مطهری: دست‌کم به موسوی و کروبی فرصت دفاع بدهید

علی مطهری حق نشر عکس Isna
Image caption آقای مطهری از 'افراطیون' انتقاد کرده است

علی مطهری، نماینده مجلس ایران از رئیس قوه قضائیه این کشور خواست که بدون توجه به فشار "مقامات امنیتی"، آن دسته از زندانیان سیاسی که تنها انتقاد کرده‌اند را آزاد و تکلیف حبس خانگی رهبران مخالفان را روشن کند.

آقای مطهری امروز یکشنبه ۶ مرداد (۲۸ ژوئیه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس گفت: "اکنون که با انتخابات اخیر آشتی ملی در جامعه تحقق یافته است، بجاست که آثار بحران سال ۸۸ محو گردد. زندانیان سیاسی که اکثر آنها جرمی جز انتقاد ندارند آزاد شوند و تکلیف آقایان موسوی و کروبی نیز روشن شود. اگر این دو نفر باید عذرخواهی و توبه کنند، آیا نیازی به عذرخواهی و توبه آقای احمدی نژاد که هیزم فتنه را با مناظره و رفتارهای بعدی خود فراهم آورد نیست؟"

او افزود: "حد اقل این است که به آنها اجازه دفاع از خود داده شود. به هر حال مجازات و محروم شدن از حقوق اجتماعی بدون حکم دادگاه شرعا و عقلا پذیرفته نیست."

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد بیش از دو سال است که در حبس خانگی به سر می برند.

مقامات ایران می گویند که این وضعیت به دستور آیت الله خامنه ای، رهبر ایران بر آنها تحمیل شده است.

آقای مطهری ابراز امیدواری کرد که حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران مسئله زندانیان و رهبران مخالفان را "با تدبیر" حل کند و افزود که حل این مشکل در سیاست خارجی و اقتصاد هم اثر گذار خواهد بود.

او از رئیس جمهور منتخب ایران خواست که به وعده هایی که برای دفاع از حقوق ملت و اجرای فصل سوم قانون اساسی داده است پایبند باشد.

آقای مطهری همچنین از عملکرد گروهی که آنها را "افراطیون" می نامید انتقاد کرد و گفت که آنها در انتخابات تنها ۴ میلیون رأی داشتند.

او افزود: "اما می بینیم که سر و صدای افراطیون از همه بیشتر است و برای دولت آینده تعیین تکلیف می کنند، گویی که آنها پیروز انتخابات شده اند. اینها باید قبول کنند که پیروز این انتخابات، اصلاح طلبان معتدل و اصول گرایان معتدل بوده اند".

به نظر می رسد که منظور او از افراطیون، چهره ها و گروه هایی است که در انتخابات پشت سر سعید جلیلی جمع شده بودند.

آقای جلیلی توانست ۴ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۹۳۶ رأی (۱۱.۳۶ درصد کل آرا) را به دست آورد.

گروه ها و چهره های سیاسی که در چهار سال اخیر به شدت با اصلاح طلبان و میانه روها مخالفت می کردند، در روزهای اخیر مکررا به آقای روحانی هشدار داده اند که در دولت خود از کسانی استفاده نکند که به معتراضان انتخاباتی سال ۱۳۸۸ نزدیک بودند یا در مقابل اعتراضات سکوت کردند.

رئیس جمهور منتخب ایران قرار است روز یکشنبه آینده در مجلس شورای اسلامی مراسم تحلیف را به جا آورد و سپس اعضای دولت خود را برای کسب رأی اعتماد به مجلس معرفی کند.