وزارت خارجه ایران از تمایل جک استرا برای سفر به تهران استقبال کرد

عباس عراقچی

عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از تمایل سفر جک استرا، وزیر خارجه سابق بریتانیا به تهران و دیدار از این کشور استقبال کرده است.

آقای عراقچی، در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در تهران گفته "اینکه ایشان بتواند این سفر را انجام دهد ما خوشحال خواهیم شد، ملت ایران مهمان نواز است و روابط ما با اتحادیه اروپا مبتنی بر رفع تنش و اعتمادسازی است."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته هنوز هیچ درخواست رسمی برای این سفر صورت نگرفته است.

ابراز تمایل استرا برای سفر به تهران

آقای استرا، وزیر امور خارجه بریتانیا در دولت تونی بلر به تازگی به بخش فارسی بی بی سی گفته که به دولت حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران خوشبین است و قصد دارد با هدف بهبود روابط ایران و بریتانیا، به تهران سفر کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن استقبال از ابراز تمایل آقای استرا برای سفر به ایران گفته که "سیاست کلی کشورمان درباره اتحادیه اروپا که شامل کشور انگلیس نیز می شود، رفع تنش های موجود و اعتمادسازی" است.

آقای عراقچی گفته "اگر آقای استرا می خواهد تحولی در روابط تهران و لندن صورت گیرد، این اقدام را باید از لندن آغاز کند."

Image caption جک استرا گفته به دولت حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران خوشبین است و قصد دارد با هدف بهبود روابط ایران و بریتانیا، به تهران سفر کند.

جک استرا در حال حاضر نماینده مجلس عوام بریتانیا و از مسئولان گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران است.

آقای استرا به بخش فارسی بی‌بی‌سی گفته که بعد از پیروزی آقای روحانی در حالی که سفارتخانه های دو کشور در پایتخت طرف مقابل تعطیل است، از طریق سفارت عمان (حافظ منافع ایران در بریتانیا) برای رئیس جمهور منتخب ایران پیام تبریک فرستاده است.

او ابراز امیدواری کرده که روابط دو کشور در این دوره بهبود پیدا کند و سفارتخانه های دو کشور در تهران و لندن بازگشایی شود.

پاییز سال ۱۳۹۰ و در جریان حمله به سفارت بریتانیا و اقامتگاه کارکنان آن در تهران و وارد شدن خسارت به اماکن دیپلماتیک این کشور در ایران، بریتانیا با فراخوانی همه کارکنان خود از تهران، فعالیت های خود در ایران را به حال تعلیق درآورد و دستور به اخراج دیپلمات های ایران از لندن داد.

ایران اندکی پیش از این به دنبال تحریم بانک مرکزی این کشور از سوی بریتانیا، طی طرحی در مجلس، روابط دو کشور را به سطح کاردار کاهش داده بود.

در حال حاضر روابط سیاسی ایران و بریتانیا در پایین ترین سطح خود پیش از قطع کامل قرار دارد.

مقام های دولت بریتانیا پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران، گفته اند که همکاری این کشور بر سرپرونده اتمی و روابط خارجی اش با پاسخ مثبت بریتانیا روبه رو خواهد شد.

مطالب مرتبط