نتانیاهو: روحانی گرگی در لباس میش است

Image caption بنیامین نتانیاهو می‌گوید دنیا نباید به حسن روحانی اعتماد کند

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می گوید ایران روز بروز به خط قرمز نزدیکتر می‌شود و این کشور شاید مجبور شود زودتر از آمریکا به این موضوع رسیدگی کند. آقای نتانیاهو همچنین گفت دنیا نباید به حسن روحانی رییس جمهور منتخب اعتماد کند و او را "گرگی در لباس میش" خواند.

نخست وزیر اسرائیل که در برنامه "رودر رو با مردم" شبکه سی‌بی‌اس آمریکا شرکت کرده بود ایران را همچنان متهم کرد که بدنبال ساخت سلاح هسته‌ای است.

او همچنین امید به اصلاح و تغییر بعد از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری را ظاهری و بی‌پایه و اساس دانست.

"او [حسن روحانی] از رییس جمهور قبلی انتقاد می کند که چرا گرگی در لباس گرگ بوده است. استراتژی او [روحانی] گرگ در لباس میش است. لبخند بزن و بمب بساز."

نخست وزیر اسرائیل همچنین از جامعه جهانی خواست با تشدید تحریم و افزایش فشار بر ایران مانع از این شوند که تهران به سلاح اتمی دست پیدا کند و تاکید کرد گزینه نظامی روی میز است.

"باید تحریم‌ها شدیدتر شود و و برای ایران روشن شود که راه گریزی از آن ندارد."

"اگر تحریم اثر نداشته باشد آنها باید بدانند که که ما آماده اقدام نظامی هستیم، این تنها چیزی است که باعث می شود توجه آنها جلب شود."

با این حال آقای نتانیاهو از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران اظهار نگرانی کرد و گفت تهران به ساخت بمب "نزدیکتر و نزدیکتر" می‌شود.

"آنها سانتریفوژهای سریعتری ساخته‌اند بنابراین می توانند با سرعت بیشتری از خط بگذرند."

نخست وزیر اسرائیل تهدید کرد تل آویو برای جلوگیری از اینکه ایران به اهدافش برسد ممکن است زودتر از آمریکا دست به اقدام بزند.

"آنها به خط قرمز بسیار نزدیک شده اند اما هنوز از آن نگذشته اند. باید برای آنها روشن کرد که اجازه چنین چیزی داده نخواهد شد."

"ساعتهای ما با سرعتهای متفاوتی کار می کند. ما از آمریکا نزدیکتر و آسیب پذیرتر هستیم، بنابراین مجبوریم به این سوال که چگونه باید ایران را متوقف کرد زودتر پاسخ بدهیم، شاید زودتر از آمریکا."

اسرائیل نگران است با روی کار آمدن حسن روحانی که یک ماه پیش در انتخابات ریاست جمهوری ایران با قاطعیت به پیروزی رسید مواضع کشورهای دیگر بویژه کشورهای غربی نسبت به ایران ملایمتر شود.

از این رو آقای نتانیاهو از آمریکا خواست برای ایران روشن کند با انتخاب حسن روحانی سیاست ها تغییری نکرده و به ایران اجازه داده نخواهد شد به سلاح هسته ای برسد.

"من و پرزیدنت اوباما بارها درباره اینکه باید جلوی دستیابی ایران را به سلاح هسته ای گرفت با هم صحبت کرده‌ایم."

"مهم انتقال این پیام به آنها است؛ بخصوص بعد از انتخابات، که سیاستها تغییری نخواهند کرد."

آقای روحانی تاکنون ضمن دفاع از حق مردم ایران در دستیابی به انرژی هسته‌ای و غنی سازی اورانیوم، تاکید کرده برنامه هسته ای ایران با شفافیت و تدبیر بیشتری دنبال خواهد شد.

اسرائیل ایران مجهز به تکنولوژی هسته‌ای را تهدیدی برای موجودیت خود می‌داند و به شعارهای نابودی اسرائیل و حمایت ایران از گروههای ضد اسرائیلی استناد می‌کند.

ایران اصرار دارد که برنامه هسته ایش صلح آمیز است و جامعه جهانی را متهم به رفتار دوگانه می کند.

گفته می‌شود که اسرائیل تنها کشور خاورمیانه است که سلاح هسته‌ای دارد، اما معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته ای (ان‌پی‌تی) را امضا نکرده است.

ایران خواهان این است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل هم توجه نشان دهد، به زرادخانه های اتمی اسرائیل دسترسی داشته باشند و از آنها بازدید کند.

سیاست اسرائیل تاکنون این گونه بوده که نه تایید کند سلاح هسته‌ای دارد نه تکذیب.

مطالب مرتبط