جورج زیمرمن در قتل جوان ۱۷ ساله سیاهپوست بی‌گناه شناخته شد

جورج زیمرمن
Image caption وکلای آقای زیمرمن می‌گویند که او از خود دفاع کرده است

جورج زیمرمن، نگهبانی که در فوریه سال گذشته در فلوریدا به سوی یک جوان ۱۷ ساله غیرمسلح سیاهپوست به نام تریوان مارتین تیراندازی کرد، بی‌گناه شناخته شد.

وکلای آقای زیمرمن می گویند که او در دفاع از خود و به طور مشروع از اسلحه استفاده کرده است و در قتل آقای مارتین مقصر نیست.

هیئت منصفه دادگاه اتهامات قتل درجه دو یا قتل غیر عمد را علیه ضارب بررسی کردند و او را بی گناه شناختند.

این پرونده بحث و مشاجرات گسترده ای را در مورد وجود نگاه تبعیض آمیز نژادی در آمریکا برانگیخته است.

رسانه های آمریکا گزارش داده اند که پس از انتشار خبر تبرئه آقای زیمرمن، تجمع های اعتراضی خودانگیخته ای در شهرهای مختلف آمریکا از جمله سان فرانسیسکو، فیلادلفیا، شیکاگو، واشنگتن و آتلانتا برگزار شده است.

پلیس و معتمدان محلی در سانفورد، شهری در فلوریدا که تیراندازی در آن اتفاق افتاد، از مردم خواسته اند که آرامش خود را حفظ کنند.

پس از اعلام بی گناهی آقای زیمرمن توسط هیئت منصفه، قاضی دادگاه اعلام کرد که او آزاد است.

قاضی دبورا نلسون به آقای زیمرمن گفت: "وثیقه شما آزاد می شود و وقتی از اتاق دادگاه خارج شدید، مکان نمای الکترونیکی هم از پای شما برداشته می شود، دادگاه دیگر با شما کاری ندارد."

هنگامی که نظریه هیئت منصفه در دادگاه قرائت می شد، آقای زیمرمن واکنش چندانی از خود بروز نداد.

مارک اومارا، یکی از وکلای او بعدا به خبرنگاران گفت: "امیدوارم همه نظر هیئت منصفه را محترم بشمارند."

آقای اومارا گفت که موکل او می بایست از این به بعد "خیلی احتیاط کند و مواظب امنیت خود باشد، چرا که هنوز عواملی هستند که گفته اند انتقام خواهند گرفت و به حکم بی گناهی اعتنا نخواهند کرد."

پلیس فلوریدا تا شش هفته پس از تیراندازی آقای زیمرمن را دستگیر نکرده بود که این امر اعتراضات و تظاهرات گسترده ای را در فلوریدا و سراسر آمریکا برانگیخت.

مقامات پلیس تصمیم خود بر عدم بازداشت آقای زیمرمن را با اشاره به قانونی توجیه می کردند که استفاده از سلاح کشنده را در صورتی که یک شهروند احساس خطر فوری کند، مجاز می شمارد.

پلیس در ابتدا می گفت که بر اساس این قانون، نمی تواند علیه آقای زیمرمن رسما ایراد اتهام کند.

بنجامین کرامپ، وکیل خانواده مقتول پس از اعلام نظر هیئت منصفه گفت: "نام تریوان مارتین برای همیشه در تاریخ می ماند... به عنوان نماد مبارزه برای عدالت و برابری برای همه."

او هم خواهان حفظ آرامش شد و گفت: "برای اینکه روح تریوان در آرامش باشد، ما همه باید آرام باشیم."

وکلای خانواده مارتین گفتند که اعضای این خانواده به هنگام قرائت نظر هیئت منصفه در دادگاه حضور نداشته اند.

مطالب مرتبط