قوه قضائیه پنج حقوقدان را برای عضویت در شورای نگهبان پیشنهاد کرد

Image caption اعضای حقوقدان شورای نگهبان برای شش سال انتخاب می‌شوند و هر سه سال نیمی از اعضای آن تغییر می‌کنند

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران پنج حقوقدان را به مجلس این کشور معرفی کرده است تا مجلس فردا، یکشنبه ۲۳ تیر، از میان آنها سه نفر را به عنوان حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کند.

الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفته است که عباسعلی کدخدایی، محسن اسماعیلی، سام سوادکوهی از قضات دادسرای دیوان عالی کشور، پورابراهیمی از قضات دادسرای انتظامی قضات و محمدهادی صادقی، استاد حقوق دانشگاه شیراز به عنوان پنج حقوقدان از سوی قوه قضائیه به مجلس معرفی شده اند.

حقوقدانان شورای نگهبان از سوی قوه قضائیه به مجلس معرفی می شوند و انتخاب آنها بر اساس رای اکثریت نمایندگان مجلس است.

دوره شش ساله عباسعلی کدخدایی، حسینعلی امیری و محسن اسماعیلی سه حقوقدان فعلی شورای نگهبان روز ۲۴ تیرماه به پایان می رسد و رئیس قوه قضائیه دو عضو سابق را دوباره نامزد عضویت در شورای نگهبان کرده است ولی حسینعلی امیری در فهرست نامزدهای پیشنهادی قوه قضائیه به مجلس دیده نمی‌شود.

اعضای حقوقدان شورای نگهبان برای شش سال انتخاب می شوند و هر سه سال نیمی از اعضای آن تغییر می‌کنند.

شورای نگهبان از قدرتمندترین نهادهای حکومتی در ایران است و شش عضو فقیه این شورا، به طور مستقیم از سوی آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شوند.

شش عضو حقوقدان این شورا نیز، از سوی رئیس قوه قضاییه که خود منصوب رهبر است به مجلس شورای اسلامی معرفی و با رای نمایندگانی که خود ابتدا از صافی شورای نگهبان گذشته اند، به عضویت شورای نگهبان در می آیند.

تمام قوانینی که در مجلس تصویب می شود باید به تایید این شورا برسد.

اگر شورای نگهبان قانونی را مغایر با قوانین اسلامی بداند، آن را رد می کند. این شورا همچنین تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان را بر عهده دارد.

مطالب مرتبط