نیویورک‌تایمز: مالکی به آمریکا پیغام داده ایران آماده مذاکره مستقیم است

Image caption نوری مالکی به مقام‌های آمریکایی گفته با نزدیکان رهبر ایران در تماس است

نیویورک‌تایمز می‌گوید نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، اوایل ماه جاری میلادی به دولت باراک اوباما خبر داده که ایران مایل است درباره مناقشه هسته‌ای خود به طور مستقیم با آمریکا مذاکره کند.

به گفته نیویورک‌تایمز آقای مالکی در دیداری با سفیر آمریکا در عراق گفته حامل پیامی از طرف ایران است و تاکید کرده که حسن روحانی، که به زودی ریاست‌جمهوری ایران را به عهده می‌گیرد، درباره مذاکره با ایالات متحده جدی است.

بنا به گزارش نیویورک‌تایمز نوری مالکی در این دیدار گفته که با نزدیکان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در تماس است، هرچند آقای مالکی دقیقا روشن نکرده که چه کسی طرف ارتباط او است. تردیدهایی دراین‌باره وجود دارد که آیا این پیغامی از طرف ایران بوده و یا ابتکار شخصی نوری مالکی.

پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری ایران امیدواری‌هایی به گشایشی در روابط دیپلماتیک ایران و از جمله حل یک دهه مناقشه بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران به وجود آمده است.

خبر پیغام نوری مالکی درباره آمادگی ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا یک روز پس از آن منتشر می‌شود که ایالات متحده صادرات چندین قلم تجهیزات پزشکی به ایران را تسهیل کرده است.

پاتریک ونترال، از سخنگویان وزارت خارجه ایالات متحده، درباره پیغام نوری مالکی گفته است: "عراق از همراهان ایالات متحده است و ما درباره طیف وسیعی از مسایل، از جمله مساله ایران، به طور مستمر با مقام‌های عراقی گفتگو می‌کنیم."

"همچنان که مکررا گفته‌ایم، ما از گفتگوهای مستقیم با ایران، برای رفع نگرانی جامعه جهانی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران، استقبال می‌کنیم."

'مطلب نادرست'

با این حال حسن دانایی‌فر، سفیر ایران در بغداد، خبر نیویورک‌تایمز را تکذیب کرده است.

آقای دانایی‌فر به خبرگزاری ایسنا گفته: "عراقی‌ها همیشه اعلام کرده‌اند که دوست دارند به عنوان همسایه ایران تسهیل کننده روابط ایران با کشورهای دیگر باشند، اما درخصوص خبر روزنامه نیویورک تایمز، این مطلب کاملا نادرست است."

به رغم خوش‌بینی‌ها، تردیدهایی هم درباره امکان مصالحه ایران و ایالات متحده وجود دارد. آیت‌الله خامنه‌ای به تازگی گفته: "آمریکایی‌ها غیرقابل اعتماد و غیرمنطقی هستند و در برخوردهایشان صادق نیستند" و گفته که به مذاکره با آمریکا خوشبین نیست.

با این وجود حسن روحانی بر تغییر رویه دیپلماتیک ایران، به خصوص در مساله برنامه هسته‌ای، تاکید کرده است.

مطالب مرتبط