سه فقیه شورای نگهبان ابقا شدند و یک نفر تازه منصوب شد

Image caption شورای نگهبان در سال ۱۳۵۹ با حکم آیت الله خمینی تشکیل شد

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران سه عضو فقیه شورای نگهبان را در سمت خود ابقا کرده و در حکم دیگری مهدی شب زنده دار را به عنوان عضو جدید این شورا منصوب کرد.

آیت الله خامنه ای عضویت محمد مومن، محمد یزدی و محمود هاشمی شاهرودی اعضای فعلی شورای نگهبان را که دوره شان پایان یافته بود، برای دوره ای دیگر تمدید کرد.

آقای شب زنده دار نیز جایگزین، غلامرضا رضوانی از فقیهان شورای نگهبان شده است که در اواخر فروردین امسال درگذشت.

تا پیش از این حکم، کسی به جای آقای رضوانی منصوب نشده بود و شورای نگهبان که باید در آن ۱۲ نفر عضویت داشته باشند، در عمل در جریان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با یک نفر کمتر اداره می شد.

آقای شب زنده دار، ۶۰ ساله پیش از این مشاور فقهی شورای نگهبان بود. او همچنین از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از مهمترین نهادهای مذهبی محافظه کار در ایران است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و محمدرضا مدرس یزدی دو عضو دیگر فقهای این شورا هستند که هنوز دوره آنها تمام نشده است.

Image caption شورای نگهبان از قدرتمندترین نهادهای حکومتی در ایران است

محمد مومن پس از احمد جنتی، قدیمی ترین عضو شورای نگهبان است و در دوره دوم به حکم آیت الله خمینی به عنوان عضو فقیه شورا منصوب شد.

محمود هاشمی شاهرودی نیز از اعضای قدیمی این شورای نگهبان است که در ده سالی که ریاست قوه قضاییه را برعهده داشت در این شورا عضویت نداشت و جای خود را به محمد یزدی، سلف خود در قوه قضاییه داد.

آقای شاهرودی در سال ۱۳۸۸ با پایان دوره ریاستش در قوه قضاییه بار دیگر به عضویت شورای نگهبان منصوب شد. پیش از او صادق لاریجانی، رئیس فعلی قوه قضاییه از فقیهان این شورا بود.

شورای نگهبان از شش عضو فقیه و شش عضو حقوقدان تشکیل می شود که فقهای شورای مستقیما توسط رهبر ایران منصوب می شوند و اعضای حقوقدان با معرفی رئیس قوه قضاییه توسط نمایندگان مجلس ایران انتخاب می شوند.

دو روز پیش نمایندگان مجلس ایران از میان پنج نفری که از سوی صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه معرفی شده بودند، سه نفر را به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کردند.

نمایندگان مجلس، محسن اسماعیلی عضو فعلی شورای نگهبان، سام سوادکوهی، از قضات دادسرای دیوان عالی کشور و نجات‌الله ابراهیمیان، از قضات دادسرای انتظامی قضات را به عنوان اعضای حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کردند.

اما عباسعلی کدخدایی که به عنوان حقوقدان شورای نگهبان و سخنگوی این شورا فعالیت می کرد، نتوانست رای لازم را به دست آورد. او دو دوره در این شورا عضویت داشت.

اعضای حقوقدان شورای نگهبان برای شش سال انتخاب می شوند و هر سه سال نیمی از اعضای آن تغییر می‌کنند.

شورای نگهبان از قدرتمندترین نهادهای حکومتی در ایران است و تمام قوانینی که در مجلس تصویب می شود باید به تائید این شورا برسد.

این شورا همچنین بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس را نیز بر عهده دارد.

مطالب مرتبط