صدور احکام سنگین علیه دروایش گنابادی و وکلایشان

احکام محکومیت هفت نفر از مدیران سایت مجذوبان نور، وکلا و فعالان حقوق دراویش از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی صادر شد.

به گزارش سایت مجذوبان نور، براین اساس، حمید رضا مرادی سروستانی (مدیر سایت مجذوبان نور و از فعالان حقوق دراویش) به ۱۰ سال و شش ماه حبس تعزیری، رضا انتصاری (عکاس خبری و فعال حقوق دراویش و از مدیران سایت) به ۸ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

علاوه بر این، مصطفی دانشجو (وکیل دراویش و از مدیران سایت)، فرشید یداللهی فارسی (وکیل دادگستری و از مدیران سایت)، امیر اسلامی (وکیل دادگستری و از مدیران سایت)، امید بهروزی (وکیل دراویش و از مدیران سایت) و افشین کرم پور (حقوقدان و از مدیران سایت) هر کدام به ۷ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

همچنین این افراد به ۵ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها، احزاب، فرق و فعالیت در مطبوعات، رسانه‌ها و فضای مجازی نیز محکوم شده‌اند.

مصطفی آزمایش، سخنگوی دراویش نعمت اللهی گنابادی با تائید احکام این افراد به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "احکام غیرقابل قبول و غیر عادلانه ای با ۵۵ سال محکومیت علیه حقوقدان، نویسنده، عکاس و فعال حقوق بشری صادر شده است."

آقای آزمایش گفته که اتهامات این افراد، تشکیل گروه غیر قانونی به قصدبرهم زدن امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و معاونت در اخلال در نظم عمومی بوده در حالی که این اتهامات را "واهی" است.

سخنگوی دروایش گنابادی با اشاره به اینکه باید علیه این احکام فرجام خواهی شود، گفت: "این احکام در شرایطی صادر شد که متهمین حاضر نشدند در هیچ یک از محاکمات غیر عادلانه شرکت کنند و لایحه دفاعی ارائه ندادند چون اصل دادگاه را مخدوش می دانند."

شیرین عبادی، از فعالان مدافع حقوق بشر ایران، فروردین ماه سالجاری در نامه به احمد شهید نوشته است که دراویش گنابادی مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند، اما به دلیل اعتقادات خود از سوی مأموران حکومتی "تحت انواع فشارهای غیرقانونی" قرار دارند و چون از اجرای عدالت ناامید هستند، به ناچار اعتصاب غذا کرده‌اند و "هر لحظه بیم حادثه ناگواری می‌رود".

در گزارش احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران نیز به "نقض حقوق انسانی دراویش" اشاره شده است.

حکومت ایران از حدود یک سال و نیم پیش، تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آنها را دستگیر کرده است.

فشار بر این دراویش، از سال ۱۳۸۴ شدت گرفت و از آن زمان تاکنون، گروه زیادی از اعضای آنها در ایران دستگیر و چند حسینیه و محل تجمع آنها تخریب شده است.

مطالب مرتبط