زنان در هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد

به روز شده:  16:09 گرينويچ - سه شنبه 30 ژوئيه 2013 - 08 مرداد 1392
 • قانون حمایت از خانواده:

  قانون حمایت از خانواده یکی از خبرسازترین قوانینی است که در سال های اخیر در مجلس ایران تصویب شده است. این لایحه از ابتدا مورد اعتراض فعالان مدنی و حقوق زنان قرار گرفت. در این لایحه،‌ بخش چندهمسری که باعث اعتراض گسترده زنان شده بود، با تلاش مجلس حذف شده، اما استقلال مالی زنان در این قانون همچنان و به گفته مدافعان حقوق زنان نادیده گرفته شده است.

 • اشتغال زنان:

  مسئله تشویق زنان به فرزندآوری و کاهش ساعت کاری آنها از جمله مسائلی بود که در هشت سال فعالیت آقای احمدی نژادبه عنوان رئیس جمهور پررنگ تر از پیش ظاهر شد. طرح دورکاری، استخدام نیمه وقت، کاهش ساعت زنان به عنوان راهی برای تسهیل اشتغال زنان و کمک به تحکیم خانواده عنوان شد. اما این کار سبب عدم تمایل کارفرمایان برای استخدام زنان می‌شود و عملامنجر به خانه‌نشینی زنان می‌شود.

 • وزیر زن:

  محمود احمدی‌نژاد در آغاز دومین دور ریاست جمهوری با وجود اعتراض روحانیون و افراطیون که وزارت را برای زنان جایز نمی‌دانند، سه وزیر پیشنهادی زن به مجلس ایران معرفی کرد. از بین این سه نفر، مرضیه وحید دستجردی توانست با تائید مجلس اداره وزارتخانه بهداشت را عهده دار شود.

  هر چند بعد از حدود سه سال خانم دستجردی از وزارتخانه بهداشت کنار گذاشته شد، اما سد حضور زنان در مقام وزیر شکسته شد.

 • دیه زنان:

  قانون جدید مجازارت اسلامی و دیه زنان از جمله مسائل پرتنش این مدت بود. این لایحه به مدت پنج سال در رفت و آمد بود و در ابتدا از برابری دیه زنان و مردان سخته گفته شد، اما پس از تصویب عنوان شد که قتل غیر عمد که ناشی از یک امر اتفاقی و تصادفی است دیه زن و مرد برابر است اما در خصوص قتل‌های عمد و با سو نیت دیه زن نصف دیه مرد در نظر گرفته می‌شود.

 • حذف زندان برای مهریه بیش از 110 سکه:

  مهریه‌های نامتعارف از دلایل تصویب این پیشنهاد به عنوان یکی از ماده‌های قانون حمایت از خانواده در نظر گرفته شد. براساس این طرح زندان تنها برای مهریه‌هایی تا سقف 110 سکه به اجرا گذاشته می‌شود.

  این موضوع واکنش‌های مختلفی به همراه داشت. مخالفان معتقد بودند این قانون شرایط زنان را سخت تر از پیش می‌کند و نمی‌توان با برخورد این چنینی مهریه‌های نامتعارف را متوقف کرد.

  اما موافقان این طرح معتقدند این راهی است تا دیگر به اندازه تاریخ تولد عروس یا موارد اینچنینی مهریه تعیین نشود و در استحکام چارچوب خانواده نیز این امر تاثیر گذار است.

 • افزایش مرخصی زایمان:

  براساس تبصره ماده دو قانون تنظیم خانواده که در دولت آقای احمدی نژاد طرح و به تصویب مجلس رسید مرخصی زایمان در مادران را به 9 نه ماه افزایش دهد و همسر آنان نیز از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار شوند.

  این برنامه در راستای تشویق خانواده‌ها به زاد و ولد بیشتر مورد نظر قرار گرفت.

 • حذف رشته‌های دانشگاهی:

  تفکیک جنسیتی از مهمترین اقدامات این 8 سال است. هم‌زمان در راستای اجرای طرح محدودیت تحصیل زنان٬ در دفترچه انتخاب رشته سال ۱۳۹۱ هم مشخص شد که زنان از تحصیل رایگان و دولتی در ۱۴ رشته به طور کامل منع شده‌اند.رشته‌‌هایی مثل علوم قضایی٬ مهندسی راه آهن٬ مدیریت ارتباطات و اطلاعات٬ کاردانی فوریت‌های پزشکی٬ علوم سیاسی شاخه مطالعات امنیتی و مهندسی نفت از رشته‌هایی بود که زنان از تحصیل در آن محروم شدند.

  همچنین در ۲۴۱ رشته دانشگاهی هم در شهرهای بزرگ و کوچک برای زنان محدودیت و تبعیض ایجاد شد. دلایلی نظیر سختی رشته یا کاربردی نبودن آن برای زنان در مثبت جلوه دادن این کار مطرح شد. این موضوع مخالفت بسیاری از فعالان زنان را به همراه داشت.

 • با پیگیری‌های محمود احمدی نژاد در دومین دوره ریاست جمهوری‌اش قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده در خردادماه سالجاری در مجلس تصویب و به تائید شورای نگهبان رسید.

  براساس این قانون کلیه محدودیت‌های مقرر در قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب 26 اردیبهشت 1372 و اصلاحات آن و سایر قوانین که براساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است، لغو می‌شود.

  پیش از این نیز در اوایل انتقلاب برنامه کنترل جمعیت به دستور مسئولان متوقف شد، اما رشد جمعیت ایران در سال‌های اول انقلاب در نیمه دهه ۱۳۶۰ به ۳.۹ درصد رسید و مشکلات ناشی از رشد جمعیت باعث شد که مقامات ایران با تایید آیت الله خمینی، بنیادگذار جمهوری اسلامی، سیاست کنترل جمعیت را در پیش گیرند و در پی آن قانون تنظیم خانواده و کنترل جمعیت در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

  محمود احمدی نژاد در شروع دولت دوم خود ضمن انتقاد از سیاست کنترل جمعیت، لایحه ای به مجلس داد که در مواردی فرزندان چهارم و بعد از آن هم بتوانند از امتیازات قانونی برخوردار شوند.

  کمی بعدتر آقای احمدی نژاد با انتقاد از شعار "دو بچه کافی است" گفت که با اجرای این سیاست کنترل جمعیت تا ۴۰ سال دیگر نامی از ملت ایران باقی نمی‌ماند. بعدها آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هم گفته که ادامه سیاست کنترل جمعیت اقدام غلطی بوده است.

  این قانون انتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت را به همراه داشت. به گفته کارشناسان اینکه برای تعداد تولد و زایمان و کنترل جمعیت برنامه‌ای در نظر گرفته نشود، در آینده ایران را با مشکلات متعددی روبرو خواهد کرد.

  لاله افتخاری، سخنگوی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: با اصلاح قوانین تنظیم جمعیت قوانین بازدارند‌ه‌ای که در گذشته بر سیاست‌های جمعیتی کشور اعمال می‌شد از میان برداشته می‌شود و همین امر می‌تواند باعث حل مشکلات جمعیتی کشور شود.

  رشد جمعیت ایران در سال‌های اول انقلاب در نیمه دهه ۱۳۶۰ به ۳.۹ درصد رسید ولی مشکلات ناشی از رشد جمعیت باعث شد که مقامات ایران با تایید آیت الله خمینی، بنیادگذار جمهوری اسلامی، سیاست کنترل جمعیت را در پیش گیرند و در پی آن قانون تنظیم خانواده و کنترل جمعیت در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.