مرور روزنامه‌های صبح تهران: یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲

صفحه نخست روزنامه کیهان
Image caption صفحه نخست روزنامه کیهان

امروز سالگرد قیام سی‌ام تیر ۱۳۳۱ است، وقایعی که در زمان نخست وزیر دکتر محمد مصدق در ایران به وقوع پیوست؛ از این رو برخی از مطبوعات در یادداشتی به تجلیل این روز پرداخته‌اند. اما در متن روزنامه‌ها روابط ایران و غرب، تنش روزافزون خانه سینما و گمانه‌زنی ترکیب کابینه حسن روحانی از جمله موضوعات مهم است.

این سه گزاره را کنار هم بگذارید

حسین شریعتمداری، نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان در سرمقاله این روزنامه نوشته است؛ این روزها بازهم کیهان قصد ندارد از روشنگری‌های مستند خود دست بکشد و اصرار دارد که آقای روحانی، رئیس جمهور منتخب را از خواب شوم و خیانت‌آمیزی که اصحاب فتنه و مدعیان اصلاحات برای دولت ایشان دیده‌اند با خبر کند.

مدیرمسئول کیهان مدعی شده که براساس گزارش‎‌های موثق، مدعیان اصلاحات برای تصاحب چهار وزارتخانه اطلاعات، کشور، علوم و امور خارجه خیز برداشته‌اند.

در پایان این سرمقاله آمده که اکنون این سه گزاره را کنار هم بگذارید؛ اول؛ نگرانی دشمنان بیرونی از پیشرفت‌های علمی دانشجویان و اساتید ایرانی. دوم؛ خیانت برملا شده اصحاب فتنه در همراهی با دشمنان بیرونی و سوم؛ تلاش کنونی آنها برای تسخیر دوباره وزارت علوم.

به این ترتیب آقای شریعتمداری نتیجه‌گیری کرده که اصحاب فتنه به منظور کور کردن خط علم و خوش‌رقصی دیگری برای دشمنان بیرونی در پی تسخیر وزارت علوم هستند.

ملاحظاتی پیرامون گمانه‌زنی‌های کابینه روحانی

Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

جمله کدیور، نماینده پیشین مجلس در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته است؛ اگرچه گمانه‌زنی‌ها در هفته‌های اخیر در سطحی بود که روحانی و ستادش ناگزیر از موضع‌گیری و صدور اطلاعیه شدن و گمانه‌زنان را از گمانه‌زنی منع کردند، ولی این اظهارات مانع از اظهارنظرهای جدید و تلاش زایدالوصف برخی افراد، جریان‌های سیاسی و رسانه‌ها نشده است. برعکس این تلاش‌ها در دو هفته باقی مانده، شدت مضاعف گرفته است.

خانم کدیور با گذشتن از اظهارات و نوشته‌های تخریبی بعضی گروه‌ها و رسانه‌های خاص ، موضع‌گیری‌های یاد شده هفته‌ها و روزهای اخیر پیرامون کابینه را به شش گروه متفاوت تقسیم بندی کرده است.

در گروه اول و دوم به نوعی اقشار مختلف از جمله کارگران، دانشجویان و زنان قرار دارند. گروه سوم به حیث این که در پیروزی روحانی سهیم بوده‌اند، سهم می‌خواهند. گروه چهارم جریان‌ها و افراد موجهی هستند که در پیروی روحانی دخیل بودند و امروز اگرچه برای خود سهمی نمی‌خواهند اما به طرح افراد مورد نظر برای برخی مناصب می‌پردازند. گروه پنجم آنهایی هستند که روحانی را به بدترین وجه ممکن مورد نقد و هتک قرار داده بودند و امروز مدعی کابینه و سهیم شدن در سطوح مختلف هستند و سرانجام افراد یا جریان‌های سیاسی که در پیروزی آقای روحانی نقش داشتند، ولی حالا دست او را برای انتخاب همراهانش باز گذاشته‌اند، گروه ششم مورد نظر خانم کدیور را تشکیل می‌دهند.

به اعتقاد نویسنده مقاله ضرورت دارد در این روزهای باقی مانده که فشار سهم‌خواهان بر روحانی رو به فزونی است، به گونه‌ای عمل نشود که احساس جامعه به این سمت سوق پیدا کند که رئیس جمهور منتخب تحت فشار افراد یا جریان‌های سیاسی ناگزیر از گزینش افرادی شده که مد نظرش نبوده است.

زمانی برای توافق

Image caption صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد

تعویق ارسال لایحه جدید تحریم ایران از سوی کنگره آمریکا به دولت آن کشور تیتر یک بسیاری از روزنامه‌های امروز است. از جمله احسان ابطحی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ مجموعه‌ای از عوامل خارجی از سویی و به وجود آمدن فضای وحدت‌بخش و آرامش‌آفرین پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، تهران را در موضعی مناسب قرار داده است. از سوی دیگر میانه‌روها در غرب به این نتیجه رسیده‌اند که ایران؛ عراق، کره شمالی و لیبی نیست و راهی جز مذاکره و توافق با تهران وجود ندارد.

به نظر نویسنده سرمقاله اکنون هم برای ایران و هم برای غرب، زمان مناسبی برای نشستن بر سر میز مذاکره است، به شرط آن که فضای آرام و متحد داخلی ایران پایدار بماند و همه در کنار رئیس جمهوری منتخب باشند و به او کمک کنند.

در عین حال آقای ابطحی نوشته که مقامات کاخ سفید هم سیاست‌های خود را در همین کاخ سفید اتخاذ کنند و نه هزاران کیلومتر دورتر در تل‌آویو که به قول حسن روحانی، از تحریم‌ها علیه ایران سود می‌برد.

نگرانی چرا؟

Image caption صفحه نخست روزنامه دنیای شرق

صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی در سه یادداشت جداگانه در روزنامه‌های شرق، اعتماد و بهار به ماجرای تمایل جک استراو، نماینده پارلمان بریتانیا برای سفر به تهران پرداخته است. او در سرمقاله روزنامهشرقنوشته است؛ اگر موضع‌گیری جک استراو یا ۱۲۰ نفر از نمایندگان کنگره یا ۲۹ مقام سابق بعد از انتخاب آقای احمدی‌نژاد در سال‌های ۱۳۸۴ یا ۸۸ اتفاق افتاده بود، اصولگرایان حق داشتند آن را نادیده بگیرند و همچنان برهمان طبل سابق بکوبند. اما استقبال غربی‌ها به دنبال انتخاب آقای دکتر روحانی بوده است. نگرانی یا عدم استقبال اصولگرایان از "شاخه زیتون" غربی‌ها برای آقای روحانی و پاسخ دادن آنان به جای او در حقیقت نادیده گرفتن تمایل و نظر قریب به ۱۹ میلیون رای دهنده‌ای است که در ۲۴ خرداد، آقای روحانی و اصلاحات و اعتدال را برگزیدند.

به بیان دیگر، ابتدایی‌ترین اصول مردمسالاری به ما می‌گوید اگر هم قرار پاسخ منفی به استقبال غربی‌ها از سوی آقای روحانی داده شود، این پاسخ باید توسط خود او صورت گیرد نه این که دیگران از سوی آقای روحانی و به نام او، چنین پاسخی به غربی‌ها بدهند.

جنجال خانه سینما

Image caption صفحه نخست روزنامه بهار

تازه‌ترین برنامه تلویزیونی هفت که از شبکه ۳ تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شود، تنش‌ها بر سر خانه سینما را تشدید کرده است. به نوشته روزنامه بهار جمعه شب جلوی چشم میلیون‌ها بیننده، حسین فرح‌بخش به عنوان نماینده آن جناح (تشکیلات موسوم به خانه سینمای ۲)، تهمت‌های جدیدی را علیه سینماگران مطرح کرد.

در همین حال فرهاد توحیدی، رئیس هیات مدیره خانه سینما در یادداشتی در همین روزنامه نوشته است، اتهاماتی که در باره سیاسی بودن فعالیت‌های خانه سینما مطرح می‌شود یک داستان کهنه است که ارزش بازگو کردن ندارد.

آقای توحیدی در پایان این یادداشت نوشته که سوء تدبیر و جانبداری مدیریت سینما از یک جریان محفلی و خاص نتایج وخیم و فاجعه‌باری برای سینمای ایران در پی داشته و زمان زیادی ازوقت سینمای ایران باید تلف شود تا آثار سوء این چهار سال از بین برود.

روزنامه جهان صنعت هم در گزارشی نوشته است که منافقین، فاسدین، چاله‌میدانی‌ها، الفاظی است که در مناظره روز جمعه برنامه هفت میان دو طرف دعوای ماجراهای خانه سینما به میان آمد. ابوالحسن داودی، کارگردان سینما هم در یادداشتی با عنوان "یادی از آن بگم بگم‌های معروف" نوشته است؛ من فکر می‌کنم داستانی که به اینجا کشیده مسئولیتش و آن چه من به عنوان افتضاح می‌بینم متوجه شخص جواد شمقدری است و به نوشته آقای داودی از مجموع مصاحبه‌های او و لحنش احساس می‌کنیم که فقط می‌خواهد زمین سوخته از سینما به جای بگذارد، او هدفی جز این ندارد.

مسائل نامشخص ارزی

Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان روابط عمومی

در حالی که برخی از روزنامه‌ها از ادامه نزول قیمت ارزهای خارجی و سکه در بازار خبر داده‌اند، احمد روستا، اقتصاددان در روزنامه آرمان نوشته است؛ نوسان‌های قیمت ارز در کشور ما همچنان تابع هیجانان و انتظارات مردمی است. در افزایش و کاهش قیمت ارز در این روزها پایه و مبنای علمی و منطقی دیده نمی‌شود. هیچ کدام از این واکنش‌های بازار مبتنی بر مطالعات دقیق یا رویدادهای اقتصادی نیست. بلکه همه ناشی از هیجانانی است که در گذشته بازار را فرا گرفت و قیمت‌ها را بالا برد و اکنون هم همان هیجانات با انتظارات مردمی ترکیب شده و سبب کاهش قیمت‌ها شده است. بازار و اقتصاد ما همچنان درگیر نکات مبهم و ناشناخته است. عواملی که سبب شده کمتر موضوعی در این اقتصاد قابل پیش‌بینی باشد.

به نوشته این اقتصاددان، فاصله بین ارز بازار آزاد و مبادله‌ای نه به روی کارآمدن دولت بعدی، بلکه به شفاف شدن بازار و تعیین ذخایر ارزی منوط می‌شود. با شفافیت در بازار ارز است که می‌توان به ثبات در بازار دست یافت. اما اکنون تنها باید منتظر ماند و دید در آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

مطالب مرتبط