علی مطهری از کشف دستگاه شنود و فیلمبرداری در دفتر کارش خبر داد

Image caption آقای مطهری از نمایندگان منتقد و صریح اللهجه مجلس ایران است

علی مطهری، از نمایندگان مجلس در ایران در سایت شخصی خود از کشف دستگاه شنود و دوربین فیلمبرداری در دفتر کارش خبر داده است.

ساعاتی پس از این انتشار این خبر، سایت آقای مطهری از دسترس خارج شد.

آقای مطهری در این گزارشی که روز شنبه ۲۲ تیر (دوازدهم ژوئن) در وب سایت اش منتشر کرده بود تلویحا این اقدام را متوجه وزارت اطلاعات کشور کرده و این عمل را غیرقانونی خوانده بود.

"قانون جنگل"

او از وزارت اطلاعات خواسته "در اسرع وقت توضیح کافی درباره این حادثه اسفناک و اقدام غیر قانونی و خلاف قانون اساسی و منطبق بر قانون جنگل بدهد."

در همین حال احمد توکلی٬ از نمایندگان مجلس در ایران ضمن اظهار تاسف از اقدام گفته است که "این کار نمی‌تواند توسط افراد عادی صورت گرفته باشد."

او گفته "چنانچه این امر توسط دستگاه‌های مسئول برای امنیت کشور صورت گرفته باشد، باعث تعجب و تاسف است."

آقای توکلی خواستار آن شده که مجلس با فراخوانی حیدر مصحلی، وزیر اطلاعات ایران از او درباره این اقدام توضیح بخواهد.

انتقاد از شرایط امنیتی

در سال های اخیر برخی از رفتارهای نهادهای امنیتی ایران مورد انتقاد چهره های سیاسی و نمایندگان مجلس این کشور بوده است.

اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، محمد مطهری و محمدحسین کروبی دو تن از فرزندان مقام های بلندپایه سابق جمهوری اسلامی ایران یکی به صورت مقاله و دیگری در یک نامه سرگشاده، با مقایسه رفتار نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با ساواک (سازمان اطلاعات و امنیت کشور) که در زمان محمدرضا شاه پهلوی تشکیل شده بود، به طور تلویحی اقدامات دستگاه امنیتی حکومت شاه در برابر اقدامات فعلی را منصفانه تر دانسته بودند.

محمد مطهری در مقاله ای که در خبرگزاری مهر نوشته بود گفته بود که "نشانه های سقوط اخلاقی در عالم سیاست ما هر روز خودنمایی می کند که از بدترین، خانمان سوزترین، اختلاف افکنانه ترین و شرم آورترین آنها پخش اخباری است که جز از طریق شنود حاصل نمی شود."

محمد مطهری نویسنده این مقاله و علی مطهری نماینده مجلس ایران که امروز از کار گذاشتن شنود در داخل دفترش خبر داده بود هر دو فرزندان مرتضی مطهری، از نظریه پردازان انقلاب بهمن ۵۷ هستند که به فاصله کوتاهی پس از استقرار جمهوری اسلامی ایران، هدف ترور قرار گرفت و کشته شد.

در ماه های اخیر برخی از چهره های سیاسی عمده در ایران از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی از فضای امنیتی حاکم بر ایران انتقاد کرده و خواهان بازگشت جامعه به فضای عادی شده بودند.

حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران که حدود دو هفته آینده کار خود را رسما آغاز خواهد کرد، در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از ضرورت پایان دادن به فضای امنیتی سخن گفته و وعده داده که برای تحقق این موضوع تلاش خواهد کرد.