بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۲ تیر

چند روزنامه صبح امروز در چاپ دوم خود خبر پیروزی دیگر تیم ملی والیبال ایران را منعکس کرده و در مقالاتی از این که قهرمانان ایرانی با بازی قدرتمندانه خود از ادامه مسابقات مانده اند ابراز تاسف کرده اند.

Image caption کارتون نادر رحمانی، موسوی والیبالیست قهرمان، اعتماد

ادامه گفتگوها پیرامون کابینه آینده همچنان در روزنامه های اصولگرا به صورت هشدار درباره حضور اصلاح طلبان در دولت آینده ادامه دارد و روزنامه های نزدیک به اصلاح طلبان نیز با تعجب به یادها می آورند که اصولگراها که اینک طلبکار هستند تا آخرین لحظه انتخابات از رقیبان حسن روحانی حمایت می کردند.

بحث درباره آخرین تحرکات و تصمیم های دولت احمدی نژاد و هدیه محل سازمان نمایشگاه های بین المللی به صدا و سیما از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

تاکتیک و ضدتاکتیک، فشار یا پیشنهاد

داوود محمدی سردبیر روزنامه شرق نوشته چند هفته مانده به آغاز ریاست‌جمهوری روحانی، اغلب رسانه‌ها و فعالان سیاسی اصولگرا، رویکرد تبلیغی نوینی در قبال احمدی‌نژاد در پیش گرفته‌اند. کسانی که پای ثابت انتقاد و اتهام‌زنی‌های تند علیه احمدی‌نژاد و اطرافیانش بود، ناگهان دریافته اند که «خدمات دولت‌های نهم و دهم در طول تاریخ دولت‌ها، از مشروطه تاکنون بی‌نظیر بود» یا «دولت نهم و دهم موفقیت‌ها و دستاوردهای بی‌نظیری دارد ».

نویسنده مقاله در تحلیل این رفتار اصولگرایان به این نتیجه رسیده که: شاید اصولگرایان، دولت احمدی نژاد را «همسو» با تفکر خود می‌پندارند و وظیفه خود می‌دانند بدرقه‌ای باشکوه برای رییس دولتی اصولگرا تدارک ببینند گرچه افکار عمومی هنوز رویارویی تند آنان را با احمدی‌نژاد و حامیانش از یاد نبرده‌اند. فرض دوم آنکه شاید اصولگرایان تازه به واقعیت هائی رسیده اند و مصمم به «جبران اشتباه» خود شده‌اند. ولی «واقعیت‌های غیرقابل‌انکار» و ملموس حکایت از آن دارند که اوضاع کشور در حوزه‌های اقتصادی، دیپلماسی، فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی، امیدوار‌کننده نیست.

داریوش قنبری در مقاله ای در آرمان بدون نام بردن از روزنامه کیهان نوشته برخی نیروهای تندرو جامعه این موضوع را نمی‌پسندند بنابراین انتظارش را می‌شود داشت که در مقابل برخی رفتارها وتصمیم‌های دولت یازدهم ایستادگی کنند. این امر دیر یا زود اتفاق می‌افتد.

به نظر این نماینده مجلس جناح مربوط به رسانه تندرو دو هدف را از انتشار چنین مطالبی دنبال می‌کند یکی اینکه روحانی را وامدار جریان خود بدانند تا در صورتی که ایشان در جهت منافع آنها حرکت نکرد اعلام کنند که حمایت خود را از روحانی و دولتش برمی‌دارند و دوم این که با فشار سهمی را از دولت کسب کنند یا اینکه آقای روحانی را مجاب کنند که از برخی از یاران خود استفاده نکند که در این صورت سکوت می‌کنند،

اما روزنامه کیهان امروز برای چندمین بار در سرمقاله خود رییس جمهور منتخب را از استفاده از نیروهای اصلاح طلب برحذر داشته و در پاسخ منتقدان نوشته: منطق کیهان در این عرصه روشن است. مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود.

تغییر موضع

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری به یادها آورده که: قبل از انتخابات از جمع ۲۹۰ نماینده مجلس، یکبار اعلام شد که ۱۶۰ نفر از نمایندگان از کاندیداتوری علی‌اکبر ولایتی حمایت کرده‌اند، یکبار اعلام شد که ۱۴۰ نفر از نمایندگان از کاندیداتوری محمد باقر قالیباف حمایت کرده‌اند که فقط جمع این دو می‌شود ۳۰۰ نماینده مجلس؛ یعنی ۱۰ تا بیشتر از کل نمایندگان ؛ و این در حالی است که نمایندگان عضو جبهه پایداری یا طیف‌های نزدیک به آن که ۴۰ – ۵۰ نفری هم می‌شوند از کاندیداتوری سعید جلیلی حمایت کرده بودند که به این ترتیب نمایندگان حامی‌این افراد حداقل ۳۴۰ نفر می‌شوند و همینطوری هم حداقل ۵۰ تا نماینده کم داریم.

در ادامه این ستون آمده: .اما همه اینها مال قبل از انتخابات بود‌! بعد از انتخابات یکباره نمایندگان فهمیدند که باید فراکسیون «اعتدال» تشکیل دهند و جالب اینجا است که تشکیل این فراکسیون از طرف سخنگوی جبهه پایداری اعلام شد! همین برادر سخنگو همچنین گفت که ما اگر از مواضع حسن روحانی خبر داشتیم به او رای می‌دادیم! نمایندگان مجلس هم با ذوق و شور و هیجان فراوان دسته‌جمعی به دیدار حسن روحانی رفتند وبا تمام وجود پیروزی‌اش را شدیدا شادباش گفتند و بعد هم سعی کردند در کارگروههای تعیین وزرا نقش‌آفرینی کنند!

Image caption کارتون کیوان وارتی، قانون

ستون طنز مردم سالاری نوشته‌: یکی از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری و حتی پایدارتراز جبهه پایداری که در حمایت از دولت احمدی‌نژاد در تمام مقاطع سنگ تمام گذاشته بود، در یک غافلگیری تاریخی اعلام کرده که «یکی بگوید احمدی‌نژاد به من یکی چه چیزی داده است. ما هیچ چیزی گیرمان نیامده است‌ او حتی با صداقتی منحصر به فرد گفته ما گفته‌ایم که قفل‌سازیم و کلید آنها تا قفل ما نباشد، به هیچ دردی نمی‌خورد. اگر عقل داشته باشد، پیشنهاد می‌کند

هدیه مسئله‌دار دولت

بیشتر روزنامه های امروز صبح خبر داده اند که مشاور ارشد روحانی در خصوص تحرکات روزهای آخر دولت احمدی نژاد و از جمله هدیه زمین های نمایشگاه به صدا و سیما واکنش نشان داد .

سامان صابریان در گزارش اصلی قانون نوشته: بیش از نیم قرن پیش که د‌‌‌ر تهران به زمین به عنوان عاملی برای سرمایه گذاری نگاه نمی‌شد‌‌‌، رژیم پهلوی زمینی حد‌‌‌ود‌‌‌ ۸۵۰ هزار مترمربع را برای برگزاری مراسم‌های فرهنگی و اجتماعی با عنوان نمایشگاه‌های بین‌المللی د‌‌‌ر یکی از بهترین مناطق تهران به مرد‌‌‌م اهد‌‌‌ا کرد‌‌‌ و۱۰ سال بعد‌‌‌ اولین نمایشگاه د‌‌‌ر این مکان برگزار شد‌‌‌.

به نوشته این گزارش د‌‌‌وران گذشت و انقلاب شد‌‌‌ و نوبت به د‌‌‌ولت احمد‌‌‌ی‌نژاد‌‌‌ رسید‌‌‌. آنقد‌‌‌ر فکری به حال نمایشگاه بین‌المللی تهران نشد‌‌‌ و ترافیک این نمایشگاه به جان این مرد‌‌‌م زخم زد‌‌‌ تا اینکه د‌‌‌ولت آن را پیشکش خوش خد‌‌‌متی صد‌‌‌ا و سیما کرد‌‌‌. این بد‌‌‌ه و بستان‌های د‌‌‌ولت و ضرغامی‌د‌‌‌ر حالی صورت می‌گیرد‌‌‌ که چند‌‌‌ی پیش صد‌‌‌ا و سیما د‌‌‌ر اقد‌‌‌امی‌جالب بعد‌‌‌ از اینکه بار‌ها د‌‌‌ر رسانه ملی سعی شد‌‌‌ه بود‌‌‌ د‌‌‌ولت د‌‌‌هم را مورد‌‌‌ انتقاد‌‌‌‌های خود‌‌‌ قرار د‌‌‌هد‌‌ و زمانی ‌که د‌‌‌ولت سعی د‌‌‌اشت با استفاد‌‌‌ه از اموال عمومی‌جشنی را د‌‌‌ر استاد‌‌‌یوم آزاد‌‌‌ی بگیرد‌‌‌، صد‌‌‌ا و سیما با تصویر برد‌‌‌اری از قسمت‌های خالی استاد‌‌‌یوم صد‌‌‌ هزار نفری آزاد‌‌‌ی تمام تلاش خود‌‌‌ را کرد‌‌‌ تا عد‌‌‌م استقبال عمومی‌از احمد‌‌‌ی‌نژاد‌‌‌ را به تصویر بکشد‌‌‌.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته: دولتی که فقط ۲۰ روز از عمرش باقی است، تنها کاری که می‌تواند انجام بدهد اینست که دستگاه‌ها را به دولت بعدی تحویل بدهد، گزارش‌هائی از عملکرد دستگاه‌ها به رئیس‌جمهور منتخب ارائه نماید و اطلاعات لازم را منتقل کند. حتی اگر قرار است برحسب ضرورت، اقداماتی صورت بگیرد، راه درست اینست که آن اقدامات با اطلاع و هماهنگی رئیس‌جمهور منتخب انجام شوند و نقطه نظرهای کسی که قرار است در روزهای نزدیک آینده دولت را تحویل بگیرد رعایت شود.

این روزنامه اضافه کرده: هر دولتی تا آخرین روز دوره و زمان قانونی خود و تا آخرین ساعت حق دارد تصمیم بگیرد و عمل کند، ولی رعایت سیاست‌های دولت آینده و توجه به نقطه نظرهای رئیس‌جمهور منتخب از این نظر که اقدامات و تصمیمات روزهای آخر دولت موجود قطعاً در کار دولت آینده تأثیر خواهد داشت، اگر یک الزام قانونی نباشد، قطعاً یک ضرورت اخلاقی منطبق بر مصالح کشور هست، کما اینکه مردم نیز از دولتی که روزهای پایانی عمر خود را می‌گذراند چنین انتظاری دارند.

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی ایراد این قبیل کارها در آن جاست که چه بسا دولت بعدی ناچار شود چنین تصمیماتی را لغو کند و همه چیز را به حال اول برگرداند. این واقعه، برای اصل نظام و کشور زیانبار است و با جایگاه دولت و مسئولین ارشد سازگاری ندارد. بنابر این، انتظار اینست که دولت موجود از تصمیمات و اقدامات خلق‌الساعه بپرهیزد و دست رئیس‌جمهور منتخب را برای تصمیم گیری‌ها باز بگذارد.

رفتار روحانی و اصولگرایان

Image caption تیتر و عکس حجت الله سپهوند در صفحه اول آرمان

صادق زیبا کلام که این روزها به خاطر اظهار نظرهایش با حملات پی در پی کیهان و دیگر روزنامه های اصولگرا روبروست در مقاله ای در روزنامه بهار نوشته یکی از اساسی‌ترین پرسش‌ها در برابر آقای روحانی و مجموعه‌ای که به تدریج با ایشان وارد قوه‌مجریه خواهند شد، مسئله نحوه تعامل با اصولگرایان خواهد بود. به‌راستی ایشان با اصولگرایان چگونه باید رفتار کنند؟ آیا باید با آنان رفتاری فروتنانه، تسلیم‌طلبانه داشته باشند و «اطاعت امر» کنند و یک‌وقت گامی بر ندارند که مورد کدورت و رنجش آنان واقع شود؟ این رویکرد موجب از دست دادن قریب به ۱۹‌میلیونی خواهد شد که بسیاری از آنان بر تردیدها‌یشان در ۲۴خرداد درنهایت غالب آمدند و در انتخابات شرکت کرده و به ایشان رای دادند.

اما نویسنده در عین حال یادآور شده: مماشات رییس دولت آینده با اصولگرایان مانع از آن می شود که شمشیر را از رو ببندد. اما باید توجه داشت که مناسبات قدرت در نظام ایران پیچیده است به‌گونه‌ای که هیچ رییس‌جمهوری نمی‌تواند به‌صرف «اتکا به رای مردم» زمام امور را به دست گیرد. ترکیب قدرت در شرایط فعلی از دو بخش «انتصابی» از یک‌سو و «انتخابی» از سویی دیگر تشکیل شده است. بخش انتخابی در دست رییس‌جمهوری است اما سایر مراکز دیگر که منصوب از جانب رهبری هستند بالطبع در اختیار رییس‌جمهوری نیست.

مقاله بهار در نهایت اضافه می کند: چه آقای روحانی و چه هیچ رییس‌جمهوری دیگری نمی‌تواند صرفا به اعتبار رای مستقیمی که مردم به وی داده‌اند کشور را به‌مدت چهار سال اداره کرده و در پایان دوره‌اش (همچون دموکراسی‌های دیگر) برای ادامه کار به آرای عمومی مراجعه کند. آقای روحانی مجبور است تا به هر حال با بخش‌های دیگر قدرت یا همان حوزه‌های «انتصابی» کار کند.

دیپلماسی تجاری - مدنی مکمل دیپلماسی سیاسی

هادی حدادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اینک دیگر همگان به نقش مخرب و سوء ‌تحریم‌ها بر زندگی مردم و بخش خصوصی آگاهند. دیگر کسی صحبت از کاغذ پاره بودن تحریم‌ها نمی‌کند. از این رو بر ماست که برای رفع آن چاره‌جویی کنیم. بر بخش خصوصی و فعالان کسب‌و‌کار و سرمایه و تجارت است که در این هنگامه فشار و سختی و مشقت چاره‌ای اندیشند.

نویسنده با اشاره به تغییر دولت با اشاره به پیشنهادی که دکتر غنی نژاد در همین روزنامه مطرح کرده نوشته اینک بخش خصوصی ایران با منابع و شبکه‌هایی که در اختیار دارد می‌تواند «دیپلماسی تجاری» را مکمل «دیپلماسی سیاسی» کند. حرکت پیشرو بخش خصوصی به خصوص سازمان‌های نمایندگی آن می‌تواند بستر مناسبی برای دولت تدبیر و امید فراهم کند تا بر پایه‌های آن مذاکرات هسته‌ای را به پیش راند. اینک زمان چراغ سبز بخش خصوصی به دستگاه سیاسی دولت یازدهم و دستگیری از مردم و کشور است.

به نظر سرمقاله دنیای اقتصاد کمپین تشکل‌های اقتصادی می‌تواند سایر سازمان‌های جامعه مدنی ایران و جهان را نیز به تحرک و فعالیت وادارد تا همگان برای گذار کشور از این بزنگاه تاریخی همسو و همصدا و تاریخ‌ساز شوند. به نظر می‌رسد کمتر اولویتی بالاتر از این برای نهادهای نمایندگی کسب‌و‌کار در شرایط فعلی وجود دارد. ایرانیان این مقطع حساس و تهدیدزا را باید نقطه خروج از انزوا و انفعال تلقی کرده و بیش از پیش و پررنگ‌تر صدای خود را در محیط بین‌المللی طنین‌انداز کنند.

دردسرهای یک رییس‌جمهوری

Image caption کارتون روز؛ هادی حیدری، شرق

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار با اشاره به سخن خانم سهیلا جلودارزاده که گفته از کانال کولر مجمع هم برای گرفتن پست در دولت جدید وارد می‌شوند، چند اپیزود از زندگی روزانه رییس جمهور منتخب را ترسیم کرده:

دکتر روحانی در دفتر کارش نشسته است و مشغول بررسی امور است. ناگهان از بیرون ساختمان، شیشه پنجره شکسته می‌شود و مردی ماسک‌دار با عملیات راپل وارد می‌شود:

دکتر: «چی شده؟! می‌خوای ماهواره رو جمع کنی؟!»

مرد: «ماهواره دارید؟»

دکتر: «مجوز دارم به تو چه!»

مرد: «خوش به حال‌تون ما مجوز نداریم.»

دکتر: «حاشیه نرو! از جون من چی می‌خوای؟! اصلا تو کی هستی؟»

مرد: «دستم به دامنت، پُست می‌خوام...»

یک اپیزود دیگر شب، پیرمردی زیبارو به خواب دکتر می‌آید. از صورتش می‌تراود مهتاب، می‌درخشد شب‌تاب... پیرمرد لبخند می‌زند و خواب در چشم‌ تر دکتر می‌شکند. دکتر می پرسد:کیستی‌ ای پیرمرد زیبارو؟

پیرمرد: «سلام بر تو ‌ای رییس‌جمهوری منتخب. من اسعدبن سعید بن ذاکربن باقر طوسی هستم. آرامگاه من در طرقبه است، پیش‌تر فرش‌فروشی داشتم... اگر به آنجا سفر استانی کردید، به سراغ من هم بیایید. اما نرم و آهسته بیایید تا مبادا که ترک بردارد.»

دکتر: « امرت را به من بگو.»

پیرمرد: «عرضی نیست قربان. آمده بودیم جهت دیدار و عرض تبریک. فقط خواستیم عرض کنیم نواده‌ای داریم، زیبارو چو خویش؛ ساخت‌وسازش خوب است. پل می‌زند، زیرگذر می‌زند، اگر می‌شود او را بکنید وزیر راه و شهرسازی. هوم؟»

مطالب مرتبط