درخواست حدود ۱۳۰ عضو مجلس نمایندگان از اوباما برای مذاکره با ایران

Image caption امضاکنندگان نامه از آقای اوباما خواسته اند دست به اقدامی نزند که تندروها را تقویت کند

تعداد قابل توجهی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای خطاب به باراک اوباما، از رئیس جمهور آمریکا خواسته اند که با انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران، با او وارد مذاکره شود.

این نامه از سوی ۱۳۱ عضو مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه امضا شده است.

این نامه که توسط دیوید پرایس، نماینده دموکرات از کارولینای شمالی و چارلز دنت، نماینده جمهوریخواه از پنسیلوانیا تنظیم شده، برجسته ترین اقدام مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از مذاکره با ایران بوده است.

به گفته سخنگوی دفتر آقای پرایس اعضای مجلس نمایندگان تا آخر روز پنجشنبه ۱۸ ژوئیه (دیروز) فرصت داشتند که این نامه را امضا کنند و قرار است که این نامه امروز به کاخ سفید فرستاده شود.

هفده نفر از امضاکنندگان از حزب جمهوریخواهان هستند.

در بخشی از این نامه آمده است علی رغم این که مردم ایران در گذشته هم رئیس جمهوری را با دیدگاه اعتدال و اصلاح انتخاب کرده بودند و تجربه تاریخی حکایت از آن دارد که باید نسبت به تغییر معنادار محتاط بود، "باید همه توافق داشته باشیم که تجدید دیپلماسی بخشی از استراتژی وسیعتر ما نسبت به ایران باشد."

این نامه همچنین از رئیس جمهور آمریکا می خواهد که دست به اقداماتی نزند که موضع آقای روحانی را در قبال "تندروها" در ایران تضعیف کند.

چند روز پیش نیز در نامه ای دیگر عده ای از چهره‌های سیاسی و نظامی آمریکا از باراک اوباما خواستند که فرصت مذاکره را با دولت حسن روحانی از دست ندهد.

این نامه را بیست و نه نفر از جمله دیپلماتها و مقام‌های دولتی سابق، دانشگاهیان و مقامات پیشین نظامی امضا کرده‌ بودند که در میان آنها نام فریده فرحی استاد دانشگاه هاوایی، جان لیمبرت مدیرکل سابق وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، رضا مرعشی کارشناس دفتر ایران در وزارت خارجه آمریکا، علیرضا نادر تحلیلگر مسائل ایران، تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا و گری سیک مشاور جرالد فورد، جیمی کارتر و رونالد ریگان در امور ایران دیده می‌شد.

این در حالی است که دو هفته پیش کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای که به امضای ۴۵ نماینده رسیده بود، از باراک اوباما خواسته بود تا بدون توجه به انتخاب آقای روحانی، تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کند.

مجلس نمایندگان آمریکا یکی از دو نهاد قانونگذاری کنگره آمریکاست که ۴۳۵ عضو دارد. اکثریت این مجلس در اختیار جمهوریخواهان است.

مطالب مرتبط