اخبار ضدو نقیض درباره احتمال سفر پوتین به تهران

در حالی که برخی رسانه های ایران از قول منابع روسی و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه از سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اواخر مرداد به تهران خبر داده اند، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته این اخبار را "تایید نمی کند."

خبرگزاری مهر می گوید محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور ایران در سفری که به تازگی به مسکو داشت از آقای پوتین برای سفر به ایران دعوت کرد و ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران از قول منابع روسی گفت که رئیس جمهور روسیه ۲۱ مرداد در (۱۲ اوت) به تهران سفر می کند.

اما ایسنا بعدتر گزارش داد که عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است که خبر سفر آقای پوتین را تایید نمی‌کند.

'پوتین با کشتی از سواحل ایران بازدید می کند'

مهدی سنایی، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه به خبرگزاری مهر گفته ولادیمیر پوتین "قرار است با کشتی در حاشیه دریای خزر سفر و از سواحل ایران و [جمهوری] آذربایجان بازدید کند."

به گفته نماینده مجلس ایران "این دیدار در آغاز کار رئیس جمهور منتخب و دولت یازدهم حائز اهمیت است" و "یک نوع ابلاغ پیام دوستی از طرف پوتین تلقی می شود."

آقای سنایی گفته حجم روابط تجاری ایران و روسیه به دلیل تحریم ها علیه ایران در طول سال گذشته نزدیک به ۳۰ درصد کاهش داشته و به گفته او این امر "موجب نگرانی" در مورد روابط دو کشور شده است.

خبرگزاری های ایران می گویند که موضوع دیدار روسای جمهور روسیه و ایران مسائل دوجانبه از جمله توافق پیشین دو کشور درباره سامانه دفاع ضد موشکی اس-۳۰۰ ، وضعیت نیروگاه بوشهر و آینده همکاری های دو طرف، تحولات سوریه و پرونده اتمی ایران خواهد بود.

روسیه از اعضای گروه پنج بعلاوه یک، متشکل از شش قدرت جهانی است که سرگرم مذاکره با ایران بر سر پرونده اتمی این کشور بوده اند.

در صورت انجام این سفر، آقای پوتین اولین رئیس کشوری خواهد بود که پس از آغاز به کار حسن روحانی میهمان رسمی او خواهد بود.

او در سال ۱۳۸۶ و در دوره پیشین ریاست جمهوری اش برای شرکت در اجلاس رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر به تهران سفر کرده بود.

مطالب مرتبط