سه عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند

Image caption با رای مجلس محسن اسماعیلی عضو فعلی شورای نگهبان و سام سوادکویی و نجات الله ابراهیمان به عنوان حقوقدان شورای نگهبان برای شش سال انتخاب شدند

نمایندگان مجلس ایران از میان پنج نفری که از سوی صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه معرفی شده بودند، سه نفر را به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کردند.

در رای گیری امروز یکشنبه ۲۳ تیر (۱۴ ژوئیه) نمایندگان مجلس، محسن اسماعیلی عضو فعلی شورای نگهبان، سام سوادکوهی از قضات دادسرای دیوان عالی کشور و نجات الله ابراهیمیان از قضات دادسرای انتظامی قضات را به عنوان اعضای حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کردند.

بنابر گزارش مجلس، از مجموع ۲۶۰ رای، محسن اسماعیلی با ۲۳۷ رای، سام سوادکوهی با ۱۴۷ رای و نجات‌الله ابراهیمیان با ۱۳۰ رای به‌ عنوان سه عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند.

عباسعلی کدخدایی که به عنوان حقوقدان شورای نگهبان و سخنگوی این شورا فعالیت می کرد، نتوانست رای لازم را به دست آورد. محمدهادی صادقی، استاد حقوق دانشگاه شیراز نیز دیگر نامزد معرفی شده برای عضویت در شورای نگهبان بود که رای لازم را به دست نیاورد.

علی لاریجانی رئیس مجلس بعد از رای گیری گفت که "برای همه عزیزان که در این سمت بودند از جمله آقای کدخدایی که ظاهراً با یک رأی کمتر انتخاب نشدند، آرزوی توفیق می‌کنم."

حقوقدانان شورای نگهبان از سوی قوه قضائیه به مجلس معرفی می شوند و انتخاب آنها بر اساس رای اکثریت نمایندگان مجلس است.

دوره شش ساله عباسعلی کدخدایی، حسینعلی امیری و محسن اسماعیلی سه حقوقدان فعلی شورای نگهبان روز ۲۴ تیرماه به پایان می رسد و رئیس قوه قضائیه دو عضو سابق را دوباره نامزد عضویت در شورای نگهبان کرده بود ولی حسینعلی امیری در فهرست نامزدهای پیشنهادی قوه قضائیه به مجلس نبود.

اعضای حقوقدان شورای نگهبان برای شش سال انتخاب می شوند و هر سه سال نیمی از اعضای آن تغییر می‌کنند.

شورای نگهبان از قدرتمندترین نهادهای حکومتی در ایران است و شش عضو فقیه این شورا، به طور مستقیم از سوی آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شوند.

شش عضو حقوقدان این شورا نیز، از سوی رئیس قوه قضاییه که خود منصوب رهبر است به مجلس شورای اسلامی معرفی و با رای نمایندگانی که خود ابتدا از صافی شورای نگهبان گذشته اند، به عضویت شورای نگهبان در می آیند.

تمام قوانینی که در مجلس تصویب می شود باید به تایید این شورا برسد.

اگر شورای نگهبان قانونی را مغایر با قوانین اسلامی بداند، آن را رد می کند. این شورا همچنین تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان را بر عهده دارد.

مطالب مرتبط