بیماران هموفیلی ایران و مشکلاتی که 'در ۱۶ سال گذشته بی‌سابقه است'

Image caption تحریم‌ها و سقوط ارزش پول ملی، تأمین دارو در ایران را دشوار کرده است

در پی ادامه روند کمبود دارو و مشکلات بیماران خاص در ایران، احمد قویدل، عضو مجمع عمومی کانون هموفیلی ایران امروز یکشنبه ۶ مردادماه اعلام کرد: "به نظر من در ۱۶ سال گذشته شرایط تاسف آور امروز بیماران هموفیلی بی‌سابقه بوده است."

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیر عامل سابق کانون هموفیلی ایران گفت: "مسئولین وزارت بهداشت باید باور کنند که بیماران دردمند هموفیلی طی دو سال گذشته آنقدر صدمه دیده اند که تحمل کمبودهای دارویی را ندارند و در صورت وقوع چنین اتفاقی معلولیت های قطعی به بیماران، به خصوص کودکان تحمیل می شود. متاسفانه اظهارنظرهای وزارت بهداشت دائما بر نگرانی ها می افزاید."

بازار داروی ایران در ماه‌های اخیر و به دنبال افزایش بی‌سابقه قیمت ارز با مشکلات جدی مواجه بوده است و بیماران در تهیه داروهای مورد نیاز خود با دشواری روبرو بوده‌اند.

برخی از کارشناسان ایرانی درباره احتمال بحرانی تر شدن وضعیت دارو هشدار داده‌اند.

آقای قویدل با اشاره به سخنان رئیس اتحادیه وارد کنندگان دارو که از توقف بالغ بر ۷۰ میلیون دارو در گمرکات کشور سخن گفته، اعلام کرد: "ترخیص یکی از محموله های ۸۰۰۰ ویالی فاکتور ۸ حدود ۸ روز پیش مشکل را حل نکرد و یک اقدام موقتی برای شرایط ویژه بیماران هموفیلی بود. در صورتی که اقدام عاجلی نشود دوباره بیماران هموفیلی با کمبودهای شدید دارویی مواجه می شوند."

این در حالی است که محمدحسن طریقت منفرد ، وزیر بهداشت امروز اعلام کرد: "کمبودها به تدریج در حال برطرف شدن و به حداقل رسیدن است به طوری که به دنبال اقدامات انجام شده، اکنون تعداد داروهایی که دسترسی به آنها محدود است به زیر ۳۰ قلم رسیده است. همچنین با همکاری بانک مرکزی و گمرک و تامین خط اعتباری ریالی در نظر داریم که به سرعت مواد دارویی مورد نیاز کشور برای حدود یک سال آینده را تامین کنیم."

ایران از شهریور ماه سال گذشته با جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی و سقوط ارزش پول ملی روبه رو است و تحریم‌های نفتی و مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا باعث شده جمهوری اسلامی در تامین و انتقال ارز مورد نیاز با دشواری‌های بی سابقه ای مواجه شود.

مسئولان انجمن‌های حمایت از بیماران و بعضی نمایندگان مجلس بارها درباره کمبود داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به سرطان، امراض قلبی، هموفیلی، تالاسمی و... هشدار داده‌اند.

محمدرضا مشهدی، دبیر انجمن تالاسمی ایران با ابراز نگرانی نسبت به کمبود داروهای بیماران تالاسمی، در تیرماه اعلام کرد: "در دو سال اخیر با کمبود شدید دارو روبرو بوده‌ایم و سونامی عوارض تالاسمی در راه است."

آقای مشهدی گفت که بیماران تالاسمی ماهانه به ۱۰۰ ویال دارو احتیاج دارند که در حال حاضر در ماه شاید ۳۰ تا ۵۰ ویال داروی این بیماران تامین می‌شود.

همچنین مینو محرز، دبیر انجمن بیماری‌های عفونی ایران،در اردیبهشت ماه سالجاری نسبت به کمبود آنتی بیوتیک‌های بیمارستانی در این کشور هشدار داد.

خانم محرز گفته بود: "این موضوع کوچک و جزئی در نظام درمانی کشور نیست که بتوان با اغماض و مراعات از کنار آن گذشت. بلکه نیازمند حرکت جدی دست اندرکاران دارویی کشور است."

مطالب مرتبط