مرور روزنامه‌های صبح تهران: شنبه ۲۹ تیر

نامه برخی از اعضای کنگره آمریکا به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر زمان مقتضی برای مذاکره با حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران در اغلب روزنامه‌های امروز ایران به چاپ رسیده است. در این میان برخی رسانه‌ها بدهی معوقه ایران به بانک جهانی را هم مدنظر قرار داده‌اند.

اعتراض اصولگرایان به احتمال سفر استراو به ایران

احسان بداغی در گزارشی که در روزنامه آرمان به چاپ رسیده نوشته است؛ یک ماهی می‌شود که از انتخاب حسن روحانی به عنوان ریاست جمهوری یازدهم ایران گذشته است و این اتفاق با بازخوردهای خوبی از سوی کشورهای دیگر جهان همراه بوده است. حتی نمایندگان کنگره آمریکا هم در روزهای اخیر دست به کار شده‌اند و برای دولت آن کشور نامه نوشته‌اند که فرصت گفتگو با روحانی را از دست ندهد.

همزمان هم نام جک استراو در لیست مهمانان مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب قرار می‌گیرد، وزیر امور خارجه کشوری که طی دو سال اخیر روابطش با ایران کمتر و کمتر شده است.

به نوشته آقای بداغی در داخل اما چندان استقبالی از این وضعیت نشده و هنوز هم خیلی‌ها مثل حسین نقوی‌حسینی و مجتبی ذوالنور معتقدند که این اقدامات چیزی جز تظاهر به حسن نیت نیست.

تعویق شش ماهه بازپرداخت بدهی ایران به بانک جهانی

روزنامه بهار در گزارشی نوشته است که آمارهای متناقض از حجم بدهی‌های خارجی ایران سوال برانگیز شده است. در حالی که ایران به مدد ذخایر طبیعی غنی همواره از درآمدهای خارجی مطلوبی برخوردار بوده و در سطح جهانی یک کشور وام‌دهنده محسوب می‌شود، بانک جهانی اعلام کرده که ایران شش ماه است دیون خود را به این بانک پرداخت نکرده است.

به گزارش بهار حال با وجود تعویق سوال‌برانگیز در بازپرداخت بدهی نه چندان کلان به بانک جهانی، آمار ارائه شده در باره بدهی‌های خارجی خود جای بسی سوال دارد. در گزارشی که بانک مرکزی در زمستان سال قبل ارائه کرده بود، حجم بدهی‌های خارجی کشور هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار اعلام شد. حال آن که واحد اطلاعات اکونومیست میزان بدهی خارجی ایران را چهار میلیارد دلار بیشتر از بانک مرکزی برآورده کرده است.

اما محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی، آمارهای اکونومیست را غیرواقعی داسته و گفته بود که ایران در یک سال گذشته ۵۰ درصد از بدهی‌های خارجی خود را تسویه کرده است.

به نوشته این گزارش گذشته از نبود آمار واحد و مستند، بی‌اعتباری ناشی از عدم بازپرداخت بدهی‌ها خود معضلی است که به مسائل متعدد دولت آینده افزوده شده است.

نقش رسانه‌های منتقد

روزنامه شرق در نشستی با حضور صادق زیباکلام، حمیدرضا جلایی‌پور و مهرنوش جعفری، میزگردی برگزار کرده که عنوان آن "نقش رسانه‌های منتقد در پیروزی گفتمان اصلاحات و اعتدال" است.

حامد طبیبی، که این نشست را برگزار کرده در ابتدای مطلب خود نوشته که اتفاقات این دوره متفاوت و پندآموز هشت ساله، به ویژه آن چه در یک سال اخیر در فضای سیاسی و در آینه تمام‌نمای آن یعنی رسانه‌های مستقل و منتقد رخ داد و به پیروزی گفتمان اصلاحات و اعتدال و نماد آن یعنی حسن روحانی انجامید، حتما نیازمند بررسی از زوایای متعدد جامعه‌شناسی، فرهنگ عمومی، سیاسی و اقتصادی است.

در پایان این نشست آقای زیبا کلام می‌گوید؛ این رسانه‌های رسمی از عالم غیب که پول ندارند، از مالیات ما و پول نفت ما استفاده می‌کنند. آنها اعتماد عمومی را نادیده می‌گیرند و اتفاقا رسانه‌های منتقد مستقل، جلب اعتماد عمومی کرده‌اند و این باعث پیروزی ما در انتخابات شد، وگرنه ما چه در دست داشتیم؟

حقوق ملت و هنر خوب شنیدن

آذر منصوری در روزنامه اعتماد با اشاره به فصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی که به حقوق ملت اختصاص دارد، وظیفه رئیس جمهور در دفاع از حقوق شهروندان و ارائه گزارش‌های منطبق با واقعیت و عملکرد دولت را یادآور شده است.

خانم منصوری نوشته که ترجمان این فصل از قانون اساسی همان حقوق شهروندی است و رئیس دولت موظف است هر کجا که دید این حقوق نقض یا رعایت نمی‌شود باید از این حقوق دفاع کند.

در ادامه این یادداشت آمده که محمود احمدی‌نژاد در آخرین برنامه تلویزیونی خود آنجا که از حقوق مردم به ویژه حقوق مخالفین سخن می‌گفت، اظهار داشت هیچ کس به خاطر مخالفت با من از حقوق اجتماعی‌اش محروم نشده است و به گونه‌یی از عملکرد خود دفاع می‌کرد که گویی مدینه فاضله‌یی را به دولت بعدی تحویل می‌دهد و در زمان مسئولیت او هیچ موردی از نقض حقوق شهروندی اتفاق نیفتاده است.

در پایان خانم منصوری نوشته که او تنها با یک گوینده از سیمای جمهوری اسلامی سخن می‌گفت و معلوم نبود که مخاطب او آن گوینده است یا مردمی که امروز آگاهی به عمق جان‌شان نشسته و در ۲۴ خرداد ۹۲ روشن‌ترین و گویاترین پاسخ را به نوع گفتمان و عملکرد او و مدافعانش دادند. ای کاش این صدا را می‌شنیدند. هنری که همه ما قبل از سخن گفتن باید آن را بیاموزیم.

پول نه فرهنگ سرش می‌شود و نه وطن

علیرضا داودنژاد، کارگردان ایرانی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است که بگذارید کمی کلی حرف بزنم. در ایران جریانی وجود دارد که منعفتش در این است که ملت ایران از تولید ناتوان باشد تا آنها بتوانند با واردات پولدار شوند. این جریان لایه‌های بسیار مختلفی دارد، یک لایه‌اش هم جریانی است که نمی‌خواهد ایرانیان کالای فرهنگی تولید کنند.

به نوشته آقای داودنژاد، حالا ملت باید در مقابل این جریان تصمیم بگیرد. آیا از مملکتش از حاکمیتش، از نسل جوانش و آینده‌اش صرفنظر کند و اجازه دهد که در این بازی، دار و ندارش به تاراج برود یا این که نه، می‌خواهد مقاومت کند و ممکلتش را و فرهنگش را و هویتش و هنرش و رسانه‌اش را قدرت ابتکار و تولیدش را نگهداری کند.

در پایان این مقاله آقای داودنژاد نوشته که مدیران خانه سینما تمام تلاش خودشان را کرده‌اند و همین قدر که تا به الان مقاومت کردند و نگذاشتند این خانه سینما که با هویت سینمای ملی گره خورده به دست طرفداران سینمای کلیشه‌ای و دولتی بیفتد، باید از آنها تشکر کرد.

دیپلماسی دولت روحانی و چشم‌انداز روابط اقتصادی

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است که تحلیل شرایط کنونی نشان می‌دهد که پس از انتخاب آقای روحانی، جهان نگاه تازه‌ای به سیاست و اقتصاد ایران پیدا کرده است. وقتی چنین ارزیابی مطلوبی به وجود می‌آید، باید از آن استفاده کرد. این فرصت نباید از دست برود.

به نوشته آقای آل اسحاق، حقیقت این است که دولت آینده شرایط دشواری دارد، اما با پیشینه‌ای که در تیم روابط بین‌الملل و شخص دکتر روحانی سراغ داریم، می‌دانیم که این مسائل به شکل مناسبی حل و فصل خواهد شد.

واقعیت این است که تشدید روزافزون تحریم‌های اقتصادی که عملا اقتصاد داخلی را با مشکلات مواجه کرده است، دستگاه دیپلماسی کشور را ملزم می‌کند که تمامی گزینه‌ها و راه‌های احتمالی برای برون رفت از این وضعیت را مورد بررسی قرار دهد.

جمله پایانی رئیس اتاق بازرگانی تهران این است که پیشرفت اقتصادی رابطه مستقیمی با احساس امنیت، ثبات و آرامش در حوزه سیاسی دارد.

مطالب مرتبط