هشدار درباره وضعیت سلامت یک زندانی سیاسی در ایران

Image caption بر اساس گزارش ها، فیض الله عرب سرخی نیاز به عمل جراحی دارد

همسر فیض الله عرب سرخی، فعال سیاسی اصلاح طلب که در زندان است، سپاه پاسداران و مقامات زندان را به تعلل در رسیدگی به وضعیت سلامت همسرش متهم کرده است.

مریم شربتدار قدس به بی بی سی فارسی گفته همسرش مشکل دیسک کمر و همچنین نیاز فوری به عمل جراحی کتف دارد اما مقام های مسئول در این باره همراهی نمی کنند.

"معلق میان سپاه و دادستانی"

سایت کلمه کلمه نزدیک به میرحسین موسوی از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ می گوید ‎"دادستانی مسئولیت اعزام نشدن را بر عهده سپاه پاسداران گذاشته و سپاه نیز متقابلا دادستانی را مقصر می داند."

آقای عرب سرخی معاون وزیر بازرگانی در دولت محمد خاتمی و عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، بعد از حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت و سپس محاکمه شد.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب آقای عرب سرخی را به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی محاکمه و به گزارش سایت کلمه او را به ۵ سال حبس محکوم کرده است.

سایت کلمه می گوید آقای عرب سرخی نزدیک به دوسال است از مرخصی محروم بوده است.

او در سال گذشته به مدت چهار ماه تحت حفاظت سه مأمور زندان، در بیمارستان تحت درمان قرار داشت اما در پی دستور مقام های قوه قضائیه درمانش ناتمام ماند و به زندان بازگردانده شد.

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ایران که بر فعالیت تشکل ها و احزاب سیاسی این کشور نظارت می کند، در اوایل سال ۱۳۸۹ خورشیدی، پروانه فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را که آقای عرب سرخی عضو شورای مر کزی آن است، توقیف کرد و با ارسال نامه ای از دستگاه قضایی ایران خواست که این تشکل و حزب مشارکت (دیگر تشکل سیاسی اصلاح طلبان) را منحل اعلام کند.

حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران در دوره تبلیغات انتخاباتی اش گفته بود که می شود شرایطی فراهم کرد که میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ که بیش از دو سال است در حبس خانگی قرار دارند و دیگر زندانیان سیاسی مربوط به این حوادث، آزاد شوند.