نماینده مجلس ایران: اگر جک استرا بیاید با یک چیزی او را می‌زنم

Image caption روح الله حسینیان گفته در صورت حضور جک استرا در مجلس مخالفت خود را به طور عملی نشان خواهد داد

یک نماینده مجلس ایران گفته در صورتی که جک استرا، وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا، برای مراسم تحلیف حسن روحانی در مجلس ایران حاضر شود، او را خواهد زد.

روح الله حسینیان، از نمایندگان محافظه کار مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفته به دلیل اینکه آقای استرا از "عاملین اصلی تحمیل قرارداد تعلیق غنی سازی اورانیوم بوده" مخالف حضور او در مجلس است.

آقای حسینیان گفته "بالاخره همان طور که گفتم به شوخی یا جدی، اگر ایشان بیاید با یک چیزی او را می زنم چه تخم مرغ باشد چه با گوجه."

استقبال دولت، چندصدایی در مجلس

ابراز تمایل وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا برای سفر به تهران و استقبال وزارت خارجه ایران از این تمایل، به موضوع بحث و گفت و گوهای بسیار در ایران منجر شده است.

جک استرا به تازگی در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی ضمن مرور خاطراتش از دو سال مذاکره و گفت و گو با حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران و ستایش از شخصیت او گفت که به آقای روحانی پیام تبریک داده و در حال بررسی سفری به ایران است.

آقای استرا ابراز امیدواری کرده بود که در این دوره روابط ایران و بریتانیا بهبود پیدا کند.

Image caption جک استرا از شخصیت حسن روحانی ستایش کرده است

در حال حاضر روابط دو کشور در پایین‌ترین سطح پیش از قطع کامل قرار دارد. به دنبال حمله گروهی از دانشجویان بسیجی به سفارت بریتانیا و اقامتگاه کارکنان آن در تهران در آذرماه سال ۹۰ (نوامبر ۲۰۱۱)، بریتانیا با فراخوانی کلیه کارکنان خود از تهران، فعالیت خود در ایران را به حالت تعلیق درآورد و دیپلمات های ایرانی را هم از لندن اخراج کرد.

ابراز نظرات متفاوت درباره احتمال سفر آقای استرا به ایران پس از آن بالا گرفت که گفت و گویی از مرتضی بانک، مشاور رئیس جمهور منتخب ایران منتشر شد که او طی آن خبر داده بود وزیر خارجه پیشین بریتانیا میهمان ویژه مراسم تحلیف آقای روحانی است.

حسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، گفته بود که آقای استرا باید برای عذرخواهی به ایران بیاید و علی مطهری از دیگر نمایندگان مجلس هم گفته بود "اگر بنابر عذرخواهی جک استرا از ملت ایران باشد، اشغالگران سفارت انگلیس هم باید عذرخواهی کنند."

پس از انتقاد چند نماینده مجلس، مشاور آقای روحانی گفت که "سایت‌های مختلف براساس دیدگاه خودشان به این موضوع پرداخته‌اند، در صورتی که من به این شکل در مورد حضور آقای استرا در ایران صحبتی نکرده بودم."

مراسم تحلیف حسن روحانی به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران یکشنبه هفته آینده در مجلس برگزار می‌شود و آقای روحانی رسما کار خود را آغاز خواهد کرد.

ایران اعلام کرده که برای اولین بار در مراسم تحلیف رئیس جمهور، از مقام های خارجی هم دعوت کرده است.

مطالب مرتبط