وزیر خارجه ایران از امارات خواست در تصمیم به اخراج ایرانیان تجدید نظر کند

صالحی و وزیر خارجه امارات
Image caption صالحی نسبت به اخراج ایرانیان از امارات ابراز نگرانی کرد

وزیر خارجه ایران خواستار تجدید نظر دولت امارات متحده عربی در مورد تصمیم به اخراج شهروندان ایرانی از آن کشور شده است.

روز جمعه، ٢١ تیر (١٢ ژوئیه)، وزارت امور خارجه ایران گزارش کرد که علی اکبر صالحی، وزیر خارجه، در تماس تلفنی با شیخ عبدالله بن زاید، همتای اماراتی خود، نسبت به اخراج جمعی از شهروندان ایرانی از امارات ابراز نگرانی کرده است.

در این تماس تلفنی، که شامگاه گذشته صورت گرفت، آقای صالحی از دولت امارات درخواست کرد در تصمیم خود برای اخراج ایرانیان "تجدید نظر" کند.

روز یکشنبه این هفته گزارش شد که امارات متحده عربی چند صد ایرانی مقیم آن کشور را بدون هیچ توضیحی اخراج کرده است.

براساس این گزارش، برخی از اخراج‌شدگان برای چند دهه در امارات سکونت داشتند و در آن سرزمین سرمایه‌گذاری سنگینی کرده بودند.

دولت امارات در مورد تصمیم به اخراج ایرانیان توضیحی نداده، اما روز سه شنبه، عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که دلیل اقدام دولت امارات، برنامه تغییر ترکیب جمعیتی آن کشور بوده است.

Image caption مواضع منطقه‌ای ایران و تحریم خارجی از عوامل فشار بر ایرانیان در کشورهای منطقه بوده است

بخش قابل توجهی از ساکنان امارات متحده عربی را کارگران مهاجر و شهروندان کشورهای دیگر تشکیل می‌دهند که برای کار در آن کشور به سر می‌برند.

این افراد، که برخی از آنان برای مدتی طولانی ساکن امارات متحده عربی بوده‌اند، تابعیت امارات را ندارند و از حقوق کامل شهروندی در آن کشور برخوردار نیستند.

آقای عراقچی توضیح نداد که آیا دولت امارات در اجرای برنامه تغییر ترکیب جمعیتی، فقط ایرانیان را اخراج می‌کند یا این برنامه شامل اخراج شهروندان مهاجر سایر کشورها هم می‌شود.

فشار بر ایرانیان

پیشتر، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امور خارجه مجلس ایران، گفته بود که دولت امارات "تحت فشار سایر قدرت‌ها و کشورها، اقدام به اخراج ایرانیان کرد" اما مشخص نکرد منظور او کدام کشورها بوده است.

این نماینده مجلس از وزارت خارجه ایران خواست تا "از حقوق و منافع ایرانیان در خارج از کشور دفاع کند و از کنار این موضوع به سادگی نگذرد."

خبرگزاری ایسنا در گزارش روز یکشنبه خود در مورد اخراج ایرانیان، اقدام دولت امارات را "بخشی از پروژه اخراج شیعیان" از آن کشور توصیف کرده بود.

Image caption شهروندان و موسسات تجاری و مالی ایران حضور وسیعی در امارات داشته‌اند

امارات متحده عربی حدود چهل سال پیش از تعدادی از شیخ نشین‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس تشکیل شد. پیش از آن، این شیخ نشین‌ها برای مدتی طولانی تحت حمایت بریتانیا قرار داشتند.

در دوره قبل از تاسیس امارات متحده عربی شماری از ایرانیان به عنوان نیروی کار ماهر برای کار به این شیخ‌نشین ها می‌رفتند اما با بهبود شرایط اقتصادی ایران، از شمار مهاجران ایرانی به این شیخ نشین ها کاسته شد.

در دهه‌های اخیر، رشد اقتصادی و تجاری امارات و برخی از مشکلات در ایران، باعث شد تا بار دیگر شمار قابل توجهی از ایرانیان به عنوان کارگر یا برای تاسیس دفاتر تجاری و مالی در امارات اقامت کنند و امارات به یکی از طرف‌های عمده تجاری جمهوری اسلامی هم تبدیل شد.

اخراج ایرانیان از امارات با تحولاتی در روابط جمهوری اسلامی و سایر کشورها از جمله کشورهای منطقه همراه بوده است.

با تشدید تحریم‌های خارجی علیه ایران، دولت‌های غربی خواستار سختگیری کشورهای دیگر در مورد فعالیت‌های اقتصادی ایرانیان شده‌اند تا به این وسیله امکان "دور زدن" تحریم‌ها از جمهوری اسلامی گرفته شود.

همچنین، موضعگیری جمهوری اسلامی در قبال برخی مسایل منطقه‌ای، به خصوص جنگ داخلی سوریه که به تدریج جنبه فرقه‌ای یافته، باعث ناخرسندی و نگرانی بعضی از کشورهای منطقه نسبت به اهداف حکومت "روحانیون شیعه" در ایران شده و بر موقعیت ایرانیان در این کشورها تاثیر گذاشته است.

مطالب مرتبط