وزارت ارتباطات ایران: اینترنت ملی آماده واگذاری به کاربران خانگی است

علی حکیم جوادی، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات و معاون وزیر ارتباطات ایران به خبرگزاری مهر گفته که اینترنت ملی ایران آماده واگذاری به کاربران خانگی است.

آقای حکیم جوادی گفته است که با استفاده از این شبکه به جای شبکه اینترنت "سرعت دسترسی به سایت‌های داخل کشور به مراتب افزایش می‌یابد."

او گفته است که این افزایش تا ۱۰ برابر سرعت فعلی خواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات ایران گفته که مرحله آزمایشی این شبکه انجام شده و قرار شده است که "برخی شرکت‌‎های ارائه دهنده خدمات اینترنت، ارائه این سرویس را در فاز پایلوت آغاز کنند."

دولت ایران می‌گوید که ایمنی در برابر حمله‌های سایبری، کاهش هزینه‌های ارزی و رونق کسب و کار اینترنتی جزو مزایای پروژه "شبکه ملی اطلاعات" معروف به "اینترنت ملی" است.

اما برخی از کاربران اینترنتی ضمن ابراز نگرانی از کیفیت خدمات این شبکه می‌گویند بیم آن را دارند که دولت از آن برای کنترل و شنود اطلاعات کاربران استفاده کند.

پیش‌تر بررسی‌های بی‌بی‌سی فارسی نشان داده بود که اینترنت ملی به صورت یک شبکه داخلی یا اینترانت در سطح کشور طراحی شده است.

به این ترتیب این شبکه می‌تواند به صورت موازی با شبکه جهانی اینترنت و مستقل از آن کار کند.

آقای حکیم جوادی گفته است که سرعت این شبکه "حداقل ۲ مگابیت بر ثانیه" خواهدبود.

او گفته که اگر شورای عالی فضای مجازی مجوز استفاده از شبکه ملی اطلاعات را صادر کند "به راحتی می توان سرویس دهی به کاربران خانگی را شروع کرد."

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ایران نرخ استفاده از این شبکه را هم تصویب کرده است.

به نظر می‌رسد که سرعت و قیمت استفاده از اینترانت داخلی ایران به طور چشمگیری از سرعت و قیمت اینترنت برای کاربران بهتر است.

اعلام آمادگی وزارت ارتباطات برای ارائه اینترنت ملی به کاربران خانگی در حالی است که این وزارتخانه برای ارائه خدمات اینترنتی "ملی" دیگری نیز در تلاش است.

به تازگی محمدحسن نامی، وزیر ارتباطات، آغاز به کار "ایمیل ملی" را اعلام کرده است که یک سرویس ایمیل پولی و متعلق به شرکت پست ایران است و افراد با احراز هویت واقعی خود می‌توانند از آن استفاده کنند. وزیر ارتباطات گفته بود ایرانیان باید از این سرویس برای مکاتبات خود با دولت استفاده کنند.

مطالب مرتبط