بررسی روزنامه های صبح تهران – چهارشنبه دوم مرداد

روزنامه های امروز از حضور نمایندگان دولت های خارجی در مراسم تحلیف رییس جمهور آینده خبر داده و در مقالات خود به شدت از آمارهای دولت احمدی نژاد که در آخرین روزها سعی می کند تا دولتش را موفق نشان دهد، انتقاد کرده اند. تبریک تولد نوزاد سلطنتی بریتانیا و نتیجه ملکه آن کشور توسط سخنگوی وزارت امور خارجه در گزارش های اصلی بیشتر روزنامه های مستقل و اصلاح طلب منعکس شده است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

واکاوی یک تهدید در منطقه

صباح زنگنه در مقاله ای در شرق هشدار داده که تحولات اخیر خاورمیانه حکایت از یک سناریوی فراگیر منطقه‌ای دارد. تهدید سناتورهای آمریکایی درخصوص ضرورت اقدام جدی نظامی آمریکا در سوریه در این شرایط قابل‌تامل است. منطقه خاورمیانه آبستن مسایل متعددی است که یکی از آنها موضوع فلسطین و تلاش وزیر امور خارجه آمریکا برای نزدیک کردن دیدگاه‌های دولت خودگردان فلسطین با دولت اسرائیل است در سوی دیگر تداوم بحران تشکیل دولت لبنان و در جای دیگر توسعه درگیری‌های میان گروه‌های مخالف دولت اسد.

به نظر این کارشناس، مسائل خاورمیانه این مجموعه‌ای از بحران‌ها در کنار افزایش ترور و کشتار شیعیان در عراق و از طرف دیگر ابراز نارضایتی ترکیه از تحولات منطقه کردنشین سوریه حکایت از یک سناریوی فراگیر منطقه‌ای دارد. با تلاش‌های مستمر بندر بن‌سلطان و سفرهای متعدد وی به کشورهای اروپایی و برخی کشورهای منطقه مسوولیت جدید عربستان در کمک به مدیریت بحران سوریه روشن می‌شود.

مقاله شرق بدان جا می رسد که: در مجموع به نظر می‌رسد منطقه سوریه آبستن مسایل جدیدی است حتی اگر روسیه با دادن منظومه سلاح‌های ضدهوایی در مقابل طرح منطقه پرواز ممنوع و گزینه نظامی و هم در صحنه شورای امنیت سازمان ملل ایستادگی کند، باز در نهایت جنگ فرسایشی با شدت بیشتر در سوریه رخ خواهد داد.

آمارهای غیرواقعی و مردمی که باور نمی کنند

نادر هوشمندیار در مقاله ای در بهار نوشته: مدیران دولتی با آمارهای ریز و درشت معتقدند که اقتصاد ایران را نجات داده‌اند و توسعه را به سر منزل مقصود نزدیک کرده‌اند. در این مسیر شخص رئیس دولت بیش از هرکسی دیگر کوله بار آمارها را در اختیار گرفته است و آن‌ها را با عنوان برتری اقتصادی نسبت به سایر دولت‌ها ارائه می‌دهد. غافل از این‌که آیا مردم هم به اندازه او و سایر مدیرانش نسبت به کارکرد آمارهای دولتی اعتماد دارند و آن‌ها را نشانه موفقیت‌های اقتصادی می‌دانند؟

نویسنده مقاله بهار بیکاری را بهترین مثال دانسته و یادآور شده که در هشت سال میزان نقدینگی غیرمولد از کمتر از ۹۰‌ هزار‌میلیارد تومان به ۵۰۰‌ هزار‌میلیارد تومان نزدیک شده است. اما در مقابل این رشد در نقدینگی، واحدهای تولیدی تا ۵۰‌ درصد افزایش بحران یا تعطیلی را تجربه کرده‌اند. به عبارتی، به اندازه ۵۰‌ درصد نقدینگی موجود هم، کالای ساخته شده به اقتصاد ایران تزریق نشده است یا به معنای دیگر به اندازه حداقل ۵۰‌ درصد رقم نقدینگی، هیچ‌گونه تولیدی در اقتصاد ایران وجود نداشته است.

محمد رضا خبار در مقاله ای در اعتماد نوشته مدتی است که هم در جلسات رسمی وهم به صورت پیامک لحظه به لحظه گزارش خدمات دولت نهم و دهم می رسد در حالی که منصفانه این است که وقتی دولت می‌خواهد آماری را ارائه کند، بگوید که درآمد نفتی کشور در این دو دولت چقدر بوده است و بعد خود را با دولت‌های گذشته مقایسه کند. در طول ۹۰ سال که در کشور نفت یافت شد چه قبل و چه بعد از انقلاب و تا ابتدای دولت آقای احمدی‌نژاد یعنی دولت نهم، کل درآمد نفتی ما ۶۰۰ میلیارد دلار بود و این دولت بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است.

به نوشته این نماینده مجلس: آمارها به گونه‌ ای است که از نظر مردم قابل پذیرش نیست. مردم فکر می‌کنند که مسوولان گزارش یک قطعه دیگر از کره زمین را بیان می‌کنند. چون آمار و ارقامی که بیان می‌کنند برای مردم ملموس نیست. یکی از آمار روشنی که ایشان اعلام می‌دارند این است که بیکاری را کم کرده‌ایم. به راستی کدام خانه است که دو یا چند نفر جوان بیکار در آن نباشد؟ در حالی که حدود ۴۰ درصد از این بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها هستند. آمار و ارقام که حل مشکل نمی‌کند.

Image caption خورشید همچنان به تبلیغ و تحسین احمدی نژاد ادامه می دهد

مقاله اعتماد تاکید کرده: بهترین شرایط را بدترین شرایط جلوه می‌دهند و متاسفانه کسی هم نیست که بپرسد چرا آمار غیرواقعی می‌دهید ؟ اینها همه به این دلیل است که در کشور حزب نداریم. حزب است که این آمارها را مهار می‌کند. چون حزب نداریم کسی نیست که این آمارها را زیر سوال ببرد. اگر حزب وجود داشته باشد نسبت به آمار و ارقام، هم حزب خودشان و هم حزب رقیب شروع به روشنگری می‌کنند.

امید توشه درتهران امروز نوشته در حالی که محمود احمدی‌نژاد در شب سی‌ام تیرماه در گزارشی از بهبود زندگی مردم و میانگین تورم ۱۷ درصدی در دوران ریاست جمهوری‌اش خبر داده بود، روز گذشته، وزیر اقتصاد پذیرفت که تورم بالا، فشار مضاعفی بر آسیب‌پذیرها وارد کرده‌ است. در همین حال، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس از تورم نقطه به نقطه۶۱ درصدی مواد خوراکی از خرداد سال گذشته تا خردادماه امسال می‌گوید. تورم در مواد خوراکی بیشترین تاثیر را بر زندگی اقشار آسیب‌پذیر می‌گذارد.

گزارش تهران امروز به گفته کارشناسان از جمله حسین راغفر استناد کرده که گاه تا ۵۰ درصد درآمد خانواده‌های کم‌درآمد صرف هزینه غذا می‌شود و تورم بیش از ۶۰درصد برای مواد خوراکی باعث مشکلاتی جدی در اقشار ضعیف می‌شود. اما محمود احمدی‌نژاد همچنان با ارائه آمارهای مختلف دولت خود را به عنوان حامی اقشار فرودست اعلام می‌کند اما به گواه آماری که بانک مرکزی اعلام کرده است کمترین میزان تورم در دولت‌های بعد از جنگ تحمیلی، مربوط به دولت محمد خاتمی است که متوسط تورم در هشت سال دولت‌های هفتم و هشتم ۱۵.۷ درصد بوده است.

تهران امروز تاکید کرده افزایش تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی به بالای ۶۱ درصد عواقبی جدی بر وضعیت خانوارها داشته است.

آرمیدن در خواب اقاقی ها

حمید جعفری در مقدمه مصاحبه ای با آیدا سرکیسیان در بهار، همزمان با سیزدهمین سال درگذشت همسر وی احمد شاملو نوشته: شاملو تحصیلات آکادمیک نداشت. در آخرین کارنامه‌اش دو تجدیدی از دیکته و شیمی در کلاس هشتم دارد. او بعد از آزادی از زندان مدرسه نمی‌رود، با وجود این در رضاییه سر کلاس می‌نشیند ولی دوام نمی‌آورد، به تهران می‌آید و تلاش برای انتشار مجله. هم سرسخت و معترض بود، هم مهربان و انسان. «شاملو» آنچنان بود که اینچنین برمی‌آمد که شاعر‌زاده شده باشد و جز این نباید می‌بود.

افتخار صدا و سیما

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری درباره تاثیر صدا و سیما یک مدرک ارائه داده و نوشته: رئیس سازمان غذا و دارو گفته است ساخت کرم حلزون در کشور بدون اخذ هرگونه مجوز از سازمان غذا و دارویی است و در همین مدت کوتاه ۴۵۰ میلیارد تومان کسب درآمد کرده که نشان‌دهنده آن است که در تولید و عرضه این محصول هیچ حساب و کتاب فنی و اقتصادی و علمی وجود نداشته است!

نویسنده پرسیده: به نظر شما چه سازمانی بیشترین نقش را در تبلیغ و معرفی این محصول ارزشمند (البته ارزشمند برای تولید‌کنندگانش!) داشته است؟ ...جواب واضح و روشن است: صداو‌سیمای افتخارآفرین ما آنقدر در تبلیغ این محصول سنگ‌تمام گذاشت و حتی بعد از اعلام اینکه این محصول مجوز ندارد به این کار حلزون پسندانه ادامه داد که چنین افتخاری آفریده شد!

طنز نویس مردم سالاری در نهایت نوشته: به هر‌حال کرم حلزون که ربنای شجریان نیست که بشود به راحتی از کنار آن گذشت ... و باید در زمینه عدم پخش تبلیغش تا جایی که می‌شود مقاومت کرد!

اعتدال در کجا و چطور

عبداله موحد زاده در سرمقاله مردم سالاری نوشته هیچ رسانه‌ای نمی‌تواند ادعا کند که افکار عمو‌می‌ایرانیان را انعکاس ‌می‌دهد. افکار عمو‌می‌جایی است که بازخورد فعالیت‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌های اجرا شده دولت در آن، خودش را نشان ‌می‌دهد. شاید انتخابات کلان مثلا ریاست‌جمهوری یکی از نمودهای واقعی انعکاس خواستها یا واکنش‌های مردم به قبول یا تغییر شرایط باشد اما نمی‌توان انتظار داشت برای چهار یا هشت سال، تازه باز هر وضعیتی اتفاق بیفتد چونکه شاخص تحلیل سیاسی‌– اجتماعی مناسب وجود ندارد و این گونه تحلیل‌ها تابع تریبون و قدرت فرد ‌می‌شود به نفع خود مصادره ‌می‌کنند باز بر مشکل فقدان آگاهی از افکار عمو‌می‌‌می‌افزاید.

نویسنده این مقاله به نبود شفافیت یا فرار از شفاف‌سازی در عرصه فعالیت‌های اجتماعی در فرهنگ سیاسی فعالان و مدیران کشور اشاره کرده و بعد نوشته دانشگاه هم در جای خودش قرار ندارد و در بهترین حالت، جایی است که مدارک افراد را بالاتر ‌می‌برد یا اینکه خواست‌های اجتماعی چون اشتغال، ازدواج یا حتی سربازی را به عقب ‌می‌اندازد. جز این ها فرهنگ کار جمعی و گروهی و با هم بودن و با هم کار کردن وجود ندارد و در این جاست که رسانه‌ها، نهادهای آموزشی و پرورشی همه باید کار کنند.

سرمقاله مردم سالاری بدان می رسد که فرهنگ «نخبه‌سازی» و «نخبه‌گرایی»، دارای اشکال جدی است . سیاست توزیع قدرت و ثروت و نفوذ و اقتدار درست کار نمی کند.هر کسی هر شایستگی و قابلیتی که دارد از لحاظ ساختاری باید در جای خودش قرار بگیرد و الا سرخورده ‌می‌شود. قانون تفسیر به رأی ‌می‌شود و این مانع جدی برای جامعه‌ای است که ‌می‌خواهد از بروز سلایق و نگرش‌ها و خرده فرهنگ‌ها در اجرا جلوگیری کند.

درب خانه سینما به انضمام شمقدری

ایمان پیربرناش به نقل از زهرا پیشگاهی فر دبیر پیشین گردشگری علمی‌‌ نوشته برخی از توریست‌های خانم برای این به ایران می‌آیند که بتوانند حجاب داشتن را تجربه کنند، و خود افزوده چقدر ما بی چشم و روییم که این همه موهبت کنارمان هست و نمی‌توانیم آن را ببینیم. فکر کنید در آمریکا به دنیا می‌آمدید. آن وقت این همه راه باید می‌کوبیدید می‌آمدید ایران تا بتوانید روسری سرتان کنید. تازه اگر بهتان ویزا می‌دادند و در فرودگاه هم به خاطر آمریکایی بودن بهتان گوجه پرت نمی‌کردند.

بر همین اساس طنزنویس قانون ادعا کرده: خیلی از مردم فرانسه فقط به خاطر این به ایران می‌آیند که گشت ارشاد را از نزدیک ببینند. حتی بارها دیده شده زن و شوهرهای فرانسوی جلوی گشت ارشاد دست‌های هم را می‌گرفتند و طوری رفتار می‌کردند که انگار با هم دوست هستند. آنها این کار را می‌کردند تا شاید گشت به آنها گیر بدهد و بتوانند بیشتر لذت ببرند. البته در اکثر موارد تیرشان به سنگ می‌خورد. سپس جلوی ماموران فریاد می‌زنند: نیروی انتظامی، حمایت حمایت! که در این لحظه نیروی انتظامی‌آنها را از وسط متفرق می‌کند.

دومین مثال استقبال توریست ها از ایران وقتی است که به نوشته طنز قانون: درب پلمب شده خانه سینما طرفداران زیادی در آن سوی آب‌ها خصوصا آمریکا دارد. سالانه میلیون‌ها نفر از‌هالیوود به ایران می‌آیند تا پس از دیدار با شمقدری بروند درب ببینند که با این در اگر در بند در مانند، درمانند!

کارتون روز

Image caption کارتون احسان گنجی، اعتماد

مطالب مرتبط