مرور روزنامه‌های صبح تهران: دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۲

اظهارات شب گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را روزنامه‌ها با تیترهای متفاوت چاپ کرده‌اند. این گفته اکبر هاشمی رفسنجانی هم که نمی‌توانیم با جهان قهر باشیم در صفحه اول برخی از روزنامه‌ها منتشر شده است. در این میان مراسم نمادین در ورزشگاه آزادی که بدون حضور اکثر ستارگان فوتبال و محمود احمدی‌نژاد برگزار شد، موضوع اصلی صفحه ورزشی اغلب روزنامه‌هاست.

پنج وزیر مهم‌تر از برنامه هسته‌ای

محمد ایمانی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است که ریاست جمهوری دکتر روحانی دو هفته دیگر با برگزاری مراسم تحلیف و تنفیذ آغاز می‌شود، او چهار چالش مهم در پیش رو دارد؛ اول چالش اقتصادی، دوم چالش سیاست خارجی به بهانه برنامه هسته‌ای، سوم جریان به تعبیر او بی‌اعتبار و افراطی دخیل در فتنه‌گری‌های ۸۷ و ۸۸ و چهارم چالش فرهنگی.

با این اوصاف، اولین آزمون استقلال و اقتدار حسن روحانی در معرفی تیم خود در کابینه رقم خواهد خورد. بی‌دلیل نیست که طی دو هفته اخیر سیاست‌بازان و رسانه‌های فعال در سازمان فتنه از جانب خود برای کابینه و وزیران کشور، اطلاعات، ارشاد، علوم و خارجه نسخه پیچیده‌ و حتی با وقاحت وزیر را معرفی کرده‌اند که آخرین آن را در سخنان خاتمی شاهد بودیم.

کیهان خطاب به نمایندگان مجلس نوشته؛ طبیعی است که آنها نیز همچنان که بارها موضع صریح مقابل فتنه‌گران گرفته‌اند، ضمن پشتیبانی و حمایت از دکتر روحانی، اجازه تجدید حیات این جریان انگلی را نخواهند داد.

نمی‌توانیم با جهان قهر باشیم

Image caption تیتر یک و عکس صفحه اول روزنامه آرمان

تیتر یک و عکس صفحه اول روزنامه آرمان به گزارشی از دیدار دیروز اکبر هاشمی رفسنجانی با تعدادی از استادان دانشگاه‌های ایران اختصاص دارد.

او در این دیدار گفته که وظیفه همه ماست تا از کاری که مردم کرده‌اند، حراست کنیم و نگذاریم تندروها بذرناامیدی را در فضای جامعه گسترش دهند.

بنابه این گزارش، هاشمی رفسنجانی در بیان راهکارهای اصلاح امور به سیاست خارجی مبتنی بر عزت، حکمت و مصلحت اشاره و تاکید کرده که نمی‌توانیم با جهان قهر باشیم و به تکامل فکر کنیم و این اندیشه افراطی مخل شعار استقلال‌خواهی مردم در همه مراحل انقلاب اسلامی است.

در عین حال آقای هاشمی با پرهیز از طرد نیروها گفته کسانی که کشور را به این روز انداختند، می‌توانند با تجدیدنظر در گفتار، افکار و رفتار خود، در فضای رقابتی به بهتر شدن امور کمک کنند. البته شرطش دوری کردن از توهین و تهمت است که با ادبیات اعتدالی هیچ سازگاری ندارد.

ما هیچ ...ما نگاه

برخی از روزنامه‌ها از نحوه برگزاری دیدار نمادین تیم‌های ملی جام جهانی ۹۸ و ۲۰۱۴ میلادی در ورزشگاه آزادی به تندی انتقاد کرده‌اند. کاظم ملک‌پور دهکردی هم در روزنامه اعتماد نوشته است؛ مراسمی که قرار بود تشریفاتی باشد برای خداحافظی آقای رئیس جمهور، آنقدر دور از شان و منزلت برگزار شد که ناگهان رئیس جمهور خستگی‌ناپذیر و اکتیو ما افت فشار و زانو دردی بی‌سابقه را دچار می‌شود تا بهانه‌یی باشد و در مراسم حضور نداشته باشد.

از آن تغییرات در راس فدراسیون فوتبال در پایان جام جهانی ۲۰۰۶، برکناری دکتر محمد دادکان و تئوری ایجاد فیفای اسلامی که منجر به تعلیق شد، گرفته تا عزل و نصب سرمربیان تیم ملی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰. اینها جزیی از دخالت‌های بود که دولت احمدی‌نژاد در این فوتبال انجام داد، نه همه

چه کسی پاسخگوست

مانی حسینی در روزنامه جهان صنعت گزارشی با این عنوان چاپ کرده و نوشته است؛ کسی که در سال ۱۳۹۲ در انتخابات گفت احمدی‌نژاد ما را دیوانه کرده، همان کسی است که در سال ۱۳۸۴ به احمدی‌نژاد در مجلس گفته بود شما از خود مایی. حداد عادلی که یک سال بعد و با روی کارآمدن احمدی‎‌نژاد تمام تلاش خود را در مجلس کرد تا تحول اقتصادی و هدفمندی یارانه‌ها که صددرصد مقابل طرح تصویب قیمت‌ها بود به تصویب برسد.

در ادامه این گزارش از جمله آمده که تعطیلی کارخانه‌ها سبب ایجاد مشکلات عدیده معیشتی برای جوانان شده و به نوبه خود مشکلات اجتماعی بسیاری را دامن زده است. با تورم سالانه بیش از ۳۰ درصد، عملا یارانه‌های نقدی دیگر دردی از مردم به خصوص در شهرها دوا نمی‌کند. با تمام اینها مسئولان دولتی که با تصمیمات خود این شرایط را رقم زدند، هنوز حتی یک عذرخواهی ساده از مردم نکرده‌اند چه این که از عملکرد خود دفاع و به آن افتخار نیز می‌کنند.

آقای حسینی در پایان گزارش خود نوشته چه کسی باید پاسخگوی انبوه جوانان بیکار، مشکلات اجتماعی، معیشتی، کمبود دارو و.. در کشور باشد، آیا راهی برای پاسخگویی این مسئولان وجود دارد؟

بدهی ۸۰۰ میلیارد تومانی دولت به شهرداری

روزنامه شرق در گزارشی به نقل از معاون مالی، اداری شهرداری تهران از بدهی ۸۰۰ میلیارد تومانی دولت به شهرداری تهران خبر داده است. فاطمه جمال‌پور در این گزارش نوشته است که این مبلغ بدهی‌ای که با وجود ادعای احمدی‌نژاد مبنی بر تسویه تمام بدهی‌های دولت تا پایان عمر آن، به قوت خود باقی است.

این بدهی را قانون برای دولت تکلیف کرده اما دولت از زیر بار آن در تمام هشت سال گذشته شانه خالی کرده است.

این گزارش حاکیست که احمدی‌نژاد به ازای هر تهرانی ۱۰۰ هزار تومان بدهی باقی گذاشته است. حال باید دید این بدهی که به لحاظ جمعیت هشت میلیون نفری پایتخت محاسبه شده، در دولت آتی پرداخت می‌شود و آیا شهردار آینده و دولت روحانی می‌توانند خاطره خوشی را از ناوگان حمل و نقل عمومی برای شهروندان تهرانی رقم بزنند.

ریشه‌های ناکارآمدی بانک مرکزی

غلامرضا سلامی، عضو شورای عالی حسابداران خبره ایران در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به ریشه‌یابی ناکارآمدی بانک مرکزی پرداخته است. به نوشته آقای سلامی باید دید چه نهادی مسئول کاهش هنگفت ارزش پول ملی بوده است. طبق بند ب ماده ۱۰ قانون پولی و بانکی کشور هدف بانک مرکزی حفظ ارزش پول و موازنه پرداخت‌ها و تسهیلات مبادلات بازرگانی و کمک به رشد اقتصادی کشور است.

تهاتر مازاد ۷۴ میلیارد تومانی با بدهی‌های دولت به بانک مرکزی، آشکارا عدم استقلال بانک مرکزی و بی‌ارادگی آن در مقابل دولت است. دولت با این اقدام بدهی هنگفت خود به مردم را به صورت یکجانبه سوخت تلقی کرد و عملا ۷۴ میلیارد تومان از دارایی‌های مردم نزد بانک مرکزی برداشت و علاوه بر آن قدرت خرید آنها را طی مدت کوتاهی به نصف رساند.