگری برای برگزاری نمایشگاه آماده شده باشد.

واگذاری غیرقانونی

Image caption ضرغامی: آقای احمدی نژاد شخصیت کم نظیری است و به سرعت به شخصیت جهانی تبدیل شد

نمایشگاه بین المللی تهران در شمال شهرتهران و در دامنه جنوبی سلسله کوه های البرز قرار دارد و تنها محل برای برگزاری نمایشگاه در تهران است و تمام نمایشگاه های بین المللی و ملی در این محل برگزار می شود.

ازدحام جمعیت در بزرگراه چمران به عنوان تنها راه دسترسی به نمایشگاه و خیابان های اطراف اعتراض ساکنان منطقه را به دنبال داشت و شهرداری با مزاحم تشخیص دادن نمایشگاه، خواستار تعطیلی آن بوده است.

آقای احمدی نژاد در زمان تصدی سمت شهرداری تهران در باره تعطیلی نمایشگاه بین المللی گفته بود که " این تصمیم‌ قطعی و غیر قابل برگشت است و ما بر اساس قانون موظفیم هر گونه کاربری مزاحم برای شهر تهران را برطرف کنیم و مانع تضییع حقوق شهروندان شویم."

اما آقای احمدی نژاد بعد از آنکه از شهرداری به ریاست جمهوری رفت، همچنان از این مکان برای برگزاری نمایشگاه های بین المللی استفاده کرد و سخنی از تعطیلی آن نگفت، فقط برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب را به مصلی تهران منتقل کرد.

چهار سال پیش نیز سازمان خصوصی سازی نمایشگاه بین المللی را به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح واگذار کرده و در توجیه این واگذاری هم گفته بود که این مکان "بابت بدهی دو هزار میلیاردتومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی به نیروهای مسلح واگذار شده است."

این تصمیم با مخالفت بخش خصوصی از جمله اتاق بازرگانی ایران که تمایلش را به خرید این نمایشگاه برای برگزاری نمایشگاههای تخصصی اعلام کرده بود، رو به رو شد و بعد از چند ماه دولت این معامله را باطل کرد.

اکنون با واگذاری نمایشگاه بین المللی به رادیو و تلویزیون دولتی، بحث در باره تغییر کاربری این مکان نیز بالا گرفته است و کارشناسان می گویند که دولت بر اساس قانون خصوصی سازی نمی تواند این مکان را - که جزو اوقاف و زمین آن متعلق به آستان قدس رضوی است- بدون رعایت قانون به رادیو و تلویزیون ببخشد.

به گفته کارشناسان، این سخن معاون اول رئیس جمهور هم بابت این دست و دلبازی کافی نیست که گفته بود: "صدا و سیما در دنیا تنها و یکه تاز است و در مقابلش شبکه های مختلف بیگانه وجود دارند بنابراین توسعه صدا و سیما از این جهت بسیار ضروری است و باید از آن حمایت شود."

مطالب مرتبط