حسن روحانی خواستار نرمش در فضای سیاسی ایران شد

حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران خواستار ایجاد زمینه برای نرمش و تساهل در فضای سیاسی کشورش شده است.

آقای روحانی گفته "چرا اشتباه یک نفر، دو نفر، پنج نفر، یک گروه، یک حزب را این قدر دوست داریم کش بدهیم."

سخنرانی او عصر سه شنبه ۲۵ تیر ماه در جمع شماری از فرماندهان ارشد دوره جنگ ایران و عراق انجام شده است.

"همه ما ممکن است اشتباهی کرده باشیم"

آقای روحانی گفته "همه ما ممکن است اشتباهی و خطایی کرده باشیم، طرف می گوید من طرفدار نظام هستم، ما به زور می گوییم نیستی، خیلی واقعا خنده دار است، طرف می گوید من تابع ولایت فقیه هستیم به زور می گوییم تو نیستی؛ چرا این کار را می کنیم، زمینه را برای اتحاد وحدت و همدلی آماده کنید."

به گزارش وب سایت رسمی آقای روحانی، فرماندهان دوره جنگ که در این نشست حضور داشتند از ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و مسئولان جهاد سازندگی بودند.

درخواست برای کنار گذاشتن اختلافات

آقای روحانی در این سخنرانی خواستار پایان اختلافات سیاسی در ایران شده و گفته "کمک کنید دست به دست هم دهیم و از اختلافات و مشکلات عبور کنیم، مشکل را افزوده نکنیم."

او گفته "واقعا راه آن هایی که آماده بازگشت هستند را تسهیل کنیم. هذه شهر التوبه، این توبه برای همه جا، آنکه خودش می گوید، خطا کردم برگشتم، می گوییم نه برنگشتی، می گوید آماده فداکاری هستم، می گوییم نه تو آماده نیستی، بابا این اسلام همان است که گفت اشهد ان لااله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله، به عنوان مسلمان بپذیر، به عنوان برادر بپذیر و قبولش کن."

آقای روحانی در جریان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که ۲۴ خرداد برگزار شد، با کسب اکثریت آرا به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران انتخاب شد.

او گفته "پیام این انتخابات تعامل بود. تعامل هم در داخل و هم با جهان، ما با حفظ اصولمان باید با دنیا تعامل کنیم، سیاست خارجی پویا، تعامل سازنده، تعامل موثر، البته که با احترام متقابل، البته که با منافع متقابل، البته که با حفظ حقوق، این ها که جای تردید نیست جای بحث نیست، کدام ایرانی است که بگوید از منفعت ملی ام، از حقوق ملی ام، از امنیت ملی ام می گذرم؟ روشن است اما می توانیم با دنیا تعامل کنیم، می توانیم با منطق حرف بزنیم، می توانیم قدم به قدم جلو برویم."

آقای روحانی گفته دولت او دستش را برای موفقیت به سوی تک تک شهروندان ایرانی دراز می کند.

او در جمع فرماندهان جنگ ایران و عراق گفته "شما بدانید تا قدرت ملی ما ساخته نشود دشمن در برابر ما سر فرود نمی آورد، قدرت ملی یعنی اقتصاد قوی، یعنی وحدت داخلی، یعنی سیاست خارجی فعال و پویا، یعنی ایمان قوی، قدرت ملی یعنی انگیزه قوی، قدرت ملی یعنی فرهنگ قوی، قدرت ملی یعنی اتحاد همه قوا، این قدرت ملی است که می تواند ما را در برابر دشمن و همه آن هایی که سربلندی این کشور و ملت را نمی خواهند موفق کند و ما را پیروز کند."

آقای روحانی فعالیت رسمی خود را پس از اجرای مراسم تنفیذ و تحلیف در کمتر از دو هفته آینده آغاز خواهد کرد.

او در دوره تبلیغات شعار دولت خود را "تدبیر و امید" خوانده بود.

مطالب مرتبط