بانک جهانی: ایران شش ماه است قسط وام‌هایش را نمی‌دهد

Image caption تا پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی بدهی ایران به بانک جهانی بیش از ۶۹۷ میلیون دلار بوده است.

بانک جهانی می‌گوید ایران بیش از ۷۹ میلیون دلار بدهی خود را در شش ماه گذشته به این سازمان پرداخت نکرده است.

به گفته بانک جهانی این میزان مجموع اقساطی است که ایران موظف بوده در شش ماه گذشته بابت وام‌هایی دریافتی از بانک بازسازی و توسعه بین المللی به این سازمان پرداخت کند.

یک مقام بانک جهانی که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی فارسی گفت که چهار ماه از تاخیر به خاطر تحریم ها بوده ولی بعد از رفع مشکلات ناشی از تحریم به دلیل تصویب نشدن قانون بودجه ایران در سال گذشته خورشیدی و دیده نشدن بودجه لازم برای پرداخت اقساط بانک جهانی در بودجه سه دوازدهم، باعث شده تا اقساط این وام به تاخیر بیفتد.

بودجه امسال به دلیل تاخیر طولانی دولت محمود احمدی نژاد در ارسال آن به مجلس، در خرداد ماه تصویب شد و مجلس در اسفند ماه گذشته برای آنکه دولت بودجه لازم را برای اداره کشور داشته باشد یک بودجه سه دوازدهم را برای سه ماه اول سال تصویب کرد.

به گفته این مقام بانک جهانی، مسئولان بانک مرکزی ایران گفته اند که در حال مذاکره برای جبران اقساط معوقه هستند.

بر اساس محاسبه بانک جهانی تا پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی بدهی ایران به این سازمان بین المللی بیش از ۶۹۷ میلیون دلار است.

بانک جهانی می‌گوید از آنجا که ایران هیچ کدام از اقساط خود را در شش ماه گذشته پرداخت نکرده این کشور را در وضعیت «بدحسابی» قرار داده و وام‌های ایران را «ناکارآمد» معرفی کرده‌اند.

به جز ایران، زیمبابوه تنها کشور «بدحساب» در جمع مشتریان بانک جهانی است و نزدیک ۱۳ سال است که قسط وام‌هایش را به این سازمان نپرداخته است.

بدحساب معرفی شدن یک کشور توسط بانک جهانی، دریافت وام‌های بیشتر از این سازمان را غیرممکن می‌کند و تاثیر مستقیم بر اعتبار مالی کشور در معاملات مالی با وام دهندگان دیگر دارد. اگرچه بانک جهانی می‌گوید هشت سال است که هیچ درخواست وام تازه‌ای را از سوی ایران تایید نکرده است و خود را متعهد به رعایت قوانین تحریم ایران می‌داند.

در سال ۲۰۱۲ میلادی، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که اقتصاد ایران برای اولین‌بار در دو دهه اخیر وارد دوره رکود شده است.

هفته گذشته حسن روحانی رییس جمهوری منتخب ایران گفت برای اولین بار پس از جنگ ایران و عراق، رشد اقتصادی کشور برای دو سال متوالی‌ منفی بوده است.

ایران با مشکلات مدیریت اقتصادی در داخل و تحریم‌های بین المللی روبروست.

بر اساس گزارش‌های رسمی صادرات نفت ایران در سال گذشته به شدت کاهش پیدا کرده و از دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در سال ۱۳۹۰ به یک میلیون بشکه در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

در یک سال اخیر که تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران اجرایی شده‌اند، ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا نیز به کمترین میزان در طول تاریخ تنزل پیدا کرده است.