مخالفت ایران با از سرگیری مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها

عباس عراقچی
Image caption ایران می گوید که مخالف طرح پیشنهادی گفتگوی فلسطینی ها با اسرائیل است در حالی که هنوز به صورت رسمی طرحی منتشر نشده است

ایران مخالفت خود را با از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه بین اسرائیل و فلسطینی‌ها اعلام کرده و گفته است که اسرائیل قابلیت گفتگو و تفاهم با فلسطینی‌ها را ندارد.

عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که "جمهوری اسلامی ایران در کنار گروه های فلسطینی مخالفت خود را با طرح پیشنهادی مزبور اعلام می کند و اطمینان دارد رژیم اشغالگر صهیونیستی (اسرائیل) به هیچ وجه اصل عقب نشینی از اراضی اشغال شده را قبول نداشته و ندارد."

هنوز جزئیات مذاکرات اسرائیل و فلسطینی ها و نحوه از سرگیری آن مشخص نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با انتقاد از مقام های فلسطینی گفته "آنان که به سادگی از امکان تبادل اراضی با اشغالگران قدس سخن می گویند، در آینده مجبور خواهند شد امتیازات بیشتری به صهیونیست‌ها بدهند و این بر خلاف عزت فلسطینی‌ها، قدس شریف و امت اسلامی است."

به گفته آقای عراقچی، طرح احیای روند صلح با تبادل اراضی "نه تنها به معنای نادیده گرفتن حق بازگشت آوارگان فلسطینی، بلکه به منزله اخراج بقایای فلسطینی ها است که از زمان اشغال سرزمین فلسطین تا به امروز در اراضی خود مانده اند."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز در جلسه علنی امروز یکشنبه ۳۰ تیر گفت که "دلالان بین المللی مشغول هستند تا مذاکرات سازش را آغاز کنند در حالی که هیچ اشاره ای به توقف شهرک سازی ها نشده است."

به گفته آقای لاریجانی، "اقدامات مشکوک در طراحی سازش جدید در فلسطین در حال وقوع است."

واکنش مقام های ایرانی بعد از آن صورت می گیرد که دو روز پیش (جمعه ۲۸ تیر) جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، از توافق اسرائیل و فلسطینی ها با از سرگیری مذاکرات خبر داد.

آقای کری به جزئیات این توافق اشاره نکرد و تنها گفت که هر گونه گزارشی درباره محتوای مذاکرات صرفا "گمانه زنی" است و بهترین راه برای تضمین موفقیت گفت و گوها محرمانه نگهداشتن آن است.

Image caption جان کری وزیر خارجه امریکا و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در هفته گذشته سه بار با هم دیدار کردند

مقام های فلسطینی به یولانده نل، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس گفتند که به دنبال "تعهدات مشخص کتبی" در این مورد هستند که مذاکرات مربوط به مرزها بر اساس خطوط مرزی قبل از آتش‌بس سال ۱۹۶۷ باشد. آنها همچنین می خواهند بدانند که اگر از تقاضای توقف شهرک‌سازی در مناطق اشغالی کرانه باختری و بیت المقدس شرقی صرفنظر کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به گفته خبرنگار بی بی سی، روزنامه‌نگاران اسرائیلی حدس می‌زنند که گفت‌و‌گوها همانطور که اسرائیل خواسته بود، بدون هیچ پیش‌شرطی آغاز شود. اما برخی از آنها هم آزادی صدها زندانی فلسطینی را از زندان‌های اسرائیل پیش‌بینی می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید که "برقراری صلحی عادلانه و پایدار در منطقه جز از طریق حل و فصل مسائل اساسی همچون پایان اشغال کلیه سرزمین های اشغالی، اعطای حق تعیین سرنوشت به ملت فلسطین، بازگشت کلیه آوارگان به سرزمین آباء و اجدادی خویش و تشکیل دولت یکپارچه فلسطینی به پایتختی قدس به سرانجام نخواهد رسید."

با این حال مقام های فلسطینی و اسرائیلی از توافق در مورد ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه استقبال کرده اند.

طرفین قرار است گفتگوهای اولیه بر سر این مذاکرات را ظرف یک هفته آینده در واشنگتن آغاز کنند.

مذاکرات فلسطینی ها و اسرائیل سه سال پیش متوقف شد.

زیپی لیونی، وزیر دادگستری اسرائیل که نمایندگی کشورش را در مذاکرات بر عهده دارد گفت که انجام این مذاکرات، آسان نخواهد بود اما برای آینده اسرائیل لازم است.

یکی از سخنگویان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز گفت که این مذاکرات به معنای آن است که تلاش برای دستیابی به تقاضاهای فلسطینی‌ها ادامه خواهد یافت.

اما گروه فلسطینی حماس که کنترل غزه را در دست دارد، گفته است که محمود عباس مشروعیت مذاکره از طرف مردم فلسطین را ندارد.

آخرین دور مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی ها حدود سه سال پیش به خاطر اختلاف بر سر شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی متوقف شد.

جان کری از زمان تصدی وزارت امور خارجه آمریکا شش بار برای احیای روند صلح خاورمیانه به منطقه سفر کرده است.

مطالب مرتبط