مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه سوم مرداد

تولد نوزاد خانواده سلطنتی بریتانیا، توجه برخی از روزنامه‌های ایران را به خود جلب کرده و در این میان دو روزنامه مردم‌سالاری و جهان صنعت سرمقاله‌های خود را به همین موضوع داده‌اند. اما همچنان تنش لفظی بر سر انتخاب وزرای کابینه دولت آینده موضوعی است که رو به افزایش است.

خانه را جستجو کنید!

در حالی که تیتر یک کیهان به نقل از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران آمده که "افعی‌های فتنه ۸۸ در اداره کشور جایی ندارند"، بار دیگر حسین شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان در سرمقاله این روزنامه به شدت به جریان اصلاح‌طلبی حمله کرده و مدعی شده که آنها «با رای هفت درصدی خود در انتخابات اخیر قصد مصادره آراء رئیس جمهور منتخب را داشتند.»

آقای شریعتمداری که در روزهای اخیر نامزدهای احتمالی اصلاح‌طلبان در کابینه آینده دولت را هدف حملات تند خود قرار داده‌، پس از طرح اتهامات متعدد جاسوسی و ارتباط با عوامل اطلاعاتی کشورهای غربی نسبت به آنها در پایان مقاله خود نوشته است؛ اکنون سوال این است که آیا فتنه‌گرانی با ماهیت از پرده برون افتاده، می‌توانند در صحنه سیاسی و اجتماعی ایران اسلامی صاحب نقش و مسئولیت باشند؟!

نماینده رهبر ایران در موسسه کیهان یادآور شده که در این باره گفتنی‌های فراوان و مستند دیگری هم دارد.

شرط گذاشتن برای کابینه و عبور از قانون

روزنامه بهار به نقل از محمدرضا عارف تیتر اول خود را «رسانه‌های کذایی رای مردم را مصادره نکنند» انتخاب کرده و حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده اصولگرا در مجلس دوره قبل در یادداشتی در این روزنامه نوشته است؛ تا چند وقت دیگر حسن روحانی کابینه خود را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس می‌آورد، در این میان فراکسیون اصولگرایان که بازمانده تندروهای مدافع دولت در مجالس هفتم و هشتم هستند برای چینش کابینه دولت آینده شرط گذاشته‌اند.

به نوشته او شرط گذاشتن برای کابینه نه تنها عرف نیست، شرط مصداقی گذاشتن را می‌توان خلاف قانون دانست. شاید بعضی از نمایندگان بخواهند برای کمک به دولت دیدگاه خود را بیان کنند، اما باید این موضوع را مدنظر قرار بدهند که بیان دیدگاه با گذاشتن شرط و شروط یا تعیین مصداق‌ها متفاوت است.

به اعتقاد آقای فلاحت‌پیشه، البته باید انتظار داشت تا بخشی از اصولگرایانی که افراط را در پیش گرفته‌اند به نقد و تخریب کابینه بپردازند، اما آن چه مسلم است قاطبه اصولگرایان مجلس به کابینه روحانی رای خواهند داد.

در ستایش یک قهر

مهسا جزینی در روزنامه شرق نوشته است؛ آن آمدن و این رفتن بی‌ارتباط با هم نیست. دولت دهم که آمد ناطق نوری آخرین سخنران این مراسم بود. مراسم تعطیل شد تا چهار سال، حالا دولت دهم در حال رفتن است و اعلام شده ناطق‌نوری نخستین سخنران شب‌های قدر حرم است.

در همین حال عماد افروغ، نماینده پیشین مجلس در سرمقاله این روزنامه با عنوان در ستایش یک قهر نوشته است؛ آقای ناطق نوری علاوه بر اتخاذ رویه اعتراضی که در چهارسال اخیر و پس از اتهاماتی که در مناظره انتخابات سال ۸۸ توسط یکی از کاندیداها به ایشان نسبت داده شد، در مراسم افتتاح مجلس نهم نیز هنگام آغاز سخنرانی رئیس دولت، جایگاه خود را ترک کرد.

در ادامه این مقاله آمده اگر نظر برخی گذشت ایشان از اتهام‌زنندگان و البته سکوت افرادی که سال‌ها با ایشان کار سیاسی کرده‌اند را خواستارند، بهتر است از اتهام‌زنندگان هم بخواهند تا یک گام به جلو بردارند، متوجه بدی رفتار خود شده و از آن عذرخواهی کنند تا امکان بخشش فراهم شود.

تهران ۴۲ درجه بالای صفر

روزنامه اعتماد بخشی از صفحه اول خود را به افزایش کم‌سابقه گرمای هوای ایران اختصاص داده است. در ابتدای این گزارش آمده است که گرما در تهران بیداد می‌کند. دمای هوا در روزهای اول مرداد، نیمه تابستان به اوج خودش رسیده و به رکورد ۶۰ ساله‌اش نزدیک شد؛ رکوردی با دمای اندکی بیش از ۴۲ درجه.

روزهایی که با افزایش مراجعه گرما‌زدگان به مراکز درمانی قابل اثبات است. اما کاهش بارندگی در تابستان، باعث شده گرمای هوا برای پایتخت نشینان غیرقابل تحمل شود. مقارن بودن ماه رمضان با این مسئله، دشواری را دوچندان کرده، آنقدر که در ساعت‌های میانی روز و تا پیش از غروب آفتاب، میزان رفت و آمد در شهر نسبت به قبل کاهش چشمگیری داشته است.

این گزارش حاکیست که اما تهران شهری نیست که در گرما دارد می‌سپارد جان، خشکسالی و کاهش بارندگی در شهرهای دیگر کشور هم دست کمی از تهران ندارد و در برخی شهرهای جنوبی بسیار اوضاع وخیم‌تر از پایتخت است آن چنان که ۲۲ استان کشور درگیر مسئله کاهش بارندگی شده‌اند.

خشکسالی طبیعی یک روی سکه است و خشکسالی که به دست خودمان ایجاد کرده‌ایم، روی دیگر سکه. استفاده بیش از حد از ذخایر سفره‌های آب زیرزمینی، سدسازی‌های بی‌رویه و نبود مدیریت درست برای بهره‌برداری از آب باعث شده خشکسالی با سرعت بیشتری در کشور ما پیش رود.

گنجه‌ها را بازکنید، عدالت را بیرون آورید

ستاره شهریاری در یادداشتی در روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ برگه‌های عدالتی که از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد دل دارندگان آن را به پیوستن به جمعیت سهامداران کشوری خوش کرده بود، پس از کش و قوس‌های بسیار بر سر قابل معامله بودن یا نبودن آن به قفسه‌ها، صندوق‌ها و کمدها سپرده شد، بلکه روزی به کار آید.

به نوشته خانم شهریاری، زمانی که این برگه‌ها به دست مردم داده شد، همه جا بر طبل عدالت‌محوری دولت احمدی‌نژاد کوبیده شد که این کار نشان از توجه دولت به اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه دارد، اما پس از مدتی حتی پرداخت سود سهام نیز متوقف شد و در این پروسه هم تنها عده محدودی از دارندگان سهام موفق به دریافت سود شدند. بعد هم خبر از آن آمد که تا پرداخت کامل اقساط سهام عدالت، امکان داد و ستد آن در بورس یا هر بازار دیگری وجود ندارد.

هرچند هنوز اقساط این سهام به طور کامل پرداخت نشده اما دیروز خبری از قابل معامله شدن سهام تا پایان فصل داغ در خبرگزاری‌ها دیده شد. باید منتظر ماند و دید که این آخرین وعده دولت محقق می‌شود یا خیر.

تورم سخت و پول آسان نفت

روزنامه تهران امروز تیتر اول خود را به انتشار گزارش تورم ۷۶ ساله در ایران از سوی بانک مرکزی اختصاص داده است و در ستون سرمقاله این روزنامه، جواد سیدپور نوشته است؛ می‌گویند تورم مالیاتی است که فقرا به اغنیا می‌پردازند. اگر این کلی با این کلیت باور کنیم و اگر گزارش تورم ۷۶ ساله را که بانک مرکزی منتشر کرده مبنا قرار دهیم به طور متوسط در طول این هفت دهه، سالانه فقرای ایران، ۲۰ درصد مالیات به ثروتمندان داده‌اند و همین برای تحلیل دلایل شکاف طبقاتی و افزایش فاصله فقیر و غنی کفایت می‌کند.

به اعتقاد نویسنده، بررسی جدول ۷۶ ساله تورم در ایران نشان می‌دهد که تورم درد مزمنی در ساختار اقتصاد ایران است و اگر چه در برخی سنوات تورم پایین نزدیک به صفر هم داشته‌ایم، اما با این حال هیچ دولتی نتوانسته است معضل تورم را به صورت ساختاری و برای همیشه حل کند.

مطالب مرتبط