مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۲۷ تیر

جشن هشتاد سالگی داوود رشیدی، بازیگر معروف سینمای ایران و حضور محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین در مراسم آن، موضوعی است که توجه روزنامه‌ها را به خود جلب کرده است. البته در این میان حوادث خانه سینما و طرح مجلس ایران برای جلوگیری از تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی در کانون توجه مطبوعات قرار دارد.

یک اتفاق حسابداری

سعید لیلاز در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته است؛ درباره این طرح و برنامه‌ای که دولت برای مصوبه تسویه بدهی ۷۴ هزار میلیارد تومانی به بانک مرکزی، به مجلس داد، مطمئن نیستم این کاری که مجلس انجام داده به نفع کشور است یا نه و به نفع دولت بعدی است یا خیر.

این بدهی در سنوات گذشته ایجاد شده و چیزی نیست که دولت بخواهد اجازه‌اش را برای آینده از مجلس شورای اسلامی بگیرد. مثل بقیه طرح‌ها و لوایح در دوره هشت ساله ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد است. خود مجلس چه مجلس قبلی و چه مجلس فعلی شریک جرم این اتفاق هستند. قابل توجیه نیست که چرا مخالفان طرح می‌گویند این مصوبه موجب تورم خواهد شد؟

به اعتقاد آقای لیلاز این فقط یک حادثه حسابداری است که دولت از یک طرف ارز فروخته شده به بانک مرکزی را به جای ۱۲۰۰ تومان، ۲۵۰۰ تومان حساب می‌کرده و از طرف دیگر بدهی‌اش که قبلا ایجاد شده را با بانک مرکزی تهاتر می‌کرد.

مهندسی اولویت‌ها!

حسام‌الدین برومند، در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ رصد آشکار گفتار و رفتار مدعیان اصلاحات نشان ‌می‌دهد که آنها به دنبال فعالیت در محیط‌های به اصطلاح اجتماعی و فرهنگی هستند تا از این طریق به شبکه‌سازی اجتماعی دست بزنند.

فعال شدن یکی از چهره‌های اصلی این طیف سیاسی در شرایط کنونی گویای این ادعاست. آقای محمد خاتمی ظرف روزها و هفته‌های اخیر تلاش فراوانی کرده تا با اهالی عرصه فرهنگ دیدار و گفتگو داشته باشد.

سرمقاله‌نویس روزنامه مدعی شده که حضور سه‌شنبه شب گذشته آقای خاتمی در جشن تولد ۸۰ سالگی داوود رشیدی، بازیگر سینما، بهانه‌ای بوده تا خواهان وزیر ارشاد شدن احمد مسجدجامعی شود.

به تعبیر کیهان موضع طلبکارانه و سهم‌خواهانه خاتمی، اعمال خط نفوذ در دولتی است که باید اولویت آن حل مشکلات اقتصادی باشد.

تصرف عدوانی خانه سینما

جمال خندان کوچکی، وکیل خانه سینما در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شکستن قفل در ورودی خانه سینما و بررسی اموال و اسناد شخصی کارکنان آن موسسه و پلمب آن از مصادیق بارز تصرف عدوانی و ممانعت از حق و مستوجب تعقیب کیفری مرتکبین آن است.

به نوشته وکیل خانه سینما مطابق اساسنامه‌های پیشین خانه سینما، صرفا در صورت انحلال اموال آن در اختیار وزارت ارشاد قرار می‌گیرد. در حالی که خانه سینما به هیچ‌وجه منحل نشده و حکم پیشین انحلال خانه سینما نیز از سوی دیوان عدالت اداری نقض شده است.

البته پرداختن به حوادث مربوط به خانه سینما همچنان در مطبوعات ایران همچنان ادامه دارد و اغلب روزنامه‌های امروز صبح هر یک گفتگوها، یادداشت‌ها و گزارش‌هایی را به این موضوع اختصاص داده‌اند.

تجزیه و تحلیل گام بلند نرخ ارز مرجع

احمد تشکینی، استادیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است که با اعلام حذف ارز مبادله‌ای، قیمت ارز مرجع از ۱۲۲۶ تومان به ۲۴۷۷ تومان افزایش یافت.

به اعتقاد نویسنده به دلیل این که بخشی از کالاهای مصرفی نهایی کشور از محل واردات تامین می‌شود، بنابراین افزایش قیمت ارز مرجع به افزایش قیمت داخلی کالاهای وارداتی منجر خواهد شد.

تاثیر دوم کاهش تقاضای ارز به تبع افزایش قیمت ارز مرجع است به آن مفهوم که افزایش نرخ ارز مرجع به قیمت مورد محاسبه ارز مبادله‌ای، زمینه‌ساز کاهش تقاضای ارز خواهد بود.

آقای تشکینی معتقد است که فضای ملتهب، بی‌ثبات و نامطمئن بازار ارز کنونی که بخشی از آن ناشی از نظام چند نرخی است به این ترتیب بهبود خواهد یافت.

هفت سنگ اقتصادی پیش روی دولت آینده

مهدی نصرتی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ به جز تحریم‌ها، مشکلات فروش نفت و انتقال درآمدهای نفتی به داخل و اثرات بر تجارت و سرمایه‌گذاری، می‌توان سایر مشکلات اقتصادی پیش‌روی دولت آینده را شامل این موارد دانست.

مسئله آمارها، که اولین و مهم‌ترین چالش اقتصادی دولت، ارائه تصویری صحیح از وضعیت اقتصادی کشور است، تورم و رشد نقدینگی، بدهی‌های سنگین دولت، بیکاری، یارانه‌ها، سهام عدالت و حضور گسترده نهادهای دولتی در اقتصاد.

آقای نصرتی هر کدام از این هفت موضوع را به تفصیل توضیح داده و در پایان نوشته است که بیشتر با تمرکز بر نیمه خالی لیوان و چالش‌ها و مسائل پیش‌رو به تشریح این موارد پرداخته است.

تاثیرات ناکارآمدی تولیدات ملی

روزنامه آرمان به نقل از علی ربیعی، مشاور رئیس جمهور منتخب، یادداشتی را منتشر کرده که به تاثیر ناکارآمدی تولید ملی و سرمایه‌گذاری داخلی و نیز ایجاد اشتغال اشاره کرده است.

به اعتقاد آقای ربیعی این ناکارآمدی نه تنها به حوزه اقتصاد محدود نیست که عرصه‌های دیگر جامعه را هم دچار ناکارآمدی خواهد کرد و بخش اعظمی از نارسایی‌های اجتماعی و حتی مسائل حوزه طلاق مرتبط با فقدان کارکرد بخش اقتصاد و اشتغال است.

در صورتی که مسئله کار و تولید در دهه آینده پاسخگو نباشد، جامعه ایران در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی سقوط خواهد کرد و آثار سیاسی این نابسامانی‌ها در حوزه تولید ملی، باعث تغییر نگرش مردم نسبت به کارآمدی دولت خواهد شد.

آقای ربیعی گفته تازمانی که طبقه متوسط صنعتی در کشور شکل نگیرد، توسعه شکل نخواهد گرفت. بنابراین باید نوع و میزان دخالت‌های دولت تغییر کند و در یک جمله؛ دولت باید خصوصی‌سازی را به دنیا آورد.

مطالب مرتبط