صالحی: مذکرات هسته‌ای بعد از تعیین تیم توسط روحانی ادامه می‌‌یابد

وزیر امور خارجه ایران گفته است مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ پس از آن که حسن روحانی "مسئولیت را به عهده بگیرد و گروه مذاکره‌کننده را تعیین کند" از سر گرفته می‌شود.

آقای صالحی روز چهارشنبه ۲۶ تیر گفت: "درباره مذاکرات، نامه‌ای رد و بدل نشده اما قطعا مذاکرات ادامه خواهد داشت."

علی‌اکبر صالحی در حالی این سخنان را در تهران گفته است که یک روز پیش نمایندگان شش کشور طرف مذاکرات هسته‌ای با ایران، در بروکسل دیدار کردند.

پس از این دیدار، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت کشورهای ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین خواستار از سر گرفتن "هرچه سریع‌تر" مذاکرات هسته‌ای با ایران هستند.

خانم اشتون که نماینده شش کشور طرف مذاکره با ایران است، در این باره گفت: "در حال حاضر منتظر هستیم که ایران گروه مذاکره‌کننده را تعیین کند. خیلی امیدواریم این کار به‌زودی انجام شود و منتظریم که هرچه زودتر با این گروه دیدار داشته باشیم."

یک دیپلمات غربی که از محتوای این نشست گروه ۱+۵ مطلع است، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که در این نشست پیشنهاد تازه‌ای برای ارائه به ایران مطرح نشده اما صحبت از احتمال در پیش گرفتن گام‌های "مثبت" به میان آمده است.

به گفته او، این گام‌ها می‌تواند شامل کاستن از تحریم‌ها در ازای نشان‌دادن انعطاف بیشتر از سوی مذاکره‌کننده ارشد جدید ایران باشد.

سعید جلیلی، رئیس تیم مذاکرات هسته‌ای ایران که دبیر شورای عالی امنیت ملی است، در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ با فاصله زیادی، سوم شد.

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، حدود دو هفته بعد از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری، گفته بود که او گروهی را مسئول بررسی "تمام ابعاد" مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ کرده و آقای روحانی "باید تصمیم بگیرد که در چه زمانی برای این نشست آمادگی وجود دارد."

'مذاکره برای اطلاع از مواضع روحانی'

Image caption سعید جلیلی، رئیس تیم مذاکرات فعلی هسته‌ای ایران که دبیر شورای عالی امنیت ملی است، در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ با فاصله زیادی، سوم شد

از سال گذشته، چهار دور مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ برگزار شد اما پیشرفتی حاصل نشد و موعد مذاکرات بعدی هم تعیین نشده است.

قرار است حسن روحانی روز ۱۲ مرداد، ۳ اوت، کار خود را به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران آغاز کند.

او در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری بر لزوم حل‌کردن پرونده هسته‌ای ایران و کاهش تحریم‌ها تاکید کرده بود.

در دو سال گذشته آمریکا و اروپا تحریم‌های سنگینی علیه ایران اعمال کرده‌اند تا تهران را به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم و اجرای قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد وادار کنند.

کشورهای غربی و اسرائیل، ایران را متهم می‌کنند که از برنامه هسته‌ای، هدف نظامی دارد. ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

یک دیپلمات غربی به خبرگزاری رویترز گفته است که دور جدید مذاکرات احتمالا در زمانی بین اواخر اوت و اوایل اکتبر (اوایل شهریور تا اواخر مهر) و برای اطلاع غرب از مواضع حسن روحانی برگزار می‌شود.

این مذاکرات در حالی در پیش است که اخیرا گروهی از چهره‌های سیاسی و نظامی آمریکا در نامه‌ای سرگشاده به باراک اوباما، از او خواسته‌اند فرصت مذاکره را با دولت حسن روحانی از دست ندهد.

در نامه‌ای دیگر هم گروهی از اعضای کنگره آمریکا، از رئیس جمهوری این کشور خواسته‌اند با وجود محدود‌بودن اختیارات رئیس جمهوری در ایران، برای گفت‌وگو و توافق با دولت آقای روحانی تلاش کند چون در غیر این صورت مرتکب "اشتباه" شده است.

این درخواست‌ها بعد از آن منتشر شد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی در آمریکا، حسن روحانی را "گرگی در لباس میش" خواند و از واشنگتن خواست به دولت جدید ایران نشان دهد که تغییری در سیاست‌های آمریکا ایجاد نشده است.

مطالب مرتبط