سخنگوی سابق شورای نگهبان: حسن روحانی برای تایید صلاحیت یک رای کم داشت

Image caption به گفته آقای کدخدایی، حسن روحانی برای تایید صلاحیت ابتدا یک رای و محمدرضا عارف دو رای کم داشت

عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی پیشین و عضو سابق شورای نگهبان گفته حسن روحانی و محمدرضا عارف با وساطت احمد جنتی تائید صلاحیت شدند.

آقای کدخدایی در گفت و گو با روزنامه شرق که پنجم مرداد منتشر شده گفته در جریان رای گیری در شورای نگهبان برای احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، آقایان عارف و روحانی رای لازم را نداشتند.

به گفته سخنگوی وقت شورای نگهبان، احمد جنتی دبیر این شورا در جلسه گفته "من هم شناخت دارم از اینها، می‌دانم که می‌توانند مفید باشند و با یکی، دو نفر صحبت کردند که رای نداشتند، آنها هم آمدند رای مثبت خودشان را اعلام کردند."

آقای کدخدایی گفته می ترسد از اعلام اسامی این دو "در کشور زلزله شود" اما توضیح داده که این دو سیاستمدار "یکی آقای روحانی که ابتدا پنج رای داشتند و بعد روی شش رای ثابت ماندند، آقای جنتی رایزنی کردند و آقای دکتر عارف که پنج رای داشتند. آقای جنتی گفتند من ایشان را می‌شناسم از قدیم، انسان متدینی هستند اگر تمایل دارید به ایشان رای دهید."

به این ترتیب به گفته آقای کدخدایی، حسن روحانی برای تایید صلاحیت ابتدا یک رای و محمدرضا عارف دو رای کم داشت.

بر اساس توضیح آقای کدخدایی، برای احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری در شورای نگهبان رای گیری می شود و رای اکثریت اعضا شورای نگهبان ملاک است؛ یعنی اگر هفت‌رای مثبت داشتند، صلاحیت شان تائید می شود.

Image caption عباسعلی کدخدایی به تازگی از حضور مجدد در شورای نگهبان بازماند

شورای نگهبان دوازده عضو دارد که شش عضو آن از میان فقها مستقیما با حکم رهبر جمهوری اسلامی و شش عضو حقوقدان آن از میان افرادی که قوه قضائیه به مجلس معرفی می کند، انتخاب می شوند.

در زمان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، به علت درگذشت یکی از فقهای شورای نگهبان، این شورا با یازده عضو درباره نامزدها تصمیم گیری کرد.

اخیرا هم مجلس سه عضو حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کرد که عباسعلی کدخدایی طی آن رای نیاورد و از حضور مجدد در شورای نگهبان بازماند.

حسن روحانی و محمدرضا عارف دو نامزد نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی اند که صلاحیت آن‌ها سرانجام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان تائید شد اما این شورا صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی را رد کرد.

محمدرضا عارف به خواست محمد خاتمی از صحنه رقابت ها کنار کشید و انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران با پیروزی قاطع حسن روحانی در دور اول به پایان رسید.

آقای روحانی به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران کار خود را هفته آینده به طور رسمی آغاز می کند.

مطالب مرتبط