هشدار درباره افتتاح 'نمایشی' فازهای پارس جنوبی در روزهای آخر دولت احمدی‌نژاد

Image caption موسی سوری درباره احتمال وقوع حادثه بزرگتر از انفجار در پالایشگاه آبادان هشدار داده است

یک مقام سابق نفتی ایران "افتتاح نمایشی و تبلیغاتی" فازهای پارس جنوبی در روزهای پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد را خطرناک توصیف کرده و درباره عواقب احتمالی و خسارت‌های انسانی و مالی این اقدام هشدار داده است.

موسی سوری، مدیرعامل سابق منطقه ویژه اقتصادی پارس و مدیر پیشین شرکت نفت و گاز پارس در گفت و گو با خبرگزاری مهر هشدار داد: "وقوع یک حادثه در پالایشگاه های گاز ترش پارس جنوبی به هیچ وجه قابل جبران و توجیه نیست."

محمدرضا زهیری، مدیرعامل فعلی شرکت نفت و گاز پارس یک روز پیش از این، از راه اندازی عملیاتی مرحله نخست شیرین سازی طرح توسعه فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی خبر داده بود.

هشدار درباره احتمال وقوع حادثه

به گفته این مقام ایرانی، قرار است به زودی این طرح توسط مقام های عالی کشور در عسلویه به طور رسمی افتتاح شود.

اما آقای سوری گفته "اگر خدای نکرده کوچکترین خطایی در اجرا و نظارت بر اجرای دقیق الزامات ایمنی و استانداردها به وجود آید، یک فاجعه بزرگ مهندسان شاغل در پارس جنوبی و سایر تاسیسات ایجاد شده در این هاب گازی را تهدید می کند."

او هشدار داده که "گاز ترش ورودی به هر یک از پالایشگاه های پارس جنوبی، جزو اسیدی ترین گازهای جهان به شمار می رود."

آقای سوری یادآوری کرده که "شرایط پالایشگاه نفت آبادان در زمانی که در حین افتتاح دچار حادثه شد از نظر ایمنی و کیفیت کالا و تجهیزات از وضع فعلی پالایشگاه‌های فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی بالاتر بود."

اشاره آقای سوری به انفجاری است که در خرداد ۱۳۹۰ حین مراسم افتتاح طرح بنزین سازی در پالایشگاه آبادان رخ داد. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در صدد افتتاح این پالایشگاه بود.

این انفجار در پالایشگاه به آتش سوزی، پخش گازهای سمی و کشته و زخمی شدن تعدادی از کارکنان منجر شد.

در حالی که از عمر دولت آقای احمدی نژاد حدود دو هفته باقی مانده، قرار است دو فاز پارس جنوبی افتتاح شود.

توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی هفت سال پیش در سال اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد آغاز شد، اما با گذشت مدت زمان پیش بینی شده برای بهره برداری، هنوز امکان تولید و پالایش گاز طبیعی در آن وجود ندارد. آقای سوری هشدار داده که تاخیرهایی که تا به حال صورت گرفته قابل جبران است، اما "حادثه و فاجعه قابل جبران نیست."

حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران در زمان تبلیغات انتخاباتی، از این وضعیت انتقاد کرده و دولت آقای احمدی نژاد را مقصر عقب ماندن ایران از کسب درآمد و اشتغال در منطقه اقتصادی پارس جنوبی خوانده بود.

مطالب مرتبط