بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران – ۲۴ تیر

روزنامه‌های امروز صبح تهران در مقالات خود از فشارهایی نوشته اند که به رییس جمهور منتخب وارد می آید تا افراد خاصی را وارد کابینه اش کند یا نکند. گزارش‌های متعدد این روزنامه‌ها نشان می دهد که بازار ملتهب به شدت منتظر تحولی در سیاست‌هاست و دلنگرانی درباره آینده موجب حرکت سرمایه‌های سرگردان شده که راهی برای خود در اقتصاد موجود نمی یابند.

در حالی که روزنامه‌هایی مانند کیهان و اطلاعات و جوان این جمله رهبر جمهوری اسلامی را در صدر اخبار خود آورده اند که در آخرین دیدار با اعضای کابینه احمدی نژاد گفته کار بی وقفه و بدون استراحت امتیاز بزرگ این دولت است، اما صفحات روزنامه‌ها پر است از انتقادهایی از عملکرد دولتی که کمتر از دو ماه دیگر باید جای خود را به دولت تازه بدهد.

مانیفست احمدی‌نژاد و روزگار ما

Image caption کارتون احمد عربانی از بهار

علی پوریا در مقاله ای در اعتماد با اشاره به برنامه تجلیل از احمدی نژاد در صدا و سیما نوشته این برنامه تعجب عمومی را برانگیخت. تعجب نه از نفس برگزاری این مراسم بلکه از نوع و شکل آن. به این معنا که برخلاف انتظار عمومی جامعه مبنی بر پاسخگویی دولت نسبت به عملکرد هشت ساله خود، صدا و سیما به نمایندگی از مردم یکجانبه به قضاوت نشست و تلاش کرد حکم خود را که با تایید احمدی نژاد همراه بود به مردم القا کند و بدتر اینکه، مراسم روز شنبه بیش از آنکه تقدیر از دولت باشد مدح و ستایش غلو آمیز از محمود احمدی‌نژاد بود.

نویسنده مقاله اعتماد بعد از نقل چند جمله از آنچه احمدی نژاد در همان مراسم بر زبان آورده نوشته باید این رویه احساسی را کنار گذاشت که دیگر کاری به کار دولتی که یک ماه تا آخر عمر آن باقی نمانده نباید داشت. یکی از آفت‌های بزرگ در کشور‌های درحال توسعه که ایران هم از آن مستثنی نیست، بسته شدن پرونده عملکرد دولت‌ها با پایان عمر آنها و پاسخگو نبودن دولتمردان در قبال عملکرد آنهاست.

مردم سالاری هم در سرمقاله خود با اشاره به بذل و بخشش‌های معنادار روزهای آخر دولت احمدی‌نژاد و آنچه که در مورد نمایشگاه بین‌المللی تهران واقع شد به گفته‌های رییس دولت اشاره کرده و پرسیده آقای رئیس‌جمهور هنوز هم معتقد است در ایران هیچ کس گرسنه نمی‌خوابد؟!

نویسنده افزوده: کشور نیازمند یک بازبینی اصولی در برنامه‌ریزی‌های کلان و خرد اقتصادی است تا با چهره جدید از دیپلماسی به مصاف دیپلمات‌های جهان برود. دیگر وقت آن رسیده است که حقانیت تهران در پرونده اتمی و بحث تحریم‌های مغرضانه برای همیشه حل شود. سیکل تکرار مذاکرات بی‌نتیجه که چیزی جز هزینه شدن بیت‌المال ایران ندارد، نمی‌تواند نتیجه‌ای در بر داشته باشد. منفعت ایران در سیاست تعادل و تعامل است که نتیجه انتخابات یک ماه پیش بود. و این مردم هستند که خط مشی نظام را تعیین می‌کنند نه جریانات سیاسی.

روحانی در مقابل تخریب‌ها چه کند؟

Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

‌مصطفی هاشمی‌طبا از اعضای دولت‌های میرحسین موسوی و هاشمی در مقاله ای در شرق با اشاره به نقدهای تخریبی علیه رییس جمهور منتخب که نشریات جناح تندرو می‌نویسند گمانه‌زنی کرده آنها به‌دنبال برهم‌ زدن تمرکز رییس‌جمهور منتخب و در عین حال، انحراف اذهان عمومی -که در انتخابات ریاست‌جمهوری، آگاهی خود را نشان دادند ـ از وضع موجود هستند؛ انتقاد از شرایط به‌ وجود آمده در کشور، حتی پس از انتخابات هم در بیان بخشی از نمایندگان اصولگرای مجلس که منصف هستند، به چشم می‌خورد. این فضا‌سازی همچنین این مجال را فراهم می‌کند تا جریان مذکور در سه هفته باقیمانده، برخی کارهای انجام‌ نشده را نیز به سرانجام برسانند تا به تمام اهداف خود دست یافته باشند.

به نظر نویسنده مقاله راهکار مواجهه با این جریان شناخته‌شده، روشن است. تقویت صحیح نشر و گردش آزاد اطلاعات و بیان حقایق برای آحاد جامعه؛ امری که در سال‌های اخیر با موانعی در دستگاه اجرایی مواجه شد و آمارهای متناقض خود دستگاه‌های دولتی درباره تورم، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری، نقدینگی و... گواه این مدعاست.

مقاله شرق در نهایت به این جا می رسد که: دولت جدید می‌تواند با تصحیح منطبق با واقعیت آمار مخدوش اعلام‌شده، تصویر روشنی از وضع موجود را در مقابل دیدگان جامعه قرار دهد و در عین حال، برنامه‌های خود برای بسامان‌کردن امور را نیز به مردم عرضه کند. تصحیح آمار و انطباق آن با واقعیت زندگی مردم، امری امکان‌پذیر است و البته مردم نیز با نگاهی به امور عادی زندگی و معیشت خود، آمار واقعی را در عمل می‌بینند و درک درستی از دلایل تخریب‌ها علیه رییس‌جمهور منتخب پیدا می‌کنند.

سعید شریعتی در مقاله ای در بهار با اشاره به فشارهائی که از هر سو بر روحانی و مشاورانش وارد می آید نوشته اصولا یکی از دردسرهای مقامات عالی اجرایی، مقاومت در برابر فرصت‌طلبان و ایستادگی در برابر فشارهایی است که به هنگام تعیین همکاران از اطراف و اکناف به آنها وارد می‌شود و بعضا چنانچه به این تقاضاهای ناوارد پاسخی داده نشود، موجب زاویه‌گرفتن‌ها، نقدها و کارشکنی‌های فراوان در آینده می‌گردد.

نویسنده سپس اشاره کرده که در مورد دولت روحانی عده‌ای می‌گویند: نباید «کانون بازنشستگان» باشد. عده‌ای می‌گویند: نباید «مجمع کوتاه‌قدان سیاسی» باشد. عده‌ای می‌گویند: نباید «اهل فتنه» از ترکیب کابینه خشنود شوند. عده‌ای می‌گویند: نباید «امنیتی‌ها» در آن حکفرما باشند. عده‌ای می‌گویند: نباید «حیاط‌خلوت احزاب» باشد. عده‌ای می‌گویند: نباید «پادگانی» باشد.

مقاله بهار تاکید کرده دولت باید برنامه شفاف در هر حوزه کاری داشته باشد که ‌ترسیم‌کننده دقیق وضع موجود و نوید‌ دهنده وضع مطلوب باشد. ‌صریح و شفاف بیان کند که تعهدات دولت تدبیر و امید در آن حوزه به مردم چه بوده است. و نباید صرفا تکرار شرح وظایف جاری دستگاه مربوطه باشد. «مجمع خوبی‌های عالم امکان» که فقط در مدینه فاضله تخیلی متحقق می‌شود باشد.

Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شرق

اجاره ۹۹ ساله زمین یک اشتباه بزرگ

بیت الله ستاریان در مقاله ای در قانون به نقد درخواست تازه احمدی‌نژاد از مجلس برای واگذاری قطعی مالکیت مسکن مهر به صاحبان آن پرداخته و نوشته این خواسته در واقع نقض تبلیغ‌هایی است که تا کنون برای اجاره زمین‌های مسکن مهر به صورت ۹۹ ساله در دولت خود آقای احمدی‌نژاد صورت گرفته است. به بیان شفاف‌تر، مسئولان و سیاست‌گذاران اکنون و البته با تاخیر بسیار، به این نتیجه رسیده اند که طرح مسکن مهر از ابتدا ایرادات بسیاری داشته و نباید به مرحله اجرا می‌رسید.

نویسنده به یاد آورده همان زمان که دولت موضوع اجاره زمین به صورت ۹۹ ساله را مطرح کرد کارشناسان نسبت به اجرای آن اعتراض داشتند اما متاسفانه طرح اجاره زمین به صورت ۹۹ ساله بدون توجه به اظهار نظرهای کارشناسان اجرا شد. حال به دلیل مشکلات به وجود آمده دولت ناچار شده است عرصه مسکن‌های مهر را واگذار کند و مجلس نیز چاره‌ای جز پذیرش آن ندارد.

مقاله قانون نتیجه گرفته که این اقدام سود خواهی و سوداگری در بازار مسکن مهر را گسترش خواهد داد و در صورت این واگذاری‌ها مالکان در فکر فروش واحدهای مسکونی خود خواهند افتاد که این اقدام حتی روی قیمت مسکن در کلان‌شهرها نیز تاثیر خواهد گذاشت. دولت باید بداند با توجه به شرایط اقتصادی کشور نمی‌تواند کالایی را تنها برای یک قشر خاص بسازد و انتظار داشته باشد در هر مقطع زمانی نیز این کالا ارزان بماند. متاسفانه این‌گونه سیاست‌ها و طرح‌هایی که به صورت غیر کارشناسی اجرا می‌شوند تنها انتظارات جامعه را بر هم زده و مانع از اجرای راهکارهای اساسی در بازار مسکن می‌شوند.

چرا احمد مسجدجامعی

Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

محمد بهشتی در سرمقاله جهان صنعت اشاره کرده برای اینکه کسی بخواهد وزارت فرهنگ و ارشاد را اداره کند چند مشخصه اصلی وجود دارد؛ جماعت فرهنگی - هنری او را به جا آورند و از آمدنش خشنود باشند، چون جماعت فرهنگی و هنری در طول این هشت سال صدمه و آسیب بسیاری دیده و به نظر می‌رسد این حق را دارد که کسی را بر مسند وزارت فرهنگ بنشاند که او را خوشحال کند و از طرفی به حسن عمل شهرت داشته باشد.

نکته دیگر این است که فرد انتخاب شده برای نظام هم شخص قابل قبولی باشد. در واقع نظام او را به عنوان یک مدیر متعادل و معتدل به جا بیاورد و به او اعتماد کند. از طرف دیگر این وزیر باید بتواند در کشاکش صحنه‌های سیاسی مثل مجلس و حوزه‌های علمیه اهل تعامل باشد و آمادگی گفت‌وگو و برقراری ارتباط را داشته باشد. در عین حال ما زمان طی کردن مسیر آزمون و خطا را هم نداریم. این خصوصیات نباید در شخصی بالقوه تنها وجود داشته باشد بلکه باید به فعلیت نیز رسیده باشد. کاش ما ریسک نکنیم.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت به این جا رسیده: بین معدود کسانی که در این آزمون موفق به نظر می‌رسند شاید شاخص‌ترین آنها آقای احمد مسجدجامعی است؛ یک شخصیت فرهیخته فرهنگی که علاوه بر اینکه نزد اهل فرهنگ و هنر آشنا و محترم است، مورد اعتماد نظام و اهل تعامل با مجلس و حوزه‌های علمیه هم هست و همه خصوصیات در او وجود دارد، به طور کلی جمع تمام این مختصات در او حاضر است.

در همین حال کیهان در گزارش طعنه آمیز نوشته به دنبال تعیین تکلیف فتنه‌گران برای وزارتخانه‌های کشور و اطلاعات و علوم، خاتمی نیز تکلیف وزارت ارشاد را معلوم کرد. اکنون محمد خاتمی از عوامل فتنه ۸۸ در جریان تماشای فیلم اصغر فرهادی می‌گوید وزیر ارشاد دولت یازدهم، احمد مسجدجامعی است.

کیهان که از منقدان حضور اصلاح طلبان در دولت آینده است وی را جانشین عطاء الله مهاجرانی خوانده که در زمان وی نیز تندروی و ساختارشکنی در نشریات زنجیره‌ای تداوم پیدا کرد. نشریات زنجیره‌ای در دوره ۸ ساله موسوم به اصلاحات، یکی از مراکز اصلی پمپاژ تشنج و فتنه‌گری بودند و نقش اصلی را در راه‌ اندازی فتنه و آشوب تیر ۱۳۷۸ ایفا کردند. یک سال بعد رهبر معظم انقلاب از فعالیت پایگاه مطبوعاتی دشمن در کشور انتقاد کردند اما وزارت ارشاد دولت اصلاحات در آن دوره عملاً هیچ نقشی در سالم‌سازی عرصه رسانه‌ای نکرد بلکه خود از حامیان جریان آلوده به بیگانه بود.

روزنامه‌های صبح امروز در صفحات اول خود موضوع شنود دفتر علی مطهری نماینده مجلس را با اهمیت دیده و از جلسه مجلس و سخنرانی‌های نمایندگان در تقبیح این عمل گزارش داده اند. اما در همین حال روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران در گزارش پرسیده که چرا کسی جواب ادعاهای علی مطهری را نمی دهد.

به نظر این روزنامه سخنگوی جناح تندرو کسانی باید از نظام و دستگاه‌های امنیتی در مقابل این تهمت دفاع کند.

میهمانان شنود کار

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار کسانی را که در غیاب افراد بدون اجازه به خانه شان وارد میشوند "میهمانان ناخواسته" لقب داده و نوشته در روزهای اخیر نوع جدیدی از میهمانی بهره‌برداری شده است: «میهمان ناخوانده خودجوش» که در این نوع میهمانی، میهمان سر معاشرت را باز کرده و موقعی که صاحبخانه در منزل نیست، حضور به هم می‌رساند. آنان با نگهبان ساختمان برخورد لفظی، فیزیکی و شیمیایی کرده و با تهدید و تطمیع او را وادار می‌کند جرأتش بچسبد بیخ گلویش و جگر نکند به کسی چیزی بگوید. با مهارت تمام در اتاق را باز کرده و یواشکی وارد می‌شود.

بر اساس نوشته طنزنویس بهار در این نوع میهمانی به دلیل این‌که میزبان متاسفانه منزل نیست، پذیرایی به صورت «سلف سرویس» یا به قول آقای حداد عادل «خویش‌یار» است. بنابراین میهمان از خودش پذیرایی می‌کند و اگر کار خاصی هم داشته باشد انجام می‌دهد و می‌رود. این نوع میهمانی و غیره زوری است. ممکن است میزبان دوست نداشته باشد شما در نبود او به خانه‌اش بروید. ولی به او هیچ ربطی ندارد. شما دوست دارید صله‌رحم کنید. همینی که هست. میهمان عزیز دوربین و شنود کار می‌گذارد تا از شما به عنوان نابازیگر در فیلم تجربی‌اش استفاده کند.

"هیچکس تنها نیست، مخصوصا شما آقای مطهری" عنوان نوشته آید‌ین سیارسریع در طنزانه قانون است که در آن فیلم آگهی تبلیغ یک مارک کولر را مجسم کرده که گوینده می‌گوید: کولرهای چند منظوره اُه اُه جنرال! آیا در وفاداری همسر خود تردید دارید؟ آیا نمی‌دانید همسر خود در دفتر کارش چه غلطی می‌کند؟ آیا می‌خواهید بدانید همسر شما در دفتر کارش چه غلطی می‌کند؟ (زنِ موجود در آگهی با نگرانی سرش را به نشانه تایید تکان می‌دهد) گوینده پیشنهاد می‌کند: خب از کولرهای چند منظوره اُه اُه جنرال استفاده کنید! (زن موجود در آگهی کولر را در دفتر کار شوهر نصب می‌کند، بعد از چند روز تصاویر گندکاری شوهر به‌طور زنده و مستقیم از کولر به خانه مخابره می‌شود.

به نوشته این طنزنویس: در انتها زن موجود در آگهی چون از چاقوهایی که خوب نمی‌برند و پوست نمی‌کَنند خسته شده به وسیله چاقوی آشپزخانه میراکل بلید ۳ سر شوهر را از تن جدا می‌کند و رگ و ریشه را قشنگ از ته می‌زند! خون به دوربین و صورت زن می‌پاشد، زن صورتش را پاک می‌کند رو به دوربین لبخندی رضایتمند می‌زند و با اشاره به کولرهای اه اه جنرال می‌گوید: خیلی راضی‌ام ازش. بعد مثل چی ذوق می‌کند! تصویر فید اوت شده و تبلیغ کولر تمام می‌شود.)

کارتون روز

Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

مطالب مرتبط