غیر از آمریکا و اسرائیل، 'همه کشورها به مراسم تحلیف روحانی دعوت شده‌اند'

Image caption مراسم تحلیف آقای روحانی روز ۱۳ مرداد در صحن مجلس ایران برگزار می شود

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که غیر از آمریکا و اسرائیل همه کشورها برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، هفتمین رئیس جمهور این کشور به ایران دعوت شده اند.

این نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که از مقام های کشورها برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید دعوت می شود.

'دعوت عام'

عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه اول مرداد (۲۳ ژوئیه) در جمع خبرنگاران در تهران گفت که "معمولا کشورهای همسایه و کشورهای دیگری که دوستی نزدیک دارند در این مراسم شرکت می‌کنند، اما ما دعوت عام انجام دادیم. دعوت‌نامه ما شامل همه کشورها می‌شود، البته غیر آمریکا و همچنین رژیم صهیونیستی که اصولا آن را به عنوان یک کشور قبول نداریم."

آقای عراقچی گفت که تمرکز ایران در دعوت از کشورها برای شرکت در مراسم تحلیف، دعوت از کشورهای منطقه است. به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران "استقبال بسیار خوبی در حد استانداردهای یک مراسم تحلیف از این دعوت صورت گرفته است."

او گفته "برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی تصمیم گرفته شد که از مقامات خارجی برای شرکت در این مراسم دعوت به عمل آید که این امر مرسومی در دنیاست."

مراسم تحلیف آقای روحانی قرار است روز ۱۳ مرداد (چهارم اوت) در صحن مجلس ایران برگزار شود.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، تاکنون حضور حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان و امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در این مراسم قطعی شده است.

تبریک ایران به ملکه و ولیعهد بریتانیا

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سئوالی تاکید کرده است که از بریتانیا هم برای مراسم تحلیف آقای روحانی دعوت شده است.

روابط ایران و بریتانیا در حال حاضر به دلیل تعطیلی سفارتخانه های دو کشور، در پایین ترین سطح خود پیش از قطع کامل قرار دارد.

پیش از این جک استرا، از نمایندگان مجلس عوام و وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا به بخش فارسی بی بی سی گفته بود که به همراه مایک والاس، رئیس گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران در صدد سفر به تهران و تبریک پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری است.

در جلسه هفتگی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از او درباره تولد نوه ولیعهد بریتانیا و احتمال بهانه قراردادن این موضوع برای بهبود روابط دو کشور هم سئوال شده است.

آقای عراقچی گفته "خدمت ملکه و ولیعهد انگلیس تبریک عرض می کنم، ظاهرا این فرزند سومین نفر در لیست رسیدن به سلطنت در انگلیس هستند، فکر نمی کنم بتواند نقشی در روابط داشته باشد، ابعاد روابط ایران و انگلیس بسیار بزرگتر و پیچیده تر از این قبیل مسائل است."

مطالب مرتبط