بررسی روزنامه‌های صبح چهار‌شنبه تهران – ۲۶ تیر

تجمع برخی از اعضای صنوف خانه سینما در مقابل ساختمان این مرکز و دستور پلمپ آن از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نحو مشروحی در تمامی روزنامه‌های امروز صبح به چاپ رسیده است. در همین حال دستور تشکیلات جدیدی در نهاد ریاست جمهوری موسوم به دفتر رئیس جمهور سابق از دیگر مواردی است که انتقاد بسیاری را برانگیخته است.

همه بنا را خراب نکنید!

تجمع دیروز گروهی از سینماگران در مقابل خانه سینما در اغلب روزنامه‌های امروز صبح منعکس شده است. روزنامه کیهان نوشته "با گذشت دو سال از صدور حکم تعطیلی دائم خانه سینما توسط وزارت ارشاد و پلمپ ساختمان آن، گروهک فشار جریان فتنه تحرکات بی‌سابقه‌ای را برای مصادره غیرقانونی آن کلید زدند."

اما گزارش‌ بقیه روزنامه‌ها برخلاف نظر کیهان است. روزنامه بهار تیتر زده که "کاسه صبر سینماگران لبریز شد" و روزنامه قانون هم تیتر زده که "قفل این خانه با کدام کلید باز می‌شود."

در گزارش روزنامه قانون از جمله آمده است: "انگار ماجراهای خانه سینما تمامی ندارد. هنوز مهر انتخابات هیات مدیره‌ای که توسط مجمع عمومی ۱۹ تیر تشکیل شد و خانه سینمای ۲ (خانه اصناف سینمای ایران) را به نوعی تاسیس کرد، خشک نشده که خبر می‌رسد، این خانه تازه تشکیل شده ساختمان خانه سینما را نشانه گرفته و می‌خواهد آن ساختمان را نیز از آن خود کند."

در همین حال عزت‌الله انتظامی، بازیگر سرشناس سینمای ایران در یادداشتی که روزنامه شرق آن را چاپ کرده نوشته "به جای این که برادر ناتنی برای خانه پیدا کنیم، هوای همان برادر بزرگتر را داشته باشیم و به دادش برسیم و نگذاریم آسیب ببیند."

آقای انتظامی نوشته "به حرمت این ماه مبارک که ماه خداست و ماه بخشایش، بیایید سوءتفاهمات را کنار بگذاریم."

در پایان این یادداشت از جمله آمده "بگذارید ما بچه‌های این خانه، زندگی هنری همراه مشکلاتمان را ادامه دهیم و مشکل بزرگ‌تری دیگر برایمان به وجود نیاید. آخر ما هم تاحدی طاقت داریم."

زنگ خطر

کسری نوری در سرمقاله روزنامه بهار نوشته است: "زنگ‌ها برای دولت روحانی به صدا درآمده است. تبلیغات کاذب در باره عملکرد دولت احمدی‌نژاد، آن هم برپایه آمارهای مبهم و ارائه تصویری اغراق‌آمیز، به راهبرد جریان‌هایی تبدیل شده که سعی می‌کنند به هر نحو ممکن، مانع اعلام گزارش واقعی از شرایط اقتصادی کشور و عملکرد هشت ساله دولت شوند."

در ادامه سرمقاله آمده که "هرچند حکایت آلام و مشکلات اقتصادی مردم واقعی‌تر از آن است که مثلا صدا و سیمای آقای ضرغامی با برپایی جشن تجلیل از آقای احمدی‌نژاد و اختصاص وقت تمام شبکه‌های سراسری و محلی به تبلیغ و مجیزگویی دولت، بتواند بر آن سرپوش گذارد."

در عین حال آقای نوری در پایان مقاله خود نوشته: "شایسته است که دولت یازدهم در گزارش خود علاوه بر شجاعت و صراحت، جانب انصاف را هم رعایت کند تا اگر در کارنامه دولت آقای احمدی‌نژاد نقاط قوت بر کاستی‌ها غلبه می‌کرد، یا گزارشی که در باره خود داده‌اند نزدیک به واقعیت بود، منتقدان و مخالفان ایشان، در کمال شهامت، به درست‌کرداری آقایان اعتراف و در پیشگاه ملت از آن‌ها طلب بخشایش کنند."

پاستورنشینان می‌خواهند بمانند

خبر تاسیس دفتر رئیس جمهوری سابق در نهاد ریاست جمهوری ایران در روزنامه‌های امروز انعکاس وسیعی داشت. از جمله روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است که این خبر در حالی منتشر شد که هشت سال قبل محمود احمدی‌نژاد یک دفتر کوچک در اختیار سید محمد خاتمی را به فاصله اندکی از پایان ریاست جمهوری‌اش از او گرفت.

"اما حالا و در روزهایی که این دولت باید مهیای رفتن از پاستور شود، انتشار خبر ایجاد یک تشکیلات در دفتر ریاست جمهوری برای استقرار رئیس جمهوری سابق، نشان از تمایل احمدی‌نژاد و اطرافیانش برای ماندن در پاستور دارد. چیزی که گویا آنها برای رقیب خود حتی در حد داشتن یک دفتر مراجعات مردمی هم نمی‌پسندیدند."

اعتدال گزینه ملت در سیاست خارجی

مهدی سنایی، نماینده مجلس در روزنامه آرمان نوشته است که انتظار می رود همه گروه‌های سیاسی فرصت کافی به دولت برای حل مشکلات را بدهند.

به نوشته او "این انتخابات از معدود انتخاباتی بود که اکثریت مردم و نخبگان از نتیجه آن ابراز خرسندی کردند و فعالان بقیه ستادها نیز در این شادی شرکت کردند، اما روش‌ها و جریان‌های شکست‌خورده باید مشخص شوند."

"باید روشن شود که بیش از ۵۰ درصد مردم به چه گفتمان و روش‌هایی نه گفتند، تبیین این مسئله هم به نفع گروه‌های شکست خورده است و هم برای رشد و پیشرفت کشور لازم است."

به اعتقاد نویسنده "مردم در نهایت برای حل مشکلاتشان گفتمان اعتدال را برگزیدند، گفتمان اعتدال به این معناست که در عین پایبندی به اصول باید درک درستی از شرایط بین‌المللی داشته باشیم و توازنی بین آرمان‌گرایی و واقع‌گرایی ایجاد کنیم."

دپوی کالاهای اساسی به دنبال حذف ارز مرجع

روزنامه جهان صنعت در گزارشی از عدم صدور مجوز بانک مرکزی برای ترخیص دارو خبر داده است.

در این گزارش آمده که به دنبال حذف ارز مرجع و اعلام آن از سوی رئیس کل بانک مرکزی که به نوعی اجرای قانون بودجه است، گمرک اعلام کرده که بانک مرکزی اجازه ترخیص کالاهای اساسی از گمرک را نمی‌دهد و این نهاد بر این باور است که ابتدا باید مابه‌التفاوت ارز مرجع با مبادله‌ای پرداخت شود.

در همین حال یکی از معاونان گمرک از دپوی کالاهای اساسی به این دلیل عدم پرداخت مابه‌التفاوت ارز ۱۲۲۶ تومانی و همچنین پشت پرده عدم ترخیص دارو خبر داده است.

محمدرضا نادری در باره وضعیت ترخیص دارو در گمرک گفته که حجم زیادی دارو در فرودگاه امام خمینی تهران وجود دارد که به دلیل مشکلات ارزی، بانک مرکزی اجازه ترخیص آن را نمی‌دهد.

ضرورت بازگردان تعادل به بازارها

محمود اسلامیان در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است: "انباشت چرخنده نقدینگی در هر یک از بازارهای پول، سرمایه و کالا طی سال‌های اخیر به وضوح نشان می‌دهد که فقدان تناسب در سیاست‌های کلان دولت در قبال بازارهای سه‌گانه، این بازارها را نه تنها از حالت مکمل خارج و در مقابل هم قرار داده، بلکه سوداگری را به عنوان آفت اقتصاد سالم تقویت کرده است."

به عبارت دیگر نهاد ناظر و سیاست‌گذار اقتصاد به جای استفاده از ابزارهای مدیریتی و نظارتی برای برقراری تعادل میان این سه بازار، با اتخاذ سیاست‌هایی غیرمتوازن، از یکسو این سه بازار را به چشم رقیب هم نگاه کرد که توجه و حمایت در قبال یکی به کم توجهی و تضعیف دیگری منجر می‌شد.

در پایان این سرمقاله آقای اسلامیان یکی از اولویت‌های اصلی دولت یازدهم را بازگرداندن تعادل به این بازارها دانسته و نوشته است، امری که جز با تصحیح رویکردها و نگاه‌های دولت به مقولات کلان اقتصادی ممکن نیست.

مطالب مرتبط