بریتانیا به مراسم تحلیف روحانی نماینده نمی‌فرستد

پرچم های ایران و بریتانیا
Image caption روابط ایران و بریتانیا در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد

از آنجا که سفارت بریتانیا در تهران از سال ۱۳۹۰ تعطیل است، این کشور نماینده‎ای به مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران نمی فرستد.

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که از نمایندگان همه کشورها، به جز آمریکا و اسرائیل، دعوت کرده که در مراسم تحلیف آقای روحانی شرکت کنند، اما کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم گرفته اند که تنها عضوی از سفارت خانه های خود در تهران را به این مراسم بفرستند.

سفارت بریتانیا در تهران در آذرماه سال ۱۳۹۰ و پس از حمله همزمان گروه هایی از هواداران حکومت به اقامتگاه دیپلماتیک و ساختمان سفارتخانه در دو نقطه مختلف تهران تعطیل شد و بنابراین بریتانیا دیپلماتی در تهران ندارد.

داگلاس الکساندر، مسئول امور سیاست خارجی در حزب کارگر، حزب مخالف دولت بریتانیا، گفته است که عدم اعزام نماینده به مراسم تحلیف آقای روحانی، تصمیمی نادرست و "از دست دادن فرصت" خواهد بود.

آقای الکساندر گفت: "بخشی از دیپلماسی، دیدار با کسانی است که با آنها اختلاف نظر دارید. بریتانیا باید با همکاری سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ضمن حفظ فشارهای صلح آمیز از طریق تحریم ها، با رئیس جمهور جدید ایران وارد تعامل شود."

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا به پرس اسوشییشن گفته است که رئیس جمهور منتخب ایران اظهارات مثبتی در مورد بهبود روابط با جامعه بین المللی، از جمله بریتانیا داشته است: "ما برای بهبود روابط دوجانبه آمادگی داریم و حاضریم تماس با مقام های ایران را به صورت گام به گام افزایش دهیم."

او اظهار امیدواری کرد که ایران در آینده شیوه ای متفاوت در پیش بگیرد و گفت که قضاوت نهایی در مورد ایران بر اساس عملکرد این کشور خواهد بود، نه سخنان مقام های آن.

مراسم تحلیف آقای روحانی قرار است روز ۱۳ مرداد برگزار شود.

مطالب مرتبط