وزیر خارجه پیشین بریتانیا: می‌خواهم به ایران بروم

Image caption جک استرا و حسن روحانی در جریان مذاکرات اتمی بارها با هم دیدار و گفت و گو کرده اند

جک استرا، وزیر پیشین امور خارجه بریتانیا در دولت تونی بلر گفته است که به دولت حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران خوشبین است و قصد دارد با هدف بهبود روابط ایران و بریتانیا، به تهران سفر کند.

آقای استرا به بخش فارسی بی‌بی‌سی گفته است که بعد از پیروزی آقای روحانی در حالی که سفارتخانه های دو کشور در پایتخت طرف مقابل تعطیل است، از طریق سفارت عمان، برای رئیس جمهور منتخب ایران پیام تبریک فرستاده است.

او ابراز امیدواری کرده که روابط دو کشور در این دوره بهبود پیدا کند و سفارتخانه های دو کشور در تهران و لندن بازگشایی شود.

آقای استرا در حال حاضر نماینده مجلس عوام بریتانیا و از مسئولان گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران است.

همزمان با بالا گرفتن بحران بر سر پرونده اتمی ایران در تابستان سال ۱۳۸۲، آقای استرا به همراه وزاری وقت امور خارجه فرانسه و آلمان، مبتکر آغاز گفت و گوهای اتمی با ایران شد.

او در خلال این سال ها بارها با حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران که در آن زمان مذاکره کننده ارشد اتمی این کشور بود، برسر حل و فصل پرونده اتمی ایران گفت و گو کرده بود.

آقای استرا گفته است که حسن روحانی "یک مقام حکومتی باشخصیت بود که همیشه می‌دانست درباره چه صحبت می‌کند، و کاملا بر موضوعات مسلط بود."

او با ذکر خاطراتی از گفت و گو با مقام های دولت ایران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی گفته که "اگر ما توانسته بودیم با دکتر روحانی و آقای خاتمی به توافقی آبرومندانه برسیم، ایران با این مشکلاتی که در ۸ سال اخیر گرفتار آنها بوده، مواجه نمی‌شد."

او به دیدارهای متعددش از ایران از جمله سفرش به تهران پس از حوادث یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ و حمله به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک اشاره کرده و گفته "آقای خاتمی واقعا به طرف غربی‌ها قدم برداشت. دلیل اولین سفر من به تهران هم همین بود. او ضمانت داد که تهران به آمریکا و بریتانیا در سرنگون کردن طالبان کمک خواهد کرد."

متن کامل گفت و گو با جک استرا درباره سفرهایش به ایران، دیدگاهش درباره حسن روحانی و دولت محمد خاتمی و آینده روابط ایران و بریتانیا، به زودی در وب سایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر خواهد شد.